Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Plavucha trávi dištanc v asistentskej pozícii

Sportnet|Publikované 8. dec 2005 o 23:00

Košice - Niekdajší dlhoročný kapitán Košíc, dnes hokejista HKm Zvolen Vlastimil Plavucha dostal pred časom od disciplinárnej komisie spoločnosti

Pro-Hokej, ktorá riadi extraligu, trojmesačný dištanc bez možnosti odvolania. Primomeňme len, že tento útočník nedohral pre trest v hre súboj 16. kola so Žilinou. V tretej tretine vtedy hlavný rozhodca Peter Jonák odpískal pri útočnej snahe po kontakte so žilinským protihráčom filmovanie a poslal ho na dve minúty na "hanbu" za nešportové správanie. Kapitána HKm Zvolen tento verdikt vytočil až natoľko, že po hlavnom arbitrovi hodil hokejku i rukavicu, následne vkorčuľoval do polkruhu pre rozhodcov, kde Jonáka chytil na chvíľu za dres. Vrátiť na ľad bude môcť po odpykaní si trestu až v 17. januára v zápase s HC Košice.

Plavucha je však v hokejovom dianí aj naďalej. Dokonca vo veľmi zaujímavej pozícii. Vo Zvolene sa stal na čas asistentom trénera. "Aké to má pozitíva? Priznám sa, ani neviem. Trénerská práca je ťažká. Na striedačke stojí a často nemôže ovplyvniť to, čo sa deje na ľade. Skrátka, tréner to a hráčov nezariadi," konštatoval niekdajší slovenský reprezentant.

Súčasná pozícia je pre neho novotou. Už to skúšal ako manažér. Potom sa vrátil späť na ľad a teraz si zo striedačky poverený novými úlohami rozširuje obzory. "Možno je takáto skúsenosť pre starších hráčov prínosom. Zistia, či by k tejto práci inklinovali. Ja sa však stále cítim skôr hráčom. A beriem to tak, že na lavičke som z pozície hráča."

V realizačnom tíme šéfuje Peter Mikula, Vlasto chodieva aj na predzápasové porady. "Hlavný tréner povie ako si to predstavuje a čo odomňa žiada. Niekedy sledujem špeciálne presilovkové postavenie súpera, inokedy jeho rozohrávku. Samozrejme, svoj názor môžem povedať a je na prvom trénerovi ako sa rozhodne," popisuje Plavucha bežnú zvolenskú prax.

Pochopiteľne, keďže sa chce vrátiť do zostavy, je v plnom tréningovom nasadení. "Zo začiatku som mal tréningové úľavy, ale teraz už trénujem naplno. Tak, aby som do toho v januári naskočil, tá polsezónna pauza nemala dopad. Do play off by som chcel byť v absolútnej hernej pohode," želá si stále obávaný kanonier.

Mrzí ho, že skrat ho odstavil na tak dlho. Často sa k tomu v myšlienkach vracal. "Ale nedá sa s tým nič robiť. Štve ma to, veď prakticky pol sezóny som mimo hry. Ale v play off si to chcem vynahradiť. Bude to zaujímavé, osmička účastníkov je už prakticky istá. Ide len o pozície. Vôbec si nemyslím, že na prvých dvoch musia skončiť mužstvá, ktoré sú tam teraz," dodal dočasný asistent trénera, ktorý sa aj v nedeľu v Košiciach predstaví v neobvyklej pozícii.

Odvolať trénera je jednoduchšie

Vlastimil Plavucha už v hokeji čosi preskákal. Dnes je Mikulovým asistentom. Má svoje názory a jeden z nich sa týka aj trénerského chlebíka. "Nemyslím si, že tréner má počas zápasu veľký vplyv na to, čo sa deje na ľade. Hovorím všeobecne, z dlhoročných skúseností. Veľmi veľa záleží od hráčov. Trénerov bežne odvolávajú, no podľa mňa sa tým len vedenie ospravedňuje za to, čo sa nedocenilo pri predsezónnych nákupoch. Je to jednoduchšie odvolať trénera. Ale často je to o tom, že vedenie niečo zanedbalo. Skrátka, tak to v nejednom prípade chodí," predostrel svoj nepochybne zaujímavý postreh.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.