Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Päť bodov k maximálnej spokojnosti

Sportnet|Publikované 2. dec 2008 o 23:00

n Do 12. kola prvé miesto v tabuľke, nakoniec po jeseni 4. priečka, postup medzi štyri najlepšie tímy v Slovenskom pohári - to je výborná jesenná

bilancia mladého kolektívu futbalistov MFK Košice. Navyše množstvo hráčov chodilo reprezentovať Slovensko i Srbsko v rôznych vekových kategóriách. A tento fakt len umocňuje vydarenú jesennú časť súťaže. O nej sme sa pozhovárali s trénerom MFK Jánom Kozákom.

Ako hodnotíte jesennú časť výsledkovo i herne?

- Pred súťažou som nechcel rozprávať o umiestnení, lebo aj pre mňa bolo mužstvo veľkou neznámou. Prakticky sme začínali bez siedmich hráčov základnej zostavy. Štvorica Majoroš, Bicák, Majerník, Šimko odišla a trojica Bašista, Kišš, Jurčo mala dlhodobé zdravotné problémy. Prakticky, neprišla žiadna posila, takže to bol veľký zásah do zostavy. Filozofiou klubu je zapracovanie našich mladých odchovancov, čo sa nám aj darí. Príprava na sezónu nám celkom vyšla. Hráči naznačili, že pri konkurencii slovenských mužstiev by mohli byť úspešní. Úvod súťaže vyšiel skutočne po všetkých stránkach. Keby sme mali po jeseni ešte o päť bodov viac, bol by som maximálne spokojný.

Úvod bol naozaj fantastický, ako zo sna. Prvá prehra až v 8. kole v Nitre, dovtedy šesť víťazstiev.

- Pre mladých hráčov to bolo obrovské plus. Ktovie, ako by sa vyvíjala situácia, keby sme začali jednou-dvoma prehrami. V mužstve vládla výborná atmosféra, hráči boli maximálne koncentrovaní nielen na zápas, ale i každú tréningovú jednotku, žili futbalom, dobre sa dopĺňali na ihrisku, pri niektorých víťazstvách mali i šťastie, ale tak to už chodí. Bolo s nimi radosť pracovať. Škoda, že sme z tohto úspešného začiatku nevyťažili ešte viac. Keď sme boli v eufórii, žiadalo sa pridať ešte pár bodov. Po všetkých stránkach to však bola veľmi úspešná fáza. Samozrejme, predpokladal som, že dlhodobo to tak výsledkovo nepotiahneme, lebo mužstvu chýbali skúsenosti. Prišla väčšia záťaž, pohárové zápasy, viacerí chodili pravidelne na reprezentačné zrazy v rôznych vekových kategóriách, a tým pádom prišiel i útlm. Ani nie tak herný, no už mi chýbala tá iskra a túžba po víťazstve ako predtým. To však pramenilo aj z tej väčšej únavy. Pokazili sme však i niektoré zápasy, a to malo dopad i na záver sezóny, keď sme zbytočne prehrali s Petržalkou a potom v Žiline, kde sme počas môjho pôsobenia zohrali najvydarenejší duel v Žiline počas môjho pôsobenia.

Podľa nás zlom nastal v zápase na Slovane v 10. kole a prehre 0:2. Odvtedy ste nevyhrali. Súhlasíte?

- Ja si myslím, že zlom nastal v domácom súboji s Prešovom, kde sme 20 minút pred koncom viedli a potom sme v poslednej minúte inkasovali vyrovnávajúci gól.

O totálnej kríze však ťažko hovoriť, lebo ste bodovali aj v ďalších zápasoch, no už to nebolo ono. Akoby sa vytratil víťazný duch.

- Hneď v ďalšom kole sme remizovali v Ružomberku, kde sa body nezískavajú ľahko. Prišli však prvé problémy, za ktoré môže, paradoxne, práve začiatok súťaže. Po úspešných výsledkoch začal byť košický kolektív s mladučkými hráčmi veľmi zaujímavý. Prichádzali manažéri, balamutenie hláv, strata koncentrácie a mužstvu chýbala predchádzajúca súdržnosť.

Matič s Milinkovičom patria v súčasnosti medzi najväčšie hviezdy mužstva, o ktorých sa najviac hovorí. Zrazu sú nepostrádateľní aj pre srbskú reprezentáciu do 21 rokov. Matič má absolvovať pobyt v Middlesbrough, kde je v týchto dňoch aj Hovančík.

- Hovančíkov pobyt ma zaskočil, lebo to nebolo v pláne. Čo sa týka Matiča a Milinkoviča, tak urobili výrazný výkonnostný skok. Ale nielen oni. Je tam viac takých hráčov. K jeho odchodu do Middlesbrough sa mi ťažko vyjadruje, lebo treba prihliadať i na záujmy klubu, a to už nie je moja kompetencia. Obaja hráči však majú kvalitu. Treba povedať, že prišli dosť zanedbaní, podržal som ich a ukázali veľký progres.

