Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Peter Urich slávi päťdesiatku

Sportnet|Publikované 6. okt 2002 o 22:00

Spišská Nová Ves Do rodiny päťdesiatnikov pribudol v týchto dňoch futbalovej verejnosti nielen na Spiši, ale aj v celom východoslovenskom regióne

Peter Urich (na snímke)

S futbalom začínal Peter Urich ako žiak v mužstve TJ Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves. Prvým trénerom mu bol Ján Mucha. po skončení žiackych kategórií prešiel do ligového dorastu, kde sa stretla mimoriadne úspešná partia. Pod vedením trénera Jozefa Vysopala v silnej konkurencii I. dorasteneckej ligy TJ LB Spišská Nová Ves sa umiestnila na štvrtom mieste. Na tomto úspechu sa podieľali hráči: Ján Kozák, Karol Herich, Štefan Kuchta, Štefan Bigoš, Ladislav Hudaček, Edo Kostelník. To bolo Petrovo vyvrcholenie futbalovej kariéry. V tom čase zo strany mládeže bol o futbal mimoriadne veľký záujem a tréner sa musel rozhodovať medzi dvadsiatkou hráčov, koho postaviť do základnej zostavy (dnes to majú tréneri oveľa ľahšie).

Študijné povinnosti dostali prednosť pred vrcholovým futbalom. Peter Urich oblieka dres rezervy Lokomotívy, ktorá bola účastníkom Podtatranskej oblastnej súťaže a trénerom mužstva bol nestor novoveského futbalu Štefan Rusnák. Vojenskú základnú službu si odkrútil v Pezinku, kde celé dva roky hral za miestnu Lokomotívu pod vedením známej futbalovej osobnosti V. Weisa st. reprezentanta ČSSR.

Po návrate z vojenčiny ho oslovili funkcionári Baníka Rudňany, kde našiel aj pracovné pôsobisko. Na túto päťročnú anabázu v rudnianskom drese a spoluhráčov (Vlado Hanuščin, Ján Klapáč, Vlado Ličák, bratia Fábianovci, Sopkovičovci, Mariána Ogurčáka, Michala Antala, trénerov Timka, Mihoka, Kesela) Peter rád spomína.

Po Rudňanoch nasledujú Smižany, kde sa zišla skupina bývalých spoluhráčov Lokomotívy bane. Penksa ako hrajúci tréner, Slavo Leštianský, Ondrej Kuruc, Dušan Kašický, Ján Klapáč, Štefan Bigoš, Milan Krempašský, Vlado Timko dokázali Smižanom vybojovať postup do I. A triedy.

Posledný raz oblieka futbalový dres v roku 1993. Bolo to v stretnutí Nálepkovo Žakarovce. Nešťastný zákrok hosťujúceho hráča ukončilo definitívne futbalovú kariéru.

Funkcionársku činnosť Peter Urich začína písať ako vedúci v mládežníckych družstvách TJ Lokomotíva Spišská Nová Ves. Od roku 1994 robil Rudovi Čepčekovi funkciu vedúceho A mužstva, v ktorej pôsobil osem rokov. Tu si spomína na veľmi dobrú spoluprácu s osmičkou trénerov Švecom, Petrákom, Tauberom, Hoholkom, Bezdedom, Zajacom, Blichom a Prokopičom.

V otcových šľapajach úspešne pokračuje syn Erik, ktorý po účinkovaní v mládežníckych mužstvách je stabilným hráčom seniorského mužstva Spišskej Novej Vsi bojujúceho o opätovný návrat do treťoligovej spoločnosti.

Oslávencovi želáme k jeho významnému životnému jubileu pevné zdravie, veľa životného optimizmu a ešte veľa športových úspechov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.