Štvrtok, 2. decembra, 2021Meniny má Bibiána

