Sobota, 19. júna, 2021Meniny má Alfréd

Phelpsov rekordný plán: sedem zlatých medailí a milión dolárov

Sportnet|9. aug 2004 o 00:00

Namyslený Američan, povedali si mnohí, keď 19-ročný plavec Michael Phelps začal hovoriť, že na olympiáde v Aténach chce atakovať rekordných sedem zlatých medailí Marka Spitza z Mníchova 1972. Pri dnešnej špecializácii ...

Namyslený Američan, povedali si mnohí, keď 19-ročný plavec Michael Phelps začal hovoriť, že na olympiáde v Aténach chce atakovať rekordných sedem zlatých medailí Marka Spitza z Mníchova 1972. Pri dnešnej špecializácii vylúčená vec, napadne vari každému, ale tínedžer z predmestia Baltimoru už stihol svet presvedčiť, že to nie je nemožné. Na vlaňajšom svetovom šampionáte v Barcelone získal zázračný mladík s odstávajúcimi ušami tri zlaté a dve strieborné medaily, vytvoril päť svetových rekordov v štyroch rôznych disciplínach. Dva v rozpätí 48 minút. "Bol to nádherný pocit. V ten večer som si uvedomil, že sa dajú lámať hranice. Čím odvážnejšie sny máte, tým viac dosiahnete," spomínal na barcelonský večer v rozhovore pre denník The Guardian Michael Phelps.

Len vlani dovŕšil osemnáste narodeniny a už je multimilionárom, čo je v plaveckom svete anomália. Sponzori (Speedo, Visa, Omega či PowerBar) sa na neho vrhli, už keď mal pätnásť a letel do Sydney ako najmladší olympionik, akého Američania kedy na hry poslali. Skončil piaty na dvesto metrov motýlik a vracal sa domov sklamaný, lebo chcel medailu. Rýchlo to prebolelo, v baltimorskej škole to spolužiakov vôbec nezaujímalo. "Chceli vedieť jediné, či som v Austrálii videl živú kenguru alebo koalu," krútil hlavou syn policajta a učiteľky.

Otec Fred opustil matku Debie, keď mal sedem a nepriamo tak pomohol Michaelovi do bazéna. Staršia sestra Whitney si kilometrami vo vode ventilovala zlosť z domácich pomerov a Michael sa ako 5-ročný pridal. V šestnástich už bol na dvesto metrov motýlik na MS v japonskej Fukuoke najmladším svetovým rekordérom histórie.

Plávanie miluje, no sám uznáva, že vedie nudný život. "Sviatok-nesviatok, každý deň som vo vode. Nechodím do spoločnosti, nemám priateľku. Len plávam, počúvam rap a opravujem si starý Cadillac, ktorý mám doma v garáži. A stále mi v hlave znie jediné slovo - Atény."

Na nadchádzajúce hry sa kvalifikoval v neuveriteľných deviatich disciplínach a to má Amerika plavcov na rozdávanie. Spolu s trénerom Bobom však uznal, že si naložil viac, ako sa reálne dá zvládnuť, a znakársku dvojstovku vypustil. Zostalo mu osem možných štartov, asi sa nepredstaví ani v štafete na 4 x 100 voľným spôsobom, ale ak by zostávajúcich sedem disciplín vyhral, splnil by, čo si predsavzal.

"Skúšať bláznovstvá ma vždy bavilo. Veď je to vzrušujúce," tvrdí Phelps. Na to, aby Spitza naozaj dobehol, potrebuje aj obrovskú dávku šťastia, schopnosť vydolovať zo seba rýchlosť na krátkych tratiach a vytrvalosť na dlhších, ale výkonnosť na minimálne štyri zlaté určite má. Veď v troch disciplínach drží svetový rekord, v ďalších dvoch mu patrí druhé miesto v tohtoročných svetových tabuľkách.

Aténsky plán Phelpsa je jednoduchý: vyhrať päť individuálnych pretekov a k tomu pridať dve či tri prvenstvá v štafetách. Aj samotný Spitz, ktorého sedem zlatých z Mníchova je vraj rekordom na všetky časy, by si želal niečo podobné. "Dúfam, že sa toho niekedy dožijem. Keď som ja mal odvahu lámať rekordy, prečo by som to nedoprial nejakému nasledovníkovi," vravel Spitz v júli na olympijskej kvalifikácii v Long Beach. Dnes má 54 rokov a zarába si v Los Angeles na živobytie ako burzový maklér.

Ani Tracy Caulkinsová, ktorá v roku 1980 držala americké rekordy vo všetkých štyroch štýloch, to nevylučuje. "Bola by to paráda, ale Michael naozaj vyzerá, že by to mohol zvládnuť," vravela plavkyňa, ktorá tiež mohla v rekordných tabuľkách figurovať, ale americký bojkot hier v Moskve ju pripravil o slávu (bola vtedy favoritkou piatich disciplín).

