Utorok, 21. septembra, 2021Meniny má Matúš

Peter Fabuš - ofenzívna skala

Peter Fabuš (Autor: ČTK)
Peter Klimko|29. apr 2008 o 00:00

Dravý útočník sa nebojí tvrdých stretov a vyznáva fyzické poňatie hry.

Na seniorský hokej si zvykal v Dubnici

PETER FABUŠ
  • narodený: 15. júla 1979
  • súčasný klub: HC Lasselberger Plzeň
  • hrával za: Dubnica, Žilina, Trenčín, Springfield Falcons, Piešťany, Mora IK, Třinec
  • účastník MS:
  • úspechy: majster Slovenska v drese Trenčína - 2003/04,
  • číslo dresu: fabusp.jpg
Peter Fabuš

Rodák z Ilavy a odchovanec dubnického hokeja nazrel v tomto tíme aj do najvyššej súťaže Slovenska. Konkrétne v sezóne 1996/97, ako nádejný mladík však dostal príležitosť len v jednom stretnutí.

O rok už hrala Dubnica len druhú ligu, Peter Fabuš nastupoval striedavo v prvom tíme a v juniorke. Celkom pochopiteľne sa mu viac darilo medzi rovesníkmi, kde dokázal v 28 zápasoch získať 33 bodov, ale na konte mal aj 98 trestných minút.

V ročníku 1998/99 si zahral dokonca v troch tímoch. Všetky spadali pod žilinský hokej, kam ako nádejný útočník prestúpil. Nastupoval tak za miestny juniorský tím, ale aj rezervu, ktorá hrávala 1. ligu, či za seniorov.

Prestup do Trenčína

Na všetkých úrovniach podával kvalitné výkony a tak nasledoval prestup do Trenčína, ktorý mal predsa len vyššie ambície ako mužstvo zo severného Slovenska.

Pod hradom Matúša Čáka odohral necelé tri sezóny, po prvýkrát v kariére okúsil, ako chutí play off. V ňom sa Dukla (2000/01) dostala až do finále, kde ale nestačila na Zvolen, ktorému v sérii podľahla 1:3 na zápasy.

Fabuš zaznamenal v základnej časti priemer vyše bod na zápas, opäť sa však prezentoval vysokým číslom v kolonke trestné minúty - 94. Ku nim v play off v 14 stretnutiach pridal ešte ďalších 60.

To už bol draftovaný Phoenixom Coyotes z celkového 281. miesta a tak sa hneď sezónu na to vybral na skusy za "veľkú mláku".

Dve sezóny za morom

V Severnej Amerike si zahral v American Hockey League (AHL) za Springfield Falcons, tu však nepobudol ani celé dve sezóny a tak jeho zámorská štatistika vykazuje 40 zápasov a 12 bodov.

Späť do dresu Dukly

Trenčania mohli so službami tohto ofenzívneho hokejistu opäť počítať v 2003/04 a tiež 2004/05. V prvom roku po návrate mu vyšlo play off, keď zaznamenal v 14 zápasoch rovnaký počet bodov a výrazne tak prispel k majstrovskému titulu.

O rok na to skončil Trenčín v semifinále, Fabušovi, ktorý sa už stihol zaradiť medzi najväčšie postavy domácej ligy, sa opäť darilo. Zaujímavosťou je, že po návrate z USA nazbieral v oboch sezónach rovnaký počet bodov (36), keď zaznamenal zhodne 18 gólov a 18 asistencií.

Zlanárilo ho Švédsko

Pred ročníkom 2005/06 sa upísal švédskej More, kde stretol aj ďalšieho Slováka Petra Smreka. Na severe Európy sa mu ale veľmi nedarilo a tak si to po 18 dueloch (dohodol sa s vedením na rozviazaní kontraktu hneď po návrate z turnaja TUI Nations Cup v Nemecku, kde reprezentoval SR) namieril k našim západným susedom. V Českej republike podpísal kontrakt s Třincom.

Tu sa ako tak bodovo presadil, za HC Oceláři, kde si zahral aj po boku krajanov Romana Tomasa a Rudolfa Hunu, však odohral len zvyšok sezóny, aby sa pred tou ďalšou upísal Plzni. Tu sa stal stabilným členom tímu, ktorému sa ale v 2006/07 a 2007/08 zase až tak nedarilo, keď sa dokázal dostať do play off len v druhom prípade, aj to skončil hneď v 1. kole.

Vo farbách HC Lasselberger Plzeň mal po boku takisto Slovákov, konkrétne Igora Rataja a Stanislava Jasečka.

Debut na MS - Kanada 2008

Peter Fabuš sa objavil v reprezentačnom drese už na niekoľkých podujatiach, účasť na svetovom šampionáte však prišla až v 2008 v Québecu a Halifaxe. Tu ale Slováci zaznamenali najhorší výsledok v histórii, keď skončili na 13. mieste a premiérovo si zahrali o záchranu.

Dravý krídelník bol vo februári 2008 asistentom kapitána (tým bol Róbert Petrovický) počas víťazného duelu vo Švédsku - 5:1, pričom k najvyššiemu víťazstvu nad "tromi korunkami" v histórii slovenského hokeja prispel gólom.

Čo o Fabušovi píšu médiá

Fotogaléria

fabus10.jpg

fabus1.jpg

fabus2.jpg

fabus3.jpg

fabus4.jpg

fabus5.jpg

fabus6.jpg

fabus7.jpg

fabus8.jpg

fabus9.jpg