Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Pinsent po štvrtom zlate plakal

Sportnet|23. aug 2004 o 00:00

Britský veslár Matthew Pinsent už tri razy na olympiáde vystúpil na najvyšší stupeň. Keď to v sobotu dokázal po štvrtý raz a započúval sa do tónov britskej hymny, prepukol v usedavý plač. Možno ho dojalo aj stretnutie s dlhoročným kamarátom Stevom Redgra

Matthew Pinsent plače na stupni víťazov.

FOTO - ČTK/AP

vom, ktorý mu tesne pred ceremoniálom blahoželal. Po prvý raz v živote získal najcennejšiu olympijskú medailu bez pomoci svojho životného vzoru. Keď ráno prišiel ku kanálu v Schinias, tušil, že ho čaká deň nabitý emóciami. "Videl som všetky tie britské vlajky a došlo mi, že keď vyhrám, asi slzy neudržím," vravel.

Štvrté olympijské hry mali byť pre neho rutinou, ale nervy pracovali rovnako, ako keď sa po prvý raz ako 19-ročný posadil do lode spoločne s Redgravom. Pred semifinálovou jazdou mu dokonca pri rozcvičke spadlo pádlo do vody. "Bol to psychicky nesmierne náročný týždeň," pripustil po finále.

V tej chvíli mal za sebou jednu z najdramatickejších jázd v dejinách olympijského veslovania. O zlate britskej štvorky bez kormidelníka rozhodlo osem desatín sekundy. Majstri sveta z Kanady preťali cieľovú pásku v rovnakej chvíli ako Briti, ľudské oko len ťažko mohlo určiť víťaza. Obe posádky museli čakať na fotofiniš. "Keď do cieľa zostávalo 40 záberov, pozrel som sa a videl vedľa nás Kanaďanov. Povedal som si, že tridsaťkrát zaberiem a vyhráme. Odpočítal som tridsať, zdvihol hlavu a videl, že prehrávame. Nemohol som tomu uveriť," popisoval Pinsent nervy drásajúci záver.

Redgrave má s Pinsentom tri zlaté medaily: dve na dvojke bez kormidelníka, to posledné zo Sydney v štvorke. Redgravovi päť olympijských zlatých vynieslo doma titul Sir, Pinsent sa mu o štyri roky v Pekingu môže vyrovnať. A Redgrave, ktorý je v Aténach ako komentátor BBC, tvrdí, že Matthew môže byť zlatý aj na OH 2012.

Súvisiace články