Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Plávanie: Thorpemániu strieda Phelpsmánia, tínedžer z USA prepisuje učebnice

TASR|31. aug 2004 o 10:26

Atény 31. augusta (TASR) - Po OH 2000 v Sydney, kde v plaveckých bazénoch zavládla austrálska Thorpemánia, sa dostáva minimálne rovnakej priazne aj talentovanému ...

Atény 31. augusta (TASR) - Po OH 2000 v Sydney, kde v plaveckých bazénoch zavládla austrálska Thorpemánia, sa dostáva minimálne rovnakej priazne aj talentovanému Michaleovi Phelpsovi. Devätnásťročný Američan síce nevyrovnal na OH 2004 v Aténach avizovaný rekord krajana Marka Spitza so siedmimi zlatými kovmi z OH 1972 v Mníchove, avšak v gréckej metropole získal napokon až osem medailí.

"Chcem byť len prvým Michaelom Phelpsom," reagoval americký tínedžer, ktorý z ôsmich medailí pretavil šesť na zlato. Phelps s ôsmimi kovmi však vyrovnal historický rekord novodobých olympiád v počte získaných medailí z jednej olympiády. Ten vytvoril ruský gymnasta Alexander Diťanin na OH 1980 v Moskve.

Fenomenálny Phelps síce neštartoval vo finále polohovej štafety na 4x100 m, v ktorej jeho krajania získali zlato v novom svetovom rekorde, predstavil sa však v rozplavbách a tak aj jemu automaticky udelili najcennejší kov v tejto disciplíne.

Phelps celkovo získal v aténskom Aquatic Centre šesť zlatých (štafeta 4x200 m v.sp., 400 m v.sp. v novom svetovom rekorde, 200 m motýlik v olympijskom rekorde, 200 m p.p. v olympijskom rekorde, 100m motýlik a polohová štafeta 4x100 m) a dve bronzové medaily. Rodák z amerického Baltimoru, ktorému do dvojmetrovej výšky chýba len sedem centimetrov, sa tak stal suverénne najúspešnejším plavcom olympijských súťaží.

Súvisiace články