Povráva sa, že okrem Matiča by mohol v zime opustiť klub i Kolbas?

- Všetko je otvorené. Nevidím do zmlúv medzi hráčmi a klubom a neviem, aké sú dohody, no Jaro Kolbas už niečo odohral za tento klub, takže ak by mu jeho manažér našiel zaujímavý angažmán, asi by v zime odišiel. Čo sa týka Matiča, myslím si, že by ešte mohol pol roka zostať v klube, ale opakujem, nie je to moja parketa. Samozrejme, na druhej strane som rád, že je o hráčov záujem a doprajem im, aby zažili lepší futbal i atmosféru. Netreba však zabudnúť, že Matičovi klub MFK veľmi pomohol.

Ich prípadné odchody by neoslabili MFK pred jarou?

- Kolbas i Matič sú kvalitní hráči, o tom netreba diskutovať. Na druhej strane, na ich miesta sa tlačia ďalší hráči, ktorí už na jeseň ukázali výborné momenty - Janič, Škutka, Kuzma, Serečin. Uvidíme, ako sa situácia vyvinie a podľa toho sa zariadime.

Práve títo spomínaní futbalisti dokázali skvele naskočiť do zápasov ako striedajúci hráči, keď priniesli oživenie, no zdá sa nám, že keď nastúpili, od začiatku stretnutia zďaleka neboli takí výrazní.

- Iste. Striedajúci hráč stále viac zažiari. Netreba zabúdať, že príde s čerstvými silami, pričom hráči súpera začínajú byť pomaly unavení, keď majú v nohách 70 minút. Nie je to teda objektívny ukazovateľ. Častejšia zápasová prax a skúsenosti to zmenia. Všetko príde.

V posledných domácich zápasoch sme zaregistrovali, až na zápas s Petržalkou, že ste prakticky nevstávali z lavičky a nekričali ste na rozhodcu, či neusmerňovali hráčov na ihrisku.

- Je to pravda. Hráči si však musia zvyknúť, že im musí postačiť to, čo si povieme v šatni. Nemôžu sa spoliehať na to, že počas celého zápasu budem každému vysvetľovať, čo má robiť. Príde stretnutie v búrlivej atmosfére, kde nebude počuť vlastného slova, a čo potom? Takto sledujem a robím si obraz, ako plnia pokyny, kto na seba zoberie zodpovednosť a podobne.

Práve v čase, keď aj na vylepšenie psychiky a pohody ste potrebovali zvíťaziť, prichádzali ste o víťazstva v koncovkách zápasoch.

- Už som to neraz povedal. Skúsenejšie mužstvo by si takéto vedenia dokázalo udržať. Sú to však mladí hráči, zbierajú skúsenosti a práve aj z týchto nevydarených koncoviek by sa mali poučiť.

Na pozápasových tlačovkách ste hráčov po víťazstvách chválili a hoci im nevyšiel zápas podľa predstáv, prípadne prehrali, nikdy ste ich pred verejnosťou nezjazdili. Naopak, podržali ste ich - boli ste na nich hrdí, bavili ste sa futbalom a podobne. Platilo to však len po zápas v Zlatých Moravciach, kde ste získali bod za remízu 2:2. Z vášho vyhlásenia sme mali pocit, akoby aj vám došla trpezlivosť.

- Je to pravda. Po polčase sme viedli 2:0. Cez prestávku som hráčom hovoril, nech si nezľahčia úlohy, nech ďalej hrajú poctivú hru a koncentrujú sa na futbal. Nech si dôkladne plnia defenzívne úlohy a strelia tretí gól. Rátali sme s tým, že domáci budú hrať útočnejšie, aby zvrátili výsledok, otvoria viac obranu. Nastal však pravý opak. Bolo to mojich najhorších 45 minút počas jesene. Obrovsky ma sklamali. Keby som mal o desať rokov menej, tak... Ani do autobusu by som ich nepustil. Niektorí si to u mňa veľmi pokazili. Tu v hlave to mám uložené. A ja na to nezabúdam.

Po poslednom domácom dueli s Petržalkou (1:2) ste povedali na tlačovke i túto vetu: 'V zime budeme mať veľa práce, niektorí hráči v klube skončia, pretože kvalita a individuálne majstrovstvo je jedna vec, ale futbal je aj o niečom inom...' Akoby ste povedali len A. Nežiada sa vám povedať i B?

- Ako sa to vezme. Bolo to aj pod dojmom predchádzajúceho zápasu v Zlatých Moravciach. A ako som už spomínal, niektorí zrejme v zime prestúpia, iným končia zmluvy, do zostavy sa tlačia ďalší hráči. Záleží len na nich, ako budú pristupovať k svojim povinnostiam.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.