Štvrtok, 9. decembra, 2021Meniny má Izabela

Peerová bez víza do SAE, vedenie WTA Tour hlboko sklamané

SITA|15. feb 2009 o 14:28

Budúcnosť významného tenisového turnaja WTA Tour v Dubaji so štatútom Premier a dotáciou 2 milióny USD je ohrozená.

DUBAJ.

Spojené arabské emiráty totiž neudelili vízum Izraelčanke Šahar Peerovej a vedenie "okruhu" v reakcii na túto skutočnosť uvažovalo o okamžitom zrušení podujatia, ktorého hlavná súťaž dvojhry sa začala v nedeľu.

"Sme hlboko sklamaní rozhodnutím Spojených arabských emirátov neudeliť Šahar Peerovej vízum," uviedol v komuniké Tenisovej asociácie žien (WTA) jej prezident Larry Scott a dodal:

"Tenistka mala právo hrať a je poľutovaniahodné, že si ho nemôže uplatniť. Po rôznych konzultáciách sa WTA rozhodla pokračovať v konaní tohtoročného turnaja v Dubaji, ale náš výbor riaditeľov sa bude touto záležitosťou ešte zaoberať. Budeme hľadať spôsoby odškodnenia Šahar Peerovej a zároveň postoje k budúcnosti dubajského turnaja vzhľadom na túto udalosť. WTA zastáva názor, že žiadna krajina nemá nárok zakázať účasť hráčovi s oprávňujúcim renkingovým postavením. V tomto smere máme striktné pravidlá a filozofiu." Šéf turnaja Colm McLoughlin či majitelia licencie na prevádzkovanie podujatia sa k situácii nevyjadrili.

Peerovej by aj v prípade prehry v 1. kole patrilo 5400 USD. Proti pätnástej nasadenej, Ruske Anne Čakvetadzeovej, napokon bude hrať japonská "lucky loserka" Ajumi Moritová. WTA okrem prípadnej finančnej náhrady stojí aj pred neľahkou úlohou stanoviť bodovú kompenzáciu Izraelčanke v súvislosti s renkingom.

Dvadsaťjedenročná niekdajšia pätnástka počítačového poradia Peerová, ktorú v minulosti trénersky viedol aj Slovák Martin Hromec, bola v januári v novozélandskom Aucklande vystavená protestom aktivistov zo skupiny Mier a spravodlivosť, ktorá žiadala jej odstúpenie. Jeruzalemská rodáčka vtedy skonštatovala: "Mojou vlasťou je Izrael a som na ňu hrdá, ale ja nie som izraelská vláda či politický predstaviteľ mojej krajiny. Som tenistka. Dúfam, že sa to čo najskôr skončí. Nik netúži po vojne a budem šťastná, keď zbrane utíchnu."

Momentálne 48. hráčka svetového rebríčka Peerová, ktorá má za sebou armádny výcvik, sa vlani bez problémov, hoci za zvýšených bezpečnostných opatrení týkajúcich sa jej osoby, zúčastnila na turnaji v katarskej Dauhe. Vzťahy medzi Izraelom a arabskými štátmi však medzičasom ešte viac ochladli pod vplyvom konfliktu v pásme Gazy.

Súvisiace články