Vlhová? Buď ju milujete, alebo nie. Stále je to však Petra, tvrdí Galovič

Richard Galovič (vľavo) s Petrou Vlhovou. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|29. nov 2021 o 08:00

Aká je slovenská lyžiarka v súkromí?

Petra Vlhová má oficiálnu autobiografiu. Vychádza vo vydavateľstve Petit Press a jej autorom je redaktor Sportnetu Juraj Berzedi.

Na Sportnete postupne odkryjeme zákulisie toho, ako vznikali rozhovory so slovenskou lyžiarkou, jej najbližšími a členmi tímu do knihy s názvom Petra.

V šiestej časti prezradíme, ako vidia slovenskú lyžiarku jej manažér, reklamný partner či verný fanúšik.

Obálka knihy Petra. (Zdroj: Petit Press)

BRATISLAVA. Zo slovenských športovcov má najväčšiu marketingovú hodnotu, najviac fanúšikov a na to, aby lyžovala musí točiť reklamy.

Petra Vlhová je na slovenskej športovej scéne absolútnym unikátom. O jej výnimočnosti rozprávajú ľudia, s ktorými bezprostredne spolupracuje.

„Petra má za rok 28 voľných dní, keď netrénuje, necestuje, nesúťaží. Z toho je dvadsať produkčných dní, ktoré venuje reklamným partnerom. Sama pre seba má len osem dní. Vtedy môže ísť na dovolenku a nič nerobiť,“ prezradil jej manažér Richard Galovič.

Len žiadny mediálny tréning

Vlhovej program je každý ďalší deň detailne naplánovaný. Tréningy, preteky, reklamné a mediálny aktivity jej zaberú väčšinu času. Je to extrémne zaťažujúce.

„Petra by nemusela robiť také rozsiahle reklamné aktivity a byť viditeľná na každom mieste, ale je to jediný spôsob, ako zabezpečiť financie na športovú prípravu,“ vysvetľuje Galovič.

„Točenie reklám či fotenie nie je to, čo by Petra chcela a milovala. Nie je to jej vysnený svet. Je to však nevyhnutné pre to, aby mohla lyžovať,“ dodáva.

Vlhovej komunikačné výstupy sa mu v minulosti zdali kostrbaté a bál sa, že nedokáže ponúknuť očakávané odpovede. Aj preto ich konzultovali s expertmi so značky Adidas.

„Len žiadny mediálny tréning, v žiadnom prípade,“ vyhlásili.

„Postupne, ako bola Petra viac v mediálnom priestore, vnímali sme prirodzenosť, ktorá je jej najhodnotnejším atribútom. Na nič sa nehrá, je priama, otvorená,“ opisuje Galovič.

„Niekedy je z toho pozitívna emócia, inokedy negatívna, ale stále je to Petra. Nevie prispôsobiť svoj výstup tak, aby sa niekomu páčil. Buď ju milujete, alebo sa s tým nestotožňujete, ale je prirodzená,“ doplnil.

Po kariére rovno do cirkusu

Posledné dva roky je jej reklamným partnerom futbalový expert Ladislav Borbély, ktorého verejnosť pozná aj vďaka jeho špecifickému jazyku.

Počas spolupráce zistil, prečo je Vlhová taká úspešná. Presvedčila ho o tom v epizóde, keď stála na fitlopte, žonglovala s petangovými guľami a popritom urobila drep.

Ladislav Borbély a Petra Vlhová. (Zdroj: archív Ladislav Borbély)

„Keď to Petra skúšala prvýkrát, zošmykla sa z lopty. Druhýkrát sa jej už podaril aj drep, ale spadla jej jedna guľa,“ opisuje Borbély.

„Peťka, nič to, veď dablérka to spraví namiesto teba,“ zareagoval režisér.

Vtedy podľa Borbélyho nastúpila jej typická športová asertívnosť a výkonová pohotovosť. „Nie, ja to spravím,“ ohradila sa.

A na tretíkrát to dokázala. „Okomentoval som to, že keď skončí s lyžovaním, môže ísť rovno do cirkusu,“ doplnil.

Na Vlhovej ho upútala športová všestrannosť. Počas nakrúcania dostala úlohu žonglovať hlavou. Mala čapicu. Zobrala loptu a dvanásťkrát za sebou si ju v pohode nadhodila.

„Vyhrážal som sa jej, že keď skončí s lyžovaním, pretlačím ju ako hrotovú útočníčku do ženskej futbalovej reprezentácie,“ usmieva sa Borbély.

Páči sa mu, že má svoju hodnotovú hierarchiu. Navyše je stále autentická.

„Potvrdil sa mi pozitívny názor na ňu, ale aj moja prezývka B. B. – bomba baba Petra Vlhová.“

Buď rada, kým máš čo podpisovať

Veľkým zabávačom je šéf Vlhovej fanklubu. Pravidelne cestuje na Svetového poháre a na tribúne býva vždy medzi prvými. Aj preto, aby zavesil transparenty.

„Funguje to jednoducho – kto prvý príde, má najlepšie miesto,“ vysvetľuje Miroslav Ledecký.

Miroslav Ledecký je šéfom fanklubu Petry Vlhovej. (Autor: Jozef Jakubčo - SME)

Raz sa pred pretekmi v Sestriere skoro ráno brodil v hlbokom snehu, keď niekto pri ňom zabrzdil na lyžiach.

„Skoro mi vypadli oči z jamiek. Petra. Čo tu robíš? Čo ešte nespíš?“ pýtam sa jej. „Už mám za sebou druhú jazdu,“ usmiala sa.

Na pretekoch za ním chodia ľudia, aby im vybavil fotografiu.

Točenie reklám či fotenie nie je to, čo by Petra chcela a milovala. Nie je to jej vysnený svet. Je to však nevyhnutné pre to, aby mohla lyžovať.


Richard Galovič, manažér Petry Vlhovej

„Niekedy si myslia, že je namyslená, ale nie je to tak. Každému vysvetľujem, že na pretekoch je vo svojom svete,“ priznal Ledecký.

Raz mu Vlhová podpisovala kartičky pre sponzorov. Bolo ich dvesto. „Prečo až toľko?“ pýtala sa.

„Buď rada, kým máš čo podpisovať, lebo čoskoro budeš robiť faktúry vo firme,“ vravel jej s úsmevom.

„Petra je fenomén, pritom je to skromné dievča. Páči sa mi jej charakter, nezlomnosť, chuť bojovať a víťaziť,“ doplnil.

Juraj Berzedi
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Súvisiace články