Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Pistorius sa zamotal do klbka klamstiev

Paraylmpijský víťaz Oscar Pistorius na súde. (Autor: TASR)
TASR|Publikované 7. aug 2014 o 12:30

Súd rozhodol,že zamieta rôzne teórie obhajoby paralympionika Oscara Pistoriusa, ktorý čelí obvineniu z vraždy svojej priateľky.

PRETORIA. Juhoafrický prokurátor Gerrie Nel zdôraznil, že paralympionik Oscar Pistorius, ktorý čelí obvineniu z vraždy priateľky Reevy Steenkampovej, ponúkol viacero rôznych teórií na svoju obhajobu. Súd preto vo štvrtok požiadal, aby zamietol jeho argumenty.

Streľba po hádke

Dvadsaťsedemročný športovec s amputovanými dolnými končatinami zabil Steenkampovú vlani vo februári na Valentína štyrmi strelnými ranami v čase, keď bola zamknutá na toalete. Štátni žalobcovia tvrdia, že sa tam zavrela po hádke s 27-ročným atlétom a že ten následne strieľal v afekte a s úmyslom vraždiť. Nel tiež označil Pistoriusa za zbraňami posadnutého cholerika. Verzia obhajoby znie, že si svoju priateľku pomýlil so zlodejom a zastrelil ju "omylom". Obhajca o ňom zároveň hovoril ako o "zraniteľnom a starostlivom partnerovi".

Myslel si, že ide o zlodeja

"Súd by mal zamietnuť jeho dôkazy. V inom prípade by predsa potreboval dôveryhodnú verziu od obžalovaných," konštatoval Nel, ktorý je známy pod prezývkou "pitbul" pre jeho ostré krížové výsluchy. Vo svojej reči tiež uviedol, že Pistorius sa chytil do "snehovej gule klamstiev". "Obžalovaný nikdy nepovedal, že to bola nehoda. Nikdy nepovedal: ´Nechcel som strieľať´. On tvrdí: ´Myslel som si, že to bol zlodej a zastrelil som ju. Mrzí ma to. Myslel som si, že je to votrelec´," povedal Nel na súde, kde sa po prvý raz objavili aj otcovia Pistoriusa a Steenkampovej.

Ak uznajú hendikepovaného atléta vinným z úmyselnej vraždy, hrozí mu 25 rokov za mrežami až doživotie. Za neúmyselné zabitie môže očakávať 15 rokov odňatia slobody. Konečný verdikt by mala sudkyňa Thokozile Masipová vyniesť v najbližších dňoch.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.