Pondelok, 18. októbra, 2021Meniny má Lukáš

Platini je rozhodnutý zrušiť Ligu majstrov

TASR|13. apr 2003 o 12:42

Hamburg 13. apríla (TASR) - Člen exekutívy Európskej futbalovej únie (UEFA) a kapitán majstrov Európy z roku 1984 Francúz Michel Platini je v prípade ...

Hamburg 13. apríla (TASR) - Člen exekutívy Európskej futbalovej únie (UEFA) a kapitán majstrov Európy z roku 1984 Francúz Michel Platini je v prípade svojho zvolenia za prezidenta UEFA rozhodnutý zrušiť súčasnú podobu Ligy majstrov. Platini chce zaviesť iba jeden európsky pohár, v ktorom by sa vyraďovacím spôsobom v dvojkolovom systéme predstavilo 256 klubov.

"Chcem zreformovať európske pohárové súťaže. Som za jeden pohár, v ktorom sa predstaví 256 klubov. Počet miesteniek pre jednotlivé krajiny bude závisieť od sily národných líg. V pohári sa tak napríklad predstaví šesť španielskych a talianskych klubov, päť francúzskych atď. Dôležité ale je, aby svoje zastúpenie mali aj Cyprus alebo Malta. Dvojice 1. kola by sa vytvorili podľa rebríčka. Prvý klub by nastúpil proti tomu, ktorý ma poradové číslo 256.," povedal Platini.

Nová pohárová súťaž by nahradila Ligu majstrov a Pohár UEFA, v ktorých si momentálne kluby merajú svoje sily. Podľa Platiniho scenára by víťaz nového pohára potreboval odohrať 15 zápasov na rozdiel od dnešných 17, ktoré potrebuje šampión Ligy majstrov. Od budúcej sezóny však odohrá víťaz LM iba 13 zápasov. Platini pravdepodobne nahradí Lennarta Johanssona na poste prezidenta UEFA v roku 2006.

"Liga majstrov je uzavretý cirkus. Čím viac zápasov, tým je väčšia istota, že zvíťazí veľký klub. Veľkokluby ako Bayern Mníchov by opäť hrali na Malte alebo v Gruzínsku. Úlohou futbalu je spájať národy," dodal Platini.

Potenciálny Johanssonov nástupca chce takisto obmedziť vplyv európskych veľkoklubov: "Nemôže sa stať, že 18 klubov bude viest futbalový svet. Prečo by mali? Pretože sú bohatí? Iba UEFA a FIFA majú to právo ako zastrešovacie organizácie národných federácií."

Súvisiace články