To, že je Phelps dnes takým suverénom, vraj nie je náhoda. Podľa odborníkov ho na to predurčuje aj genetika. Abnormálne dlhé ruky vraj pripomínajú krídla prehistorického vtáka a k tomu si pridajte hyperflexibilné kolená a členky, ktoré dokážu rozčeriť vodu ako dobre pracujúci motor. Veľké Michaelove chodidlá sú tiež značnou výhodou. "Je jednoducho všestranný a to na najvyššej úrovni," chválil ho plavecký tréner amerického olympijského tímu Eddie Reese.

"Pokúsim sa, to je jasné, ale aj keď získam len jedno prvenstvo, budem spokojný. Ľudia budú sklamaní, to určite, ale kto si môže povedať, že má doma čo len jedno olympijské zlato," vravel Phelps. Ktovie, či to myslel vážne, lebo má na viac a poháňať by ho mohla aj motivácia sponzorskej firmy Speedo, ktorá mu za sedem zlatých v Aténach prisľúbila bonus milión dolárov. Atak na sedem zlatých nevylúčil ani šéf MOV Belgičan Jacgues Rogge. "Aj ja od neho čakám veľa. Podľa mňa môže byť nový Spitz," prezradil nedávno agentúre Reuters.

Nepriamo jeho teórii nahrávajú aj slová Dona Schollandera, prvého plavca planéty, ktorý si na jedných hrách dokázal prisvojiť štyri zlaté (v Tokiu 1964). "Keď máte osemnásť, je ľahšie získať veľa zlatých medailí, lebo si ani neuvedomujete, o čo vlastne bojujete. O štyri roky neskôr vám to na ďalšej olympiáde dôjde a oveľa ťažšie sa potom koncentrujete."

michaelove šance na zlato400 m polohové preteky Tutovka číslo 1

Jeho svetový rekord z júlovej americkej kvalifikácie plavcov v kalifornskom Long Beach 4:08,41 berie súperom sebavedomie. Michael má pred nimi míľový náskok, ostatní ešte nenašli recept ani na 4 minúty a 12 sekúnd. Tabuľky môžu klamať, ale náskok 4,1 sekundy pred druhým Talianom Alessiom Boggiatom pasuje Phelpsa do roly jednoznačného favorita.

Ako hovoria stávkari, jasná tutovka. Pred štyrmi rokmi v Sydney stačil Phelpsovmu krajanovi Tomovi Dolanovi na obhajobu titulu z Atlanty 1996 o vyše tri sekundy horší čas, než je Michaelov osobák. Navyše ju Phelps popláva na úvod aténskeho programu a síl by mal mať na rozdávanie.

200 m mot. Tutovka číslo 2

Ak nezapracuje únava (pre Phelpsa to bude už štvrtá disciplína a desiaty štart) nemal by mať nijaké problémy s víťazstvom. Svet je rovnako ďaleko ako na polohovej štvorstovke a Michael na dvesto motýľ pláva stabilne skvelé časy.

Práve na tejto trati sa v roku 2001 v texaskom Austine stal najmladším plaveckým svetovým rekordérom histórie. Mal 15 rokov a 9 mesiacov, keď sa ako prvý dostal pod hranicu 1:55 min. Prekonal ho už dva razy na súčasných 1:53,93 z vlaňajších MS v Barcelone.

200 m pol. pret. Tutovka číslo 3

Suverénne najlepší čas roka (1:56,71), štyri svetové rekordy za sebou a titul majstra sveta. Austrálčan Ian Thorpe sa vlani v Barcelone len prizeral, ako si Phelps pláva po svetové zlato. Ako inak - vo svetovom rekorde. Svojho veľkého rivala natrel o viac ako tri a pol sekundy. Na dvojstovke poriadny rozdiel. Talian Massimiliano Rossolino potrebuje malý zázrak, aby dokázal obhájiť titul zo Sydney. Austrálsky čas 1:58,98 mu k tomu určite nepostačí. Alebo už toho bude mať baltimorská hviezda dosť?

4 x 100 m pol. pret. Tutovka číslo 4

Jediná z trojice štafiet, kde sú Američania v úlohe favorita. Presvedčivo zdolali Austrálčanov v Sydney (a to nemali v zostave Phelpsa), vlani v Barcelone vyhrali dokonca vo svetovom rekorde (3:31,54), ku ktorému sa odvtedy nik ani nepriblížil. Tabuľkám síce kraľujú Taliani (3:15,66), ale Američania túto disciplínu od januára v najsilnejšom zložení ešte neplávali.

