Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Pekinskými ikonami Phelps a Bolt

Sportnet|Publikované 24. aug 2008 o 22:00

Hry XXIX. olympiády s mnohými prívlastkami, ale najmä skvelými športovými výkonmiPEKING. Najúspešnejšie, najväčšie, najnavštevovanejšie, ale aj

Hry XXIX. olympiády s mnohými prívlastkami, ale najmä skvelými športovými výkonmi

PEKING. Najúspešnejšie, najväčšie, najnavštevovanejšie, ale aj najkontroverznejšie boli Hry XXIX. olympiády v Pekingu. Pred ich začiatkom nik nepochyboval o tom, že Číňania organizáciu zvládnu na vysokej úrovni, diskutovalo sa predovšetkým o politických a ekologických otázkach, ktoré boli dlhodobo tŕňom v oku moderného sveta. Krátko po tom, čo bývalý úspešný športový gymnasta Li Ning zapálil 8. augusta olympijský oheň, tieto problémy prestali byť témou dňa. Účastníci vo veľkej väčšine nepociťovali žiadny nátlak, politický či policajný, ostro sledované problémy ľudských práv zostali mimo olympijské objekty. Nie politici a rôzni aktivisti, ale športovci boli tentoraz v Pekingu v popredí. Organizátorom sa podarilo napokon vyhrať aj súboj s toľko diskutovaným smogom.

Väčší záujem

Svetový šport v tom najkvalitnejšom vydaní má za sebou 16 dní veľkých emócii, skvelých rekordných momentov, historických udalostí, ale aj smutných chvíľ sprevádzaných zraneniami a bolesťou ústiacich do menších či väčších športových tragédií. "Medzinárodný olympijský výbor vyjadruje spokojnosť s organizáciou týchto olympijských hier. Pozornosť sa sústredila predovšetkým na športovcov, a tak to je správne. Organizátori pripravili skvelú olympijskú dedinu, výborné športoviská. Diváci videli skvelé výkony," hovoril spokojný prezident MOV Jacques Rogge, ktorého teší aj výrazný záujem o prenosy. Podiel na najväčších televíznych trhoch oproti Aténam 2004 výrazne narástol.

Američan, Jamajčan a tí druhí

Olympijské hry 2008 mali dve veľké športové ikony, ktoré všetky svoje finálové štarty v Pekingu premenili na víťazstvo. Plavec Michael Phelps vybojoval ako prvý športovec histórie osem zlatých medailí, Jamajčan Usain Bolt sa stal absolútnym kráľom svetového šprintu. Len veľmi ťažko určiť, kto z nich je lepší vo svojom odbore. Phelps plával vo "Vodnej kocke" osem disciplín, z každej má zlato a v siedmich dokonca utvoril resp. pomáhal vylepšiť svetový rekord. Bolt vyhral vo svetovom maxime najviac sledovanú atletickú stovku. Na dvojnásobnej trati tento husársky kúsok zopakoval a do tretice prispel aj k zlatu a svetovému rekordu v štafete na 4x100 m. Svoje výnimočné výkony si obaja športoví géniovia pekne podelili. Kým v prvý olympijský týždeň sa pozornosť sústredila na Američana, v druhý týždeň už lákal záujem najmä Jamajčan. Phelps sa stal najúspešnejším účastníkom olympijských hier už druhýkrát v rade. Pred štyrmi rokmi v Aténach získal šesť zlatých a dve bronzové medaily. Najúspešnejšími športovými kolektívmi sa môžu pochváliť Američania, ktorí vyhrali mužský i ženský basketbal, ženský futbal a tiež mužský volejbal.

Číňania superveľmocou

K najväčším smoliarom olympijských hier sa určite radí americký strelec Matthew Emmons, ktorý prišiel o zlatú medailu v ľubovoľnej malokalibrovke 3x40 posledným chybným výstrelom a napokon zostal bez cenného kovu. Nečakanou smoliarkou je aj Chorvátka Blanka Vlašičová, ktorá v súťaži výškarok skákala všetko na prvý pokus a čakalo sa, že predĺži svoju ojedinelú víťaznú sériu na 35 pretekov. Iba stotina sekundy, čo je v plávaní minimálny rozdiel, rozhodla o tom, že zlaté medaily nezískali na 100 m motýlik Srb Milorad Čavič a na 50 m voľný spôsob Američanka Dara Torresová.

Domáca Čína podriadila všetko úspechu na olympijských hrách. Okrem organizačnej prípravy nezabúdala ani na športovú a kráľovsky sa jej to vyplatilo - stala sa prvýkrát v histórii najúspešnejšou výpravou. Číňania síce získali v súčte menej medailí ako Američania (100 - 110), ale na ich konte je viac zlatých kovov (51 - 36). Za Číňanmi a Američanmi zvyšok sveta výrazne zaostal, tretie Rusko získalo 23 zlatých a celkovo 72 medailí.

(sita)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.