Utorok, 3. augusta, 2021Meniny má Jerguš

Pjongčang má problémy. Rio vymámilo toľko čo Londýn

Organizátori ZOH 2018 v Pjongčangu sa vzdali možnosti usporiadať otvárací i záverečný ceremoniál hier mimo hostiteľského mesta. Oba ceremoniály sa tak uskutočnia na novom štadióne v Pjongčangu s kapacitou 40 000 miest. (Autor: TASR/AP)
SITA|4. dec 2014 o 11:56

Juhokórejská samospráva pohrozila, že sa vzdá práva usporiadať ZOH 2018.

SOUL / RIO DE JANEIRO. Juhokórejská provincia Gangwon nalieha na centrálnu vládu, aby prevzala väčšiu mieru finančnej zodpovednosti za prípravu zimných olympijských hier 2018 v Pjongčangu. Spolu s okresmi Pjongčang, Gangnung a Čongson dokonca pohrozila, že bez väčšej podpory od Soulu sa vzdá práva zorganizovať podujatie.

Zadlžená provincia už investovala do výstavby olympijského lyžiarskeho strediska viac ako 1,5 miliardy amerických dolárov (1,2 miliardy eur), a to ešte zostáva postaviť osem ďalších športovísk vrátane štadióna pre otvárací a záverečný ceremoniál, ako aj sieť cestných komunikácií.

Vláda ponúkla 50-percentné krytie nákladov na štadión za 60 miliónov USD (48 miliónov eur), člen rady provincie Li Kchi-čchan žiada 75 percent alebo viac.

Juhokórejské ministerstvo kultúry, športu a cestovného ruchu odhadlo celkové náklady na ZOH na 10 miliárd dolárov (8,1 miliardy eur).

Rio so šiestimi veľkými sponzormi

Organizátori letných olympijských hier 2016 v Riu de Janeiro dosiahli pri zabezpečovaní finančného krytia podujatia domácimi partnermi úroveň londýnskeho predchodcu. Panuje reálny predpoklad, že OH 2012 budú v tomto smere prekonané. Brazílske firmy sa už zaviazali poskytnúť 2,6 miliardy reálov (824,5 milióna eur).

"Už teraz sme vyrovnali londýnske čísla," uviedol vedúci obchodného úseku organizačného výboru OH 2016 Renato Ciuchini. Plány sa podľa neho podarilo naplniť na 85 percent. Brazílske spoločnosti by mali pokryť polovicu z prevádzkových nákladov OH, ktoré majú dosiahnuť 3 miliardy amerických dolárov.

Na vybudovanie športovísk a infraštruktúry investujú hostitelia prvých olympijských hier na juhoafrickom kontinente približne 20 miliárd USD. Financie pochádzajú z verejných aj súkromných zdrojov.

Riu de Janeiro sa podarilo nadviazať spoluprácu so šiestimi veľkými sponzormi, ale stále chýba zástupca niektorého z piatich najväčších odvetví: letectva, služieb, spracovania ropy a plynu, baníctva a poľnohospodárstva.

"Nedúfame, že niektorá z týchto spoločností vstúpi do hry ako sponzor najvyššej kategórie. Momentálne si počíname dobre aj bez nich," uviedol Ciuchini.

Súvisiace články