Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Patrik zažiaril vďaka Pernille, tá verí v ešte jedno Anjino zlato

Pernilla Wibergová bozkáva zlatú medailu z kombinácie z MS 1999 v americkom Vaile. Na tom istom šampionáte získala ešte striebro zo slalomu. (Autor: TASR/EPA)
Sportnet|Publikované 13. feb 2007 o 23:00

Pernilla Wibergová bola vzorom pre Anju PärsonovúAARE. Slávna švédska zjazdárka Pernilla Wibergová neverí, že momentálne ešte slávnejšia Anja Pärsonová získa na prebiehajúcich MS v Aare senzačných päť zlatých medailí.

Avšak bývalá víťazka alpského Svetového pohára, viacnásobná majsterka sveta a olympijská víťazka má dojem, že žena ovenčená tými istými vavrínmi ešte jeden titul na domácom šampionáte získa. "Tri zlaté v troch súťažiach, ona je senzačná. Viem si predstaviť, že k nim ešte jednu pridá, sebavedomie má, materiál funguje, treba už len trochu šťastia," tvrdí Wibergová, na ktorú sa Pärsonová nápadne podobá vo viacerých smeroch. Pernilla bola pre mladučkú Anju veľkým vzorom.

Zhodné Švédky

Trofeje zbierali na všetkých frontoch obe Švédky rovnaké a Pärsonová ich už má viac. To, že sú obe blondíny, to je na severe Európy bežné. Takisto, že ako zjazdárky etablované najprv v točivých disciplínach majú nízky vzrast.

Menej tradičná je zhoda v moletnejších postáv, ale práve hory svalstva robili a robia u švédskych lyžiarskych megahviezd divy. A styčným bodom sú aj tradičné problémy s kolenami, obe ženy ich dokázali prekonať a očariť zjazdársky svet.

Wibergová, momentálne členka Komisie športovcov Medzinárodného olympijského výboru, sa svojmu milovanému športu neprestala venovať.

Järbynovi pomáhala

Blízko má najmä ku krajanovi Patrikovi Järbynovi, ktorému psychicky i materiálne pomohla v kritických časoch. V roku 2003 a ani teraz ho nenominovali na MS a reprezentoval na vlastné náklady.

Takmer 38-ročný pretekár urobil Wibergovej zrejme ešte väčšiu radosť ako Pärsonová. Nezískal síce zlato, ale bronz v kráľovskom zjazde bol cennejší ako všetky jeho predchádzajúce úspechy.

"Bola som šťastná-prešťastná. Všetkým ukázal, čo všetko sa dá dosiahnuť napriek veku. Hnevá má, ako s Patrikom zaobchádzali. Sťažili mu nielen pretekanie, ale aj jeho celý profesionálny život. Pritom v Olympijskej charte sa uvádza, že nikoho neslobodno obmedzovať pri vykonávaní jeho športového odvetvia," cituje Wibergovú rakúska tlačová agentúra APA. (tasr)

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.