Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Piskot "odmenou" za čudné rozhodnutie

Sportnet|Publikované 7. nov 2006 o 23:00

Košice Aj známy kulturistický odborník, funkcionár a taktiež medzinárodný rozhodca Peter Uríček si musel poriadne hrýzť do jazyka, aby nepovedal to,

čo si iste myslel. Neukryl ale rozpaky, po tom, čo v Ostrave na majstrovstvách sveta v klasickej kulturistike v kategórii nad 178 centimetrov vyhlásili medailistov. Drvivá väčšina si myslela, že nikomu inému zlato neprislúcha, iba slovenskému reprezentantovi Ľubošovi Maliňákovi (na snímke). Div sa svete bol však "až" druhý, keď ho predbehol český borec Vinogradov. "Prvý raz som ho videl v akcii, vôbec som ho nepovažoval za najvážnejšie konkurenta, no zázraky sa predsa len dejú," neodpustil si ironickú poznámku náš svalovec. Pri dekorovaní najlepších sa halou ozýval piskot. "Pískali aj českí fanúšikovia. Nerád hodnotím súperov, ale naozaj akonáhle sa postavil vedľa mňa, bolo to akoby som si meral sily s dorastencom. Bol objemovo i kvalitou svalstva výrazne slabší."

Čo teda rozhodlo o tom, že získal viac bodov? Nuž, voľná zostava. "Čo je lepšia zostava, to je naozaj ťažké posúdiť: On zaradil do vystúpenia prvky moderného tanca, ale neviem, či je to ten správny trend." V pravidlách sa píše, že voľná zostava jed prezentácia svalového rozvoja. Rodák zo Svidníka, ktorý žije v Liptovskom Mikuláši, sa pridŕžal klasických póz. Víťaz stavil však skôr na tanečné kreácie, čo je možno pútavé pre diváka, ale na druhej strane to už nemá nič spoločné s kulturistickým prejavom. Podľa názoru mnohých rovnocenné bodovanie postavy a zostavy je pritiahnuté za vlasy, mal by prevládať pomer 3:1 v prospech postavy. To, že táto súťaž nebola celkom kóšer, dokumentuje i skutočnosť, že po prvom kole Ľuboš bol suverénne prvý, dostal najnižší možný počet bodových umiestnení 5. Pri posudzovaní postavy sa to začalo podozrivo nachyľovať na stranu domáceho kulturistu, ale vo voľnej zostave vyhúkol Vinogradov. "Keby som vedel pred podujatím, že budem strieborný, bol by som nadšený, takto som ale dosť smutný, lebo som neprehral s lepším rivalom. Keby prišiel na majstrovstvá Slovenska, tak bude prinajlepšom štvrtý..."

Maliňák sa hotoval na rovnaký triumf ako v Bratislave na májových ME, kde vyhral. Urobil zase kusisko práce a vedel, že útok môže očakávať od ďalšieho českého pretekára Pšenicu, ktorý napokon skončil tretí. Ďalší potencionálny rival z Nemecka neprišiel, ale namiesto neho sa dobre ukazoval kanadský borec, ktorý bol ale až piaty. "Keď ho vyhlásili predo mnou, tak som si hovoril, že je to v pohode, no potom prišiel šok. Plno ľudí mi hovorilo, že majstra sveta si ani poriadne vo finále nevšimli," rozpitval sklamanie východniar.

Ako klasik účinkuje dva roky, všetko dosiaľ vyhrával, toto bola jeho prvá porážka za čudných okolností. Bývalý kondičný kulturista už bol aj na MS vo fitnes. Postavou ašpiroval na placku, ale vtedy doplatil na slabšiu voľnú zostavu bez náročnejších akrobatických prvkov a obsadil 6. stupienok. Klasická kulturistika mu imponuje, našiel sa v nej. Neuvažuje, že by prešiel medzi "obyčajných" kulturistov, pri jeho výške 186 cm by musel vážiť aspoň 120 kilogramov a žiadne objemy sa mu neráči naháňať. Robí mu radosť, že mu to ide a tešia sa z toho aj jeho dve ratolesti. Manželka s dvoma deťúrencami boli i v Ostrave, pričom starší synček, dvojročný Gregor, stále vykrikuje, že tata je natretý. "To vníma najviac," usmial sa Ľ. Maliňák.

Nechutné brušné tance

Náš pretekár uvažuje, čo nabudúce zaradí do voľnej zostavy, ale nechce ísť do takých extrémov, aké videl aj na MS. Napríklad v kulturistike v najťažšej kategórii dominoval Egypťan Mansour, pričom jeho litovský konkurent Pocius mal lepšie predpoklady. "Africký zástupca predviedol kreácie na spôsob brušnej tanečnice, pričom niektorí použili prirovnanie, že to bolo až nechutné. Lebo neukázal ani jedinú pózu, len vrtel panvou ako tanečnice z Tisíc a jednej noci. Naozaj neviem, či teda má byť vypichnutá šou alebo čo iné?"

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.