Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Päste mali prednosť pred hokejom

Sportnet|8. mar 2004 o 00:00

Viac bitiek ako hokeja mohli vidieť diváci v piatok v zápase Philadelphia - Ottawa. Výhra domácich Flyers (5:3) akoby ani nebola podstatná. Fanúšikovia, hráči i médiá rozoberajú najmä tvrdé šarvátky v samotnom závere stretnutia. Veď všetko sa začalo ...

Viac bitiek ako hokeja mohli vidieť diváci v piatok v zápase Philadelphia - Ottawa. Výhra domácich Flyers (5:3) akoby ani nebola podstatná. Fanúšikovia, hráči i médiá rozoberajú najmä tvrdé šarvátky v samotnom závere stretnutia. Veď všetko sa začalo len 105 sekúnd pred koncom.

Iniciátorom prvej bitky bol Donald Brashear z Philadelphie, ktorý sa pustil do Roba Raya. Mala to byť odveta za minulotýždňový súboj, keď ottawský útočník Martin Havlát zasiahol hokejkou do tváre Marka Recchiho. Český útočník dostal za tento zákrok od vedenia NHL dvojzápasový dištanc. "Prečo by som sa nemal začať biť? Videli ste náš posledný duel? Začal som si so silným hráčom. Oni šli po chlapcoch, ktorí sa nebijú. Mohol som sa biť s jedným z ich dobrých hráčov a zraniť ho, no neurobil som to," poznamenal k bitke Brashear. Zapojili sa do nej aj obaja brankári a zo Slovákov Branko Radivojevič. Jeho súperom bol Shaun Van Allen.

Dohrávali len 13 hráči

Ďalší pästný súboj vyprovokoval len po troch sekundách od vhodenia puku do hry Zdeno Chára a jedným z jeho aktérov bol aj Radovan Somík. Pri ďalšom vhadzovaní sa pobil Michal Handzuš s Mikeom Fisherom. Po 24 sekundách sa strhli ďalšie súboje. Bitkársku sériu zakončili domáci Sharp a hosťujúci Spezza. Rozhodcovia nakoniec udelili v zápase 419 trestných minút - 213 pre hráčov Flyers a 206 pre hostí. Je to nový rekord NHL, predchádzajúci bol ešte z roku 1981, keď arbitri udelili v zápase Minnesoty North Star s Bostonom 406 minút. Zápas dohrali len siedmi domáci a šiesti hosťujúci hokejisti. Obe mužstvá sa do konca základnej časti ešte stretnú. Ostrý zápas môžeme očakávať 2. apríla opäť na ľade Philadelphie.

Clarke sa zastal Somíka

V NHL existuje nepísané pravidlo, že skúsený bitkár sa nikdy nepustí do hráča, ktorý sa nevie päsťami oháňať a jeho prednosti sú v hre. Takže keď Chris Neil začal päsťami búšiť do Radovana Somíka, generálny manažér Philadelphie Bob Clarke zúril. Po zápase sa nahnevaný snažil vtrhnúť do šatne Ottawy, aby si to vysvetlil s trénerom Jacquesom Martinom, no zastavili ho zamestnanci. Báli sa, že príde aj k fyzickej konfrontácii.

"Nie som hlúpy, neudrel by som ho," povedal Clarke. "Chápem, keď sa bije Rob Ray s Donaldom Brashearom. To je o. k. Povedzme, že aj Mark Recchi a Patrick Sharp sa vedia oháňať. No nech nikto neútočí na hráčov, ktorí nie sú pripravení brániť sa, ako Somík a Timander," cituje Clarka denník Philadelphia Inquirer. "Som zhrozený, keď hráč ako Neil ide po Somíkovi. Ak tréner Martin povie, že za to nenesie zodpovednosť, tak nemá kontrolu nad vlastným mužstvom." (sb, sita)

Súvisiace články