Sobota, 27. február, 2021Meniny má Alexander

Patrí k starším, takže pomôcť by mal aj mimo ľadu

Sportnet|Publikované 22. dec 2003 o 00:00

Košice - Niektorí mladí slovenskí hokejisti dorazili do Kežmarku pre klubové povinnosti až v priebehu sústredenia. Netýkalo sa to útočníka Tomáša

Troligu (na snímke), Jedného zo štyroch prešovských odchovancov v národnom tíme pre MS do 20 rokov, ktorý vlani ešte pôsobil v HC Košice a v tomto ročníku oblieka dres kanadského Calgary Hitmem v juniorskej Western Hockey League. Sústredenie abnolvoval celé od začiatku a na jeho konci sa mohol tešiť, pretože aj on sa vošiel do zúženej 22-člennej nominácie hráčov, ktorí na majstrovstvá cestujú.

"Sústredenie prebehlo v pohode, trošku sme sa zohrali, lebo v takejto zostave hráme prvýkrát. Precvičili sme si presilovky, zakladanie útokov a ďalšie veci. Pre nás zo zámoria to bol aj taký zoznamovací kemp, aby sme sa trošku aj preladili späť na európsky štýl hokeja," skonštatoval na margo posledného tréningového tábora na slovenskej pôde T. Troliga.

S akými očakávaniami tento urastený hokejista z východu republiky na šampionát odchádza? "Každé mužstvo chce majstrovstvá sveta vyhrať. Jasné, že aj my, ale musíme ísť pomaličky postupnými krokmi nahor. Prvoradým cieľom je postup zo skupiny a potom sa už uvidí. Potrebujeme teda v základnej skupiny vyhrať aspoň dva alebo tri zápasy. V ďalšej fáze už záleží aj od súperov."

V skupine budú mať Slováci zdatných protivníkov - Rusko, USA, Švédsko a papierovo najslabším by mali byť Rakúšania. Matematika je jasná, ak chcú hrať štvrťfinále, musia minimálne dvoch z týchto súperov nechať v tabuľke pod sebou. "Iste, že to bude ťažké. V tejto vekovej kategórii sú však už všetky mužstvá dobré, takže je vlastne jedno, akých súperov máme v skupine. Skoro celý hokejový svet je už na takmer na rovnakej úrovni, vyskakujú iba Rusi, Kanada, Česi a Fíni. Určite nás nečaká nič jednoduché." Tomáš Troliga teda predpokladá, že šampionát prinesie vyrovnanú partiu, v ktorej môžu rozhodovať maličkosti. Od našich mladíkov to akiste bude vyžadovať dôsledné plnenie taktickej disciplíny, keďže žiadne megahviezdy v mužstve nemáme. "Určite. Budeme sa snažiť hrať najmä hokej, ktorý možno nie je až taký príťažlivý, ale účelný. Dôležité bude, aby sme po nahodení puku na zadný mantinel dokázali súperov v útočnom pásme hneď napádať."

Troliga bol na MS do 20 rokov aj minulý rok. Vtedy ako mladší člen kádra hral v štvrtej formácii, tieto skúsenosti by mu mali teraz pomôcť. "Jasné, toto budú už moje tretie majstrovstvá eveta, takže nejaké skúsenosti naozaj mám. Chcel by som tiež pomôcť mužstvu, a to aj mimo ľadu, lebo patrím v tíme k starším. Tréner to od nás aj očakáva, ako nám povedal. Tak uvidíme, ako sa bude dariť," dodal mladý útočník.

Súvisiace články