4 x 100 m v. sp. Zlato alebo striebro, ak nastúpi

Najotáznejšia disciplína Phelpsovho programu. Možno si uvedomuje, aké veľké bremeno na seba naložil. Na americkej kvalifikácii plavcov sto kraul neplával, ale stále mu patrí druhý najlepší americký čas roka 49,05 (rýchlejšie plával len Jason Lezak 48,17). Rannú rozplavbu by malo absolvovať kvarteto Gary Hall Jr., Neil Walker, Nate Dusing a Gabe Woodward a ako povedal šéftréner amerických plavcov Eddie Reese, ak budú rýchlejší, než je Phelpsov čas, Michael vo finále nepopláva. Istý štart vo finále má len dvojica Crocker, Lezak - prví dvaja z americkej kvalifikácie.

Američania najkratšej kraulovej štafete dominujú, do Atlanty 1996 nemala táto disciplína nikdy iného víťaza, no v Sydney ich z trónu po veľkej dráme zosadili Austrálčania. Hoci len o 19 stotín sekundy.

200 m v. sp. Prehnané očakávania?

Kameň úrazu Phelpsových snov. Proti sebe bude mať olympijského víťaza zo Sydney Holanďana Pietera van den Hoogenbanda i vlaňajšieho majstra sveta z Barcelony Austrálčana Iana Thorpa. Obaja už dvojstovku na rozdiel od Phelpsa zvládli pod minútu 46 sekúnd (Thorpov svetový rekord z japonskej Fukuoky 2001 má hodnotu dokonca 1:44,06). Van den Hoogenband tohto roku nie, ale zato druhý Austrálčan Grant Hackett áno. Američan je v tabuľkách až tretí výkonom 1:46,27. Ak v Aténach nezrýchli, zlatá z toho pravdepodobne nebude.

4 x 200 m v. sp. Ako pokoriť Austráliu

Ďalší americko-austrálsky súboj, do ktorého možno prehovoria aj bronzoví zo Sydney Holanďania. Austrálčania však boli v posledných rokoch lepší. Vyhrali olympiádu i posledné dva svetové šampionáty. V Sydney o päť sekúnd, no Američanov môže túžba po revanši motivovať.

100 m mot. Favoritom je Crocker

Ak pokorí krajana Crockera, mohol by vyhrať, ale ten sa zdá neporaziteľný. Phelpsovi nedal šancu vlani na MS v Barcelone ani pred mesiacom na olympijskej kvalifikácii v Long Beach. Vždy ho prekonal vo svetovom rekorde, v Kalifornii prvým časom histórie pod 51 sekúnd (50,98). Phelps sto motýľ zvládol už za 51,10 (tohto roku 51,15). Po ich skalpoch však túži nielen európsky rekordér Ukrajinec Andrij Serdinov, ale i Švéd Lars Frölander, majster sveta z Barcelony, kde vyhral za rovných 52 sekúnd.

ČO TREBA STIHNÚŤ

Sobota 14. augusta

9.00 h: 400 m polohové preteky rozplavby
18.00 h: 400 m polohové preteky finále

Nedeľa 15. augusta

10.20 h: 200 m v. sp. rozplavby
11.10 h: 4 x 100 m v. sp. rozplavby
18.46 h: 200 m v. sp. semifinále
19.55 h: 4 x 100 m v. sp. finále

Pondelok 16. augusta

9.38 h: 200 m mot. rozplavby
18.43 h: 200 m v. sp. finále
19.31 h: 200 m mot. semifinále

Utorok 17. augusta

10.45 h: 4 x 200 m v. sp. rozplavby
18.48 h: 200 m mot. finále
19.46 h: 4 x 200 m v. sp. finále

Streda 18. augusta

10.48 h: 200 m pol. pret. ozplavby
19.35 h: 200 m pol. pret. semifinále

Štvrtok 19. augusta

10.10 h: 100 m mot. rozplavby
19.14 h: 200 m pol. pret. finále
19.35 h: 100 m mot. semifinále

Piatok 20. augusta

11.28 h: 4 x 100 m pol. pret. rozplavby
14.09 h: 100 m mot. finále

Sobota 21. augusta

19.25 h: 4 x 100 m pol. pret. finále

(Pozn.: Plavec získa zlatú medailu v štafete aj v prípade, že za svoju krajinu popláva len raňajšiu rozplavbu.)

plavecké medaily z jednej olympiády1. Mark Spitz USA 7 0 0 Mníchov 1972
2. Kristin Ottová NDR 6 0 0 Soul 1988
3. Matt Biondi USA 5 0 1 Soul 1988
4. Kornelia Enderová NDR 4 1 0 Montreal 1976
5. Don Schollander USA 4 0 0 Tokio 1964
5. Amy van Dykenová USA 4 0 0 Atlanta 1996

Súvisiace články