02.07.2022 12:15
2. etapa
Roskilde > Nyborg
202,2 km
sport-ground-additional-data
rovinatý
Fabio Jakobsen
Quick - Step Alpha Vinyl Team

Sagan v závere takmer spadol, Jakobsen zavŕšil svoj návrat

Fabio Jakobsen (vľavo) vyhral 2. etapu na Tour de France 2022.
Fabio Jakobsen (vľavo) vyhral 2. etapu na Tour de France 2022. (Autor: TASR/AP)
Sportnet|2. júl 2022 o 17:15 (aktualizované 2. júl 2022 o 17:56)

Do žltého dresu ide Wout van Aert.

Tour de France 2022

2. etapa: (Roskilde - Nyborg, 202 km):

NYBORG. Víťazom druhej etapy cyklistických pretekov Tour de France 2022 sa stal Fabio Jakobsen z tímu Quick-Step Alpha Vinyl.

V samotnom závere bojoval o víťazstvo aj slovenský cyklista Peter Sagan, no šprint mu príliš nevyšiel a napokon sa musel uspokojiť so šiestou priečkou.

Záver etapy bol nervózny. Väčšina trasy viedla blízko pobrežia. Necelé tri kilometre pred cieľom po tom, čo pretekári prekonali most ponad prieliv Veľký Belt, prišlo k veľkému pádu a viac ako polovicu pelotónu zadržal pád.

Celkové poradie - jednotlivé dresy:  

ŽLTÝ  ZELENÝ BODKOVANÝ BIELY TÍMOVÁ KLASIFIKÁCIA

O víťazstvo tak šprintovala menšia skupinka.

V šprinte sa Sagan dostal do kontaktu práve s Jakobsenom a trojnásobný majster sveta takmer skončil na zemi. V cieli však súperovi športovo zagratuloval.

Holanďan sa v záverečnom špurte pred Belgičanom Woutom van Aertom (Jumbo-Visma) a Dánom Madsom Pedersenom (Trek-Segafredo).

Fabio Jakobsen tak zavŕšil svoj návrat do profesionálnej cyklistiky po tom, čo mal v roku 2020 hrôzostrašnú nehodu na pretekoch Okolo Poľska.

"Po tom zranení tom bol pre mňa dlhý proces, nebolo jednoduché vrátiť sa späť. Teraz som zvíťazil a je to úžasný deň. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorí mi pomáhali, aby som tu mohol dnes byť.

Môj tím ma držal v dobrej pozícii vpredu, Morkov mi špurt skvele rozbehol, Sagan bol vedľa mňa, až do finišu sme zostali v nádejnej pozícii.

V záverečných metroch som nabral rýchlosť a som rád, že mi to vyšlo. Vyzeralo to jednoducho, ale nohy ma poriadne bolia," vyznal sa v cieli šťastný víťaz.

Žltý dres získal Wout van Aert. Vďaka druhej priečke si pripísal aj bonus šesť sekúnd a v celkovom poradí sa posunul pred víťaza časovky Yvesa Lampaerta. 

Van Aert je už aj na čele bodovacej súťaže so ziskom 60 bodov. Sagan má 25 bodov, keďže bodoval aj na šprintérskej prémii.

V nedeľu je na programe tretia etapa z Vejle do Sonderborgu.

Priebežné celkové poradie

Detailný priebeh 2. etapy

Po úvodnej časovke jednotlivcov nasledovala prvá klasická etapa, v ktorej dopriali organizátori pretekárom päť hodín v sedle.

Etapa bola šitá pre šprintérov, zahrňovala iba tri krátke stúpania, aj to iba v prvej polovici dňa, druhá polovica bola prakticky rovná. Hneď po ostrom štarte sa vpredu vyformoval štvorčlenný únik, v ktorom sa ocitli Dán Magnus Cort Nielsen, Nór Sven Erik Byström a Francúzi Cyril Barthe a Pierre Rolland.

Cort Nielsen vyhral všetky tri horské prémie a ako prvý sa v nedeľu oblečie do bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára.

Rolland a Barthe sa po neúspechu na prvých dvoch prémiách odpojili od vedúcej skupiny a zaradili sa do "balíka". Vedúce severské duo si vypracovalo na čele pred pelotónom približne trojminútový náskok.

Na šprintérskej prémii v Kalundborgu si Byström bez boja došiel po 20 bodov. V balíku najrýchlejšie špurtoval Caleb Ewan, ktorý si za 3. miesto pripísal 15 b. Za ním prešiel prémiu Van Aert a piaty bol Sagan.

Vedúcej dvojici postupne dochádzali sily, 59 km pred cieľom pelotón pohltil Corta Nielsena. Necelých 41 km pred cieľom prišiel prvý pád, na zemi sa ocitli Martijn Tusveld, Patrick Konrad i Krists Neilands, ale dokázali pokračovať.

Únik dňa bol zlikvidovaný 31,5 km pred cieľom, Byströma dostihol pelotón a pokračovalo sa pohromade. Nóra mohlo tešiť červené číslo - cena pre najbojovnejšieho jazdca etapy.

Na širokom moste Storebaelt prišiel hromadný pád, po ktorom sa dvíhali zo zeme desiati jazdci, medzi nimi Lampaert v žltom drese či Anthony Turgis.

Hoci sa Lampaert vyhol zraneniu, čakalo ho náročné doťahovanie sa do hlavnej skupiny, pomohol mu k tomu Michael Morkov.

Pádu sa nevyhol ani držiteľ žltého dresu Yves Lampaert.
Pádu sa nevyhol ani držiteľ žltého dresu Yves Lampaert. (Autor: TASR/AP)

Sagan jazdil v prednej časti, pri sebe mal stále niekoľko tímových kolegov, hlavnú skupinu ťahali najmä Jumbo-Visma a BikeExchange - Jayco.

Etapa vyvrcholila v uliciach Nyborgu, 2,2 km pred cieľom prišlo k hromadnej kolízii na chvoste hlavnej skupiny, ktorej sa však vyhli favoriti dňa.

Zo záverečnej dlhej ľavotočivej zákruty vyšpurtoval do cieľovej rovinky na prvom mieste Pedersen, no spoza neho zaútočil v pravom čase Jakobsen a došprintoval si po etapový triumf. Sagan finišoval na šiestej pozícii.

Najbližší program Tour de France 2022

Súvisiaci obsah