Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Pavel Nedvěd: Len nedostať Talianov

Sportnet|21. jún 2004 o 00:00

Po skončení veľkej futbalovej drámy Česko - Holandsko 3:2 sa pri bránkovej čiare v rohu pod tribúnou s vďačne šalejúcimi českými fanúšikmi dlho objímal kapitán PAVEL NEDVůD (31 r.) s trénerom Karlom Brücknerom vo výskokoch a ...

Po skončení veľkej futbalovej drámy Česko - Holandsko 3:2 sa pri bránkovej čiare v rohu pod tribúnou s vďačne šalejúcimi českými fanúšikmi dlho objímal kapitán PAVEL NEDVůD (31 r.) s trénerom Karlom Brücknerom vo výskokoch a niečo si vzrušene hovorili. Do mixzóny v útrobách farebného štadióna v Aveire prišiel držiteľ Zlatej lopty pre najlepšieho futbalistu Európy, ktorému pribudla aj trofej pre najlepšieho hráča tohto zápasu, pokojný. Vlasy v starostlivo udržiavanom "rozstrapatenom" štýle, na ľavom kolene pod obväzom hrubý ľadový obklad.

Čo ste si povedali s trénerom Brücknerom?

To si nechám pre seba uložené navždy tu ( položil si ruku na srdce - pozn. red. ). Boli to najkrajšie slová, aké som v živote od trénera počul. Prišli spontánne v silnej chvíli, padli mi úžasne. Mne na tomto šampionáte záleží ako na svojom poslednom.


Európskom, o dva roky sa hrajú v Nemecku majstrovstvá sveta?

Hrám tak, ako keby to bol môj posledný veľký turnaj. Čo bude ďalej, nechám si prejsť hlavou až po tomto EURO. Je to už moje tretie. Prvé v Anglicku bolo skvelé (Česi prehrali až vo finále v predĺžení s Nemeckom 1:2 - pozn. red.). Pred štyrmi rokmi zase zlé, vypadli sme už po druhom zápase v skupine. Teraz by teda nebolo od veci opäť potešiť fanúšikov.


Postup máte v suchu. Váš kapitánsky pocit?

Skvelý. Môj cieľ je splnený. Štvrťfinále je veľká vec. Každý ďalší krok bude niečo navyše pre ľudí doma i našich fanúšikov tu v Portugalsku. Boli super. A spomenul som si tiež, ako nás v novinách kritizovali za výkon proti Lotyšsku. Hľadali sa len chyby, šance a naše ďalšie dobré futbalové veci už nie. My sme aj vtedy predsa zápas otočili. Hlavne, že bol spokojný tréner.


A na čo ste mysleli v devätnástej minúte za stavu 0:2?

Bola to studená sprcha. Nezmohol som sa ani nadávať. Zase sme v obrane zaspali ako v prvom zápase s Lotyšskom a potom nás zvrat stál dvojnásobné množstvo síl. Hoci teraz nebolo také teplo, hralo sa až večer, bolo to ťažké najmä psychicky. Som šťastný, že sme to zvládli.


V stretnutí, ktoré mnohí označujú za jedno z najkrajších v celej histórii ME, ste získali cenu pre najlepšieho hráča.

Naozaj fantastický nezabudnuteľný zápas. Na rozdiel od Lotyšov, ktorí hrali všetci stiahnutí vzadu, narazili na seba mužstvá s ofenzívnym poňatím. K vysokej kvalite prispel aj náš vyspelý súper. Moja cena patrí nášmu dvanástemu a trinástemu hráčovi, ktorými boli diváci. Skvele si poradili s početnou prevahou holandských. Ľudia sa bavili.


Aké budú oslavy?

Asi žiadne, na to sme skoro všetci dobití. Budeme sa dávať dokopy zdravotne.


Okrem dobrých lôpt pre spoluhráčov ste pripravili súperovým hráčom tri karty. V úvode vás zoťal Seedorf, Heitinga ste po dvoch žltých poslali z ihriska. Ako ste sa ovládali?

Vidíte, ako na sebe pracujem (smiech). Ale raz som v druhom polčase uletel. Polhodinu som potom prosil rozhodcu, aby mi nedal kartu. Počúvol ma, že by som bol taká autorita?


A keď ste zdiaľky v 85. minúte napálili brvno?

No to som si poriadne zahrešil. Už v druhom zápase mi napriek dobrým šanciam nebolo súdené dať gól. Hlavne, že trafili iní.


Akého súpera by ste si želali vo štvrťfinále?

Kohokoľvek, okrem Talianov. Tí aj v zápase so Švédmi ukázali, že sú výborní. Zareagujú na každú situáciu správnym spôsobom. Švédi vyrovnali šťastne.


Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Wales vs. Švajčiarsko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Dánsko vs. Fínsko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Belgicko vs. Rusko
Kurzy prináša