Štvrtok, 17. júna, 2021Meniny má Adolf

Phil Jackson: Úspešný tréner nemusí kričať

Phil Jackson. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|28. máj 2011 o 11:00

Väčšina moderných koučov pobehuje popri čiare, divoko gestikuluje, pokrikuje na hráčov, hoci tí v hluku nemôžu vôbec nič počuť. PHIL JACKSON sedí, a to aj vtedy, keď jeho tím prehráva.

Väčšina moderných koučov pobehuje popri čiare, divoko gestikuluje, pokrikuje na hráčov, hoci tí v hluku nemôžu vôbec nič počuť. On sedí, a to aj vtedy, keď jeho tím prehráva.

"Je lepšie, ak hráči odhalia svoje chyby sami a reagujú svojsky. Posilní ich to," hovorieva Phil Jackson, najúspešnejší tréner v histórii NBA. Ako šesťdesiatpäťročný odchádza do dôchodku, ale jeho zaujímavý spôsob trénovania bude naďalej ovplyvňovať nielen basketbal.

Brali by ho možno ako čudáka, keby nebol taký úspešný. Prvýkrát sa stal víťazom NBA ešte ako hráč New York Knicks. Ďalších jedenásť titulov dosiahol už ako tréner – z toho šesť s Chicago Bulls, v ktorom hral aj Michael Jordan, a päť s Los Angels Lakers.

Takú bilanciu nemá nikto v žiadnom profesionálnom športe v USA. Za 22 rokov na poste kouča vyhral 70 percent zápasov. Na porovnanie, tréner Manchestru United Alex Ferguson má za 25 rokov v tejto kolónke 60 percent.

No o originálnych metódach Philla Jacksona napovedia viac situácie, keď prehrával. Po neúspešnom zápase svojich zverencov nenútil sedieť pred videom a bilancovať vlastné chyby. Namiesto toho ich napríklad vzal do kina na Čarodejníka z krajiny Oz.

Známe sú jeho návštevy kníhkupectiev, ktoré robil vždy v miestach, kam prišli s tímom na zápas. Niektorí hráči nechápavo krútili hlavou. Napríklad výborný hráč Kobe Bryant s ročným príjmom 25 miliónov dolárov. Tréner aj jemu pribalil do lietadla knihu - román Montana 1948 o ťažkom živote chudobnej rodiny. "Bolo to pozoruhodné čítanie," uznal Bryant po pristátí koučovi.

jack2_res.jpg

Basketbal je zen

Jackson pochádza z rodiny evanjelických kazateľov z odľahlej časti Montany. Rodné Deer Lodge je päťtisícová usadlosť, v ktorej nepoznali televíziu. Prvý film videl na strednej škole. Zatancoval si až na vysokej - univerzite v Severnej Dakote.

Naplno si odskúšal filozofiu hippies. Užívanie LSD mu vraj pomohlo pochopiť ‚skryté zákutia‘ basketbalu. "Život i basketbal sú plné nepredvídaných okamihov a zmätkov. Urobia s vami, čo chcú. Nezáleží na tom, ako veľmi sa ho budete snažiť kontrolovať," napísal už v roku 1970 v knihe Take It All!, Berte všetko! Jackson.

jack1_res.jpg

Sám seba označoval za zen budhistu. "Zen znamená, že ku každej situácii pristúpite s jasnou hlavou a otvoreným srdcom. Docieliť to nie je ľahké. Ak sa vám to podarí, postará sa o vás život sám," vysvetľoval v knihe Maverick (Samorast) z roku 1975.

Vďaka svetonázoru ho každý prezýval Zenmaster. Bol stelesnením pokoja a rozvahy. "Kto iný má zostať pri zápase chladnokrvný, keď nie kouč?" hovorieval.

Jacksonove výroky
  • "Nebolo to o tom, že Michael Jordan bol hviezdou, ale ako dokázal robiť hráčov okolo seba lepšími."
  • „Víťazstvá sú pre mňa dôležité, ale najviac si užívam, keď robím niečo, čo ma dostatočne napĺňa.“
  • „Ideálna cesta k titulu je jeden krok za druhým. Keď zvládnete psychickú prípravu, nasleduje časť, keď musíte dať do hry srdce. To neznamená, že budete len statočný. Treba to spraviť tak, aby ste boli so sebou spokojný vy, vaše okolie a vaši spoluhráči.“
  • „Dal som do hry svoje telo a svoje myšlienky, ale dušu som si nechal. Vždy treba mať otvorenú myseľ a zapálené srdce.“

Krotiteľ hviezd

Ďalšie Jacksonovo know-how bolo v majstrovstve urobiť z hviezd súdržný tím. Slávnych mien mal v oboch kluboch požehnane. Od vzorných Michaela Jordana, Scottieho Pippena v Chicagu, alebo Shaquilla O'Neala, či Paua Gasola v Los Angeles až po rebelantov Dennisa Rodmana (Bulls) či istý čas Bryanta (Lakers).

"Phil je geniálny manažér. Každému z ľudí dokáže nájsť jeho pravé miesto na svete,“ povedal o ňom Scottie Pippen.

Jackson objavil miesto aj pre hviezdneho Kobeho Bryanta. Vraví sa, že on jediný dokázal až stoicky pokojného Zenmastera vytočiť takmer do nepríčetnosti.

Jackson po pár mesiacoch v Lakers prišiel v roku 1999 za generálnym manažérom Mitchom Kupchakom a nástojil: "Okamžite ho pošli preč. Keď tu ešte o rok bude, končím s koučovaním. Neposlúcha nikoho. Mám toho chlapca plné zuby."

Phil Jackson nebol nekritický, vedel, s kým má tú česť a nemyslel iba na Kobeho.

"Hoci majú veľký talent a sú bohatí, sú to v podstate mladíci, ktorí vyhľadávajú konfrontáciu," povedal Jackson o mnohých hráčoch NBA. "A v tíme niet väčšej autority, ako je kouč. Samozrejme, netreba dodávať, že v súčasnom svete je až priveľa hráčov, ktorým je úplne jedno, či trénera potešia, alebo nie."

jack3_res.JPEGV dôchodku Robinsonom

Napriek počiatočnej apatii si Jackson dokázal získať aj neposlušného Bryanta. "Pod Philom som vyrástol ako hráč i človek," hovoril dojatý Kobe Bryant po poslednej prehre s Dallas Mavericks, ktorá znamenala v máji 2011 koniec Lakers v play off a zmarila sen o titule do tucta pre Phila Jacksona. "Bola to skvelá jazda, ale končím. Prichádzajú mladí," povedal tréner. "Je to šok, toto som nečakal," s dojatím dodal Bryant.

Jackson sa chystá objavovať svet dobrodružstiev. Ako malý miloval knihu o Robinsonovi Crusoovi. "Možno sa vydám po jeho stopách, alebo precestujem neznáme miesta na motorke.“

Veľký tréner bol vždy tak trochu Robinsonom. Má farmu v Montane, ďaleko od hlučného davu. Póza zamysleného vysokého sivovlasého elegána s detailne upravenou frajerskou sivou briadkou a ľahkým úsmevom zostane navždy symbolom svojského človeka, ktorý vie dosiahnuť úspech.

Súvisiace články