Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Päťnásobný laureát Oscara bude v Salt Lake City dirigovať olympijskú hymnu

TASR|Publikované 28. jan 2002 o 11:46

New York 28. januára (TASR) - Vlastnú skladbu Call of the Champions bude 8. februára v interpretácii svetoznámeho zboru Mormon Tabernacle Choir dirigovať ...

New York 28. januára (TASR) - Vlastnú skladbu Call of the Champions bude 8. februára v interpretácii svetoznámeho zboru Mormon Tabernacle Choir dirigovať päťnásobný držiteľ Oscara za najlepšiu filmovú hudbu roka John Williams (70). Stane sa tak na slávnostnom otvorení Zimných olympijských hier 2002 v Salt Lake City.

Pre skladateľa, s ktorého menom sa spája hudba veľkofilmov Hviezdne vojny, Jurský park, Schindlerov zoznam, či Zachráňte vojaka Ryana, to bude dvojnásobný sviatok. Veď táto stálica filmovej hudby oslávi v rovnaký deň životné jubileum - 70. narodeniny.

John Williams, ktorý si v ostatných mesiacoch získal aj priazeň vnuka Ethana (10), a to vďaka hudbe k filmom o Harrym Potterovi, priznáva, že úloha napísať olympijskú hymnu predstavovala úplne inú výzvu, ako vystupňovanie umeleckého zážitku z filmového deja prostredníctvom hudobných tónov.

Skladateľ pripísal tejto výzve ešte väčší význam po tom, čo sa 11. septembra udialo v New Yorku a Washingtone. V inkriminovanom čase nahrával John Williams v Londýne filmovú hudbu pre snímku Harry Potter a kameň mudrcov. Autor sa v Call of the Champions pokúsil o symbolickú reflexiu jednoty a solidarity ľudstva s Američanmi v tejto pre nich tak ťažkej chvíli, čo by mal umocniť zvuk veľkého, 350-členného zborového telesa.

John Williams, ktorý nepomýšľa na dôchodok, si podľa vlastných slov odvykol už práce v noci a pracovný týždeň obmedzil "iba" na šesť dní. "Najťažšie bolo vysvetliť manželke, že budem pracovať ešte aj v deň mojich sedemdesiatin," vyznal sa skladateľ plný energie.

Pre autora, ktorý skomponoval aj olympijské hymny pre sviatky športu v Los Angeles (1984), Soule (1988) a Atlante (1996), to teda nebude premiéra ani v tejto oblasti. Williams však napísal po prvý raz hymnu pre zimnú olympiádu.

Súvisiace články