Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Pavol Demitra pre SME

Sportnet|Publikované 4. feb 2002 o 19:47

„Hokej býva aj nevďačný. Sebazaprenie nemá vždy efekt. V minulej sezóne som často nastupoval nedoliečený, silil som sa, len aby som pomohol mužstvu. A vedenie mi to v lete spočítalo argumentáciou o slabšej produktívnosti pri arbitrážnom dohadovaní novej .


Útočník Saint Louis Blues Pavol Demitra, ktorý je momentálne najproduktívnejším slovenským hokejistom v NHL, bude jedným zo štyroch Slovákov, ktorí nastúpia v All Star Game v Los Angeles. FOTO – ARCHÍV„Hokej býva aj nevďačný. Sebazaprenie nemá vždy efekt. V minulej sezóne som často nastupoval nedoliečený, silil som sa, len aby som pomohol mužstvu. A vedenie mi to v lete spočítalo argumentáciou o slabšej produktívnosti pri arbitrážnom dohadovaní novej zmluvy. Vnútri ma to trochu vzalo, ale profesionálne posilnilo.

Nová zmluva navyše vonkoncom nie je zlá, no ja som sa navždy presvedčil, že na zápas musím byť stopercentne zdravotne pripravený,“ múdro si predsavzal pred touto sezónou útočník Saint Louis Blues Pavol Demitra, ktorý je momentálne najlepším slovenským hokejistom v NHL a drží sa v prvej desiatke produktívnosti ligy – aktuálne je s 55 bodmi za 25 gólov a 30 asistencií na piatom mieste.

„Je radosť hrať, keď sa mužstvu darí. Dôležité je, že sa výborne dopĺňame s Tkachukom, ktorý mi vie svojím fyzickým poňatím vytvoriť dostatok možností na zakončenie.“

Znovu na mieste činu

Dvadsaťsedemročný rodák z Dubnice sa len pousmial pri spomienke, že sa dnes pri svojom treťom štarte v All Star Game predstaví v meste, v ktorom svojou hokejkou „spáchal“ jeden z najpozoruhodnejších momentov v histórii NHL. Demitra pred troma rokmi v Los Angeles v zlomku sekundy stratil polmilióna dolárov, no zároveň získal stámiliónové sympatie.

V sezóne 1998 – 1999, keď sa „Demo“ dosť nečakane vyhupol medzi absolútne hviezdy NHL, mal v hráčskej zmluve zakotvený tzv. motivačný bonus, podľa ktorého pri dosiahnutí minimálne 90 bodov za góly a asistencie v základnej časti súťaže má v ďalších dvoch rokoch nárok na zvýšenie ročnej gáže o 250 000 dolárov. Pred posledným zápasom regular season v Los Angeles mal Demitra na konte 89 bodov.

Jeho Blues tesne pred koncom viedli 3:2 a domáci Kings sa v snahe vyrovnať a dôstojne rozlúčiť s divákmi (L. A. vtedy nepostúpili do play off) odhodlali k power play bez brankára. Puku sa však zmocnil práve rýchlonohý Demitra a sám sa rútil na prázdnu bránku za jedinečnou šancou na spečatenie svojho bonusu. Mohol pokojne vystreliť do prázdnej, no zároveň si ako dobrý kamarát uvedomil, že na druhej strane mu korčuľuje Scott Young, ktorému zhodou okolností tiež išlo o lukratívnu prémiu. Jeho bonus bol postavený na 300 000 dolárov za 25 gólov. Young ich mal v tom momente 24. Scott potreboval gól, kým Paľovi stačila asistencia.

Čierna hokejka Modrého

„Ťažko s odstupom času analyzovať, ako v mojom vnútri leteli myšlienky. Viac než kalkulácia pre seba zavážila možnosť pomôcť druhému,“ neveľmi rád si dnes vybavuje inkriminovaný okamih, no nevníma ho ani tragicky. Dobrák Slovák vtedy nezaváhal a ešte posunul puk americkému spoluhráčovi. Ak by Young trafil, mali by obaja bonusy v suchu. Lenže Youngovu strelu za 800 000 dolárov v poslednej chvíli zblokoval vracajúci sa český obranca Jaroslav Modrý, ktorý dnes nastúpi na domácom ľade v Los Angeles ako Demitrov spoluhráč vo výbere hviezd sveta.

Lady Bing útechou

Gesto poškodeného Demitru vtedy vyvolalo v zámorských médiách ohlas, ako keby dal víťazný gól v siedmom finálovom zápase Stanley Cupu. Biznis NHL ostal neúprosný, dobrý skutok stál Demitru rovných 500 000 dolárov. Namiesto 1,1 milióna a 1,3 milióna v druhom roku, na jeho konto vtedy pribudlo „len“ 850 000 a 1 050 000 USD. A aby vypil Demitra kalich horkosti do dna, v tom istom stretnutí prihral ešte na gól Ľubošovi Bartečkovi, ktorý mu však rozhodcovia neuznali podobne ako jeho ďalších šesť v sezóne. Určite aj to mu dopomohlo k zisku Lady Byng Trophy pre hráča so vzácne športovým správaním.

Súvisiace články