Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Píšťalka ustúpila chorobe, už po nej siaha

Sportnet|Publikované 24. okt 2006 o 22:00

Košice - Priaznivci hokeja si iste všimli, že v tomto ročníku extraligy dosiaľ neprišiel na scénu jeden z protagonistov medzi hokejovými rozhodcami

Rudolf Lauff (na snímke). Žeby mal nejaký disciplinárny trest alebo nebodaj zavesil rozhodovanie na klinec? Ani jedno ani druhé, ale odstavila ho choroba. Už v lete ho prikvačili bolesti chrbta v krížovej oblasti, momentálne podstupuje doliečovaciu fázu. "Od novembra by som si už rád zobral píšťalku. Najlepšie by bolo, keby som začal s dorasteneckými alebo juniorskými zápasmi. Napísal som aj rozhodcovskej komisii, že postupne môžem namáhať organizmus, ale plnú záťaž si trúfnem zvládnuť až neskôr," poznamenal Košičan, ktorý absolvoval už mesačnú liečbu v Tatrách a predtým tri týždne pobudol v košickej nemocnici. Diagnóza? Zápal pohrudnice. Mal vysoké horúčky, tvorili sa mu vodné zrazeniny, mal zápal na pľúcach. Sprvoti si myslel si, že ho kvária iné problémy a nevyležal to. Obrátilo sa to proti nemu. Teraz si už musí dávať väčší pozor a chodiť na pravidelné kontroly.

Aj preto účastník majstrovstiev sveta i olympijských hier neabsolvoval predsezónne testy fyzickej pripravenosti. Skúšal to neskôr, ale už bol maródom a tak to nebolo reálne. Či si na ne podujme neskôr, ešte nevedno. Postupne sa chce dostať do švungu, práve v mládežníckych súťažiach by rád nabral primeranú zápasovú kondíciu a opatrne zaťažoval organizmus. Akurát včera nastúpil znovu aj do zamestnania (vo firme u kamaráta) a presedlal z kantorstva na Technickej univerzite na inú činnosť, hoci stále mieni učiť vysokoškolákov externe matematiku. Pokiaľ ide o zradenie na zoznam medzinárodných rozhodcov, tak Lauff na ňom figuruje, hoci vždy IIHF získava informácie o adeptoch od príslušného národného zväzu. "Medzinárodné turnaje sa ešte len rozbiehajú a verím, že si zapískam na niektorých z nich. Najskôr však v apríli budúceho roku. Rovnako by som sa mal objaviť na svetovom šampionáte B-kategórie osemnásťročných. Akurát nestíham program výmeny rozhodcov medzi jednotlivými ligovými súťažami, kde sa dostali od nás Dano Konc a Peťo Jonák."

Vyhliadky na extraligové pískanie sú uňho momentálne zahmlené, záležať bude na postoji komisie rozhodcov i na jeho subjektívnych pocitoch, ako sa bude cítiť a ako sa popasuje s dozvukmi choroby. Táto sezóna je teda uňho zabrzdená, ale zásah vyššej moci neovplyvní. Hlavná vec, že je z najhoršieho vonku a nemusí spávať na nemocničnom lôžku.

Aj jeho prípad je poučením, že s profesionalizáciou strážcov pravidiel to nie je také jednoduché. Podľa východniara tí, čo najnovšie prešli medzi profíkov, urobili tak preto, lebo nemali zamestnanie. Takí, čo majú svoj "džob", si rozmyslia, či sa na to dajú, lebo rozhodovanie nie je výsadou do dôchodkového veku. "Ja o tomto "prestupe" neuvažujem. Pre mňa je podstatné mať svoje zamestnanie a hokej pomaličky pôjde chtiac nechtiac na druhú koľaj." Určite ešte nerozmýšľa o konci kariéry, ešte by sa rád zapojil do diania. Po niekoľkomesačnej pauze sa teší na návrat a neobáva sa, že by výpadok mal neblahý vplyv na jeho výkony. "Cit pre vedenie zápasov sa dá obnoviť veľmi skoro."

Pohodový test kondičky

Podmienkou pre zaradenie rozhodcu na súťažnú listinu je zvládnuť nielen teoretické testy, ale i testy fyzickej pripravenosti. Pozostávajú z Cooperovho testu (beh na 12 minút) a z predpísaných činností na ľade. "Pri Cooperovom teste je predpísaný limit, ktorý sa znižuje s pribúdajúcimi rokmi. Pre mňa to nikdy nebol problém, aby som dosiahol vytýčenú métu. Môj rekord je takmer 3400 metrov, momentálne vzhľadom na vek by som mal zabehnúť približne 2600 metrov. Ak by som bol zdravý, tak je to v pohode," poznamenal R. Lauff. Pokiaľ ide o previerky na ľade, tak arbitri robia napríklad veľké osmičky po dĺžke celej plochy. "Päť osmičiek sa dá urobiť pod sedemdesiat sekúnd, pričom sa získavajú body do celého sumáru."

(zuk)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.