Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Piati tenisti už majú olympijskú istotu

Sportnet|18. jún 2004 o 00:00

Slovenskí športovci budú na augustových aténskych Hrách štartovať v dvanástich odvetviach


Ľubomíra Kurhajcová je v rebríčku WTA šesťdesiatašiesta a môže sa tešiť na olympijskú premiéru.FOTO - TASR/EPASlovenskí športovci budú na augustových aténskych Hrách štartovať v dvanástich odvetviach

BRATISLAVA - Obavy, že Slovensko nebude na aténskej olympiáde reprezentovať ani pol stovky športovcov, sú zažehnané. Po tom, ako sa v utorok v Luzerne kvalifikoval veslársky dvojskif ľahkej váhy a včera svetová federácia potvrdila štart dvoch tenistov a troch tenistiek, stúpol počet Slovákov so splnenými medzinárodnými kritériami na päťdesiatšesť. "Odľahlo mi," priznal šéf výpravy a podpredseda Slovenského olympijského výboru Vladimír Miller.

V tenise budeme mať minimálne také zastúpenie ako na predchádzajúcich dvoch Hrách - päť hráčov a hráčok. Medzinárodná federácia včera potvrdila štart v dvojhrách Dominikovi Hrbatému (v rebríčku ATP Entry k 14. júnu na 25. mieste), Karolovi Beckovi (68.), Daniele Hantuchovej (WTA 54.), Ľubomíre Kurhajcovej (66.) aj Martine Suchej (68.). Možnosť donominovania na základe voľnej karty alebo v dôsledku odhlásenia sa niektorých z kvalifikovaných hráčov ostáva ešte otvorená pre Karola Kučeru, ktorý je v redukovanom poradí šiesty pod čiarou, ale aj pre poprednú deblistku Janettu Husárovú, ktorá by mala vytvoriť pár s Hantuchovou. Do piateho júla by malo byť všetko jasné. "Kučera má deväťdesiatpercentnú šancu na to, že sa objaví v Aténach," odhaduje generálny sekretár zväzu Igor Moška.

"Kučerovi držím palce, vo štvorhre by s Hrbatým nemuseli byť bez šancí," vraví Miller o dvojici, ktorá v Sydney 2000 postúpila do štvrťfinále. Kučera hral už pred ôsmimi rokmi v Atlante. Beck, Hantuchová, Kurhajcová aj Suchá zažijú olympijský debut.

Na betónovom povrchu pätnástich dvorcov v aténskom Marusssi by sa malo od 15. do 22. augusta predstaviť dovedna 172 tenistov a tenistiek. V dvojhrách nastúpi po 64 mužov, resp. žien, vo štvorhrách po 32 párov. Celkový limit na krajinu je dvanásť (po šesť hráčov a hráčok), v dvojhrách však môžu nastúpiť nanajvýš po štyria.

Definitívu nominácií na Hry XXVIII. olympiády dá výkonný výbor SOV na zasadaní 15. júla. Presný počet športovcov je ešte otázny - ďalej možno plniť limity v atletike i plávaní. Už dnes je však isté, že Slovensko sa predstaví v dvanástich športoch (v Sydney v trinástich). Na tucet ich doplnilo veslovanie, ktorého olympijskú kontinuitu zachránil tretím miestom na luzernskej európskej kvalifikácii dvojskif ľahkej váhy Ľuboš Podstupka - Lukáš Babač. ,,Milé prekvapenie, ktorému predchádza dobrý ťah - spolu jazdia iba pol roka," skonštatoval šéf aténskeho štábu Miller. Podstupka sa na olympiádu nominoval až na tretí pokus, rok po tridsiatke. Jeho partner Babač je o takmer 13 rokov mladší, v marci oslávil devätnásť.

(mo, sita)

Športy a splnené kritériá

Atletika ;9

Cyklistika ;9

Džudo ;2

Gymnastika ;2

Jachting ;1

Kanoistika (x) ;13

Plávanie ;4

Športová streľba ;3

Tenis ;5

Vzpieranie ;3

Veslovanie ;2

Zápasenie ;3

(x - kanoistika v ponímaní MOV zahŕňa rýchlostnú kanoistiku aj vodný slalom).

Súvisiace články