Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Pažický: Bolo to prekvapenie

Sportnet|Publikované 11. sep 2008 o 22:00

Od včerajšieho dňa je novým trénerom AT Gemtex MBK Rožňava Miloš Pažický. Hoci doteraz trénoval len mužské celky, práce so ženským kádrom sa neobáva

a je to pre neho nová výzva.

ROŽŇAVA. S rožňavským extraligistom sa Miloš Pažický dohodol na dvojročnom pôsobení. Po odchode z miesta trénera TU Košice ešte v minulej sezóne sa basketbalu nevenoval. O to viac ho ponuka z Rožňavy prekvapila.

Skúsený tréner bol v roku 2001 trénerom reprezentácie Slovenska. Od roku 1999 do roku 2006 pôsobil v Chemosvite Svit, s ktorým získal v sezóne 2002/2003 majstrovský titul. Okrem toho s týmto klubom získal aj strieborné a bronzové medaily.

Pre mnohých bude váš príchod do Rožňavy prekvapením.

"Prekvapenie to bolo aj pre mňa. Pred dvoma týždňami ma oslovili funkcionári z Rožňavy, či by som mal záujem o účinkovanie v klube, ak by mali záujem oni. Povedal som, že sa dá o tom rozprávať. Už som predpokladal, že z toho zišlo a zostáva tu pôvodný tréner, takže som tomu vôbec neprikladal nejakú váhu. No veci sa vyvinuli tak, že v priebehu dvoch dní som sa tu našiel na tréningu. Pred dvoma dňami boli za mnou funkcionári a dohodli sme sa na tom, že na dva roky by som mal prevziať družstvo."

Čo rozhodlo o tom, že ste ponuku prijali?

"Som človek, ktorý už skúsil skoro všetko, a myslím si, že všetko nové ma láka. Nevyskúšal som si, okrem toho, že som trénoval malé dievčatká, prácu so ženským družstvom. Myslím si, že ženy, čo sa týka trénovania a celkovo prístupu k basketbalu, majú viac entuziazmu a zanietenia ako muži. Počítam s tým, že práca s dievčatami bude síce náročná, ale o to ľahšia, že mladé i staršie hráčky si budú chcieť udržať nejakú tú svoju výkonnosť a budú sa chcieť zlepšovať. Myslím si, že basketbal je v Rožňave dobrý a skúsime sa predrať medzi tie lepšie družstvá."

Aký bol prvý tréning, aký máte dojem z družstva?

"Chýbali síce niektoré hráčky, no na druhej strane si myslím, že nová pivotka Oaddamsová vhodne zapadne do tohto družstva. Má veľmi dobrú, kolektívnu povahu a bude jednou z takých tých vodkýň v družstve, ktoré budú vedieť strhnúť ostatné k dobrému výkonu. Keď bude kvalitný tréning a výkonnosť mladých hráčok porastie, aj ony z toho budú mať radosť."

Aký basketbal by ste chceli, aby družstvo hralo.

"Taký, aký som preferoval aj u mužov. Myslím si, že v ženskom a mužskom basketbale, ktorý sa hrá na vyššej úrovni, nie sú žiadne rozdiely. Čo sa týka tvrdosti, nasadenia, sa ženský basketbal blíži k mužskému. Ja by som chcel do družstva zasadiť skúsenosti z mužského basketbalu a pevne verím, že s tým sa potom presadíme."

Budete klásť dôraz na obranu?

"Samozrejme. Ale na organizovanú obranu a samozrejme aj na útok, ktorý by nemal byť bezhlavý, ale tiež by mal mať hlavu a pätu."

Sledovali ste minuloročnú ženskú extraligu?

"Sledoval a našiel som si aj čas ísť na zápasy do Popradu. No rožňavské družstvo som ešte hrať nevidel. Na to, ako sa to všetko rýchlo zbehlo, nemal som ani čas pozrieť si nejaké dvd."

Už cez víkend vás čaká domáci turnaj. Je to jedna z posledných previerok pred začiatkom súťaže.

"Je, no bohužiaľ, že to vypálilo takto a nemali trochu viac času na prípravu. Išli by sme s tým, čo máme natrénované, čo by som ja chcel, aby sa hralo. Uvidíme, čo sa nám podarí zvládnuť za najbližšie tréningy. Je to krátky čas na to, aby sa obrana aj útok dali zladiť. Ja očakávam v prvom rade hlavne to, aby dievčatá dávali do hry srdce, plné nasadenie. Keď toto bude, tak aj výsledky budú zodpovedať kvalite družstva."

Čo by ste chceli priniesť do družstva vy.

"Víťazného ducha a takú tú túžbu po víťazstve. Ja som totiž vždy rád vyhrával a chcem vyhrávať s každým družstvom. Neuspokojím sa s prehrou. Veľmi ťažko ju znášam. Chcel by som to preniesť aj na hráčky, aby každá jedna z nich hrala od prvej do poslednej sekundy. Myslím si ,že s týmto zanietením a filozofiou každá jedna hráčka bude rásť a aj na tom tréningu odovzdá maximum. Dôležité bude, aby baby pochopili, že basketbal je kolektívna hra, že rozhoduje aj ten posledný hráč, čo je na lavičke, a všetci sú pre kolektív dôležitý a jedine ako kolektív môžu uspieť v tejto či budúcich sezónach."

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.