Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Pivot Alexander Czakó sa do košického dresu vracia po piatich rokoch

Sportnet|Publikované 2. okt 2002 o 22:00

Košice - Druholigoví basketbalisti Delta Online Košice vstúpia počas víkendu do novej sezóny a začnú tak svoju cestu za slnením cieľa - postupom do

najvyššej súťaže. V snahe o naplnenie týchto ambícii by im mal výrazne vypomôcť aj 202 centimentov vysoký pivot Alexander Czakó (na snímke), ktorý sa do košického dresu vracia po piatich rokoch.

Czakó je síce Košičan, ale ako hráč patrí Lučencu, takže s týmto klubom východniari museli o jeho príchode rokovať. "Kluby sa dohodli tak, že prichádzam na ročné hosťovanie," vysvetlil A. Czakó. Posledné dva roky si na chlebík zarábal v zahraničí, teraz sa rozhodol pre návrat domov. "V podstate sa vraciam do starej partie, veď s mnohými chlapcami som hrával. Sú to kamaráti, takže veľa ma nebolo treba prehovárať. Aj ja mám totiž záujem zahrať si o vyššie méty, nielen o záchranu. Vlani som síce v Maďarsku tiež bojoval o postup do prvej ligy, žiaľ, neúspešne. Pevne verím, že v tomto ročníku sa z postupu radovať budem. Dúfam, že o rok sa tu už bude hrať najvyššia súťaž. Aj ja sa chcem pričiniť o to, že v Košiciach sa bude znovu hrať basketbal na takej úrovni, akú si toto mesto zaslúži, teda prvoligový."

Výsledky Delta Online v príprave (zdolali v nej dokonca i Chemosvit Svit) i pohľad do súčasného kádra (Czakó, Klein, Probala, Mišinský, Bučák, Žlebčík,...) naznačujú, že sen o návrate pod prvoligové koše by sa reálne mohol zmeniť na skutočnosť. "Myslím si, že máme kvalitný káder, ktorý by dokázal obstáť aj v prvej lige." Košičanov najprv čakajú súboje vo východnej skupine II. ligy. V nej je Delta vysokým favoritom, takže táto fáza súťaže by pre ňu mala byť akousi prípravou na rozhodujúce duely v nadstavbovej časti, kde sa už východniari pobijú priamo o postup s najlepšími celkami západnej skupiny, medzi ktorými by nemali chýbať bratislslavský Štart, či ŠKP. "Vo východnej skupine by sme sa mali predovšetým dobre rozohrať, nacvičiť si všetky akcie a signály, pretože v tomto zložení po zlúčení dvoch klubov ešte nie sme zohratí. Vrchol formy by mal prísť v nadstavbe, v ktorej by sme mali ísť výkonnostne hore."

Zdá sa, že Košičania majú v mužstve vhodne skĺbenú mladosť so skúsenosťou. Pod košom by mali byť silní vďaka dvojici Bučák - Czakó. Obaja títo basketbalisti pôsobili naposledy v zahraničí, Bučák v Ostrave, Czakó u našich južných susedov. "V Maďarsku som pôsobil posledné dva roky. Prvú sezónu som odohral v Nyíregyháze v Sérii A, druhý v Salgotariáne v Sérii B. Tam sme sa práve pokúšali postúpiť do najvyššej súťaže, ale nevyšlo nám to." Tréneri i vedenie Delty očakáva, že 28-ročný podkošový hráč zúročí poznatky nadobudnuté na legionárskych chodníčkoch a bude patriť k najväčším oporám. "Celková úroveň maďarskej ligy je podľa mňa vyššia ako na Slovensku. Absolvoval som tam veľmi veľa ťažkých zápasov a nabral som tam dosť skúseností. Najmä prvý ročník bol vydarený, keď sme s Nyíregyházou ako nováčikom Série A skončili na veľmi peknom 8. mieste a postúpili do play off. Pre mňa osobne bola celkom úspešná aj minulá sezóna, hoci klubu sa postup do ligy nepodaril. Aj teraz som mal niekoľko ponúk zo zahraničia, ale žiadna z nich nebola natoľko zaujímavá, aby som opustil Košice. Čakal som na nejakú ozaj dobrú ponuku, taká však neprišla, a preto som sa rozhodol pomôcť Košičanom," dodal A. Czakó, ktorý si po dvoch rokoch v Leviciach, jednom v Lučenci a dvoch v Maďarsku opäť zahrá v drese východniarov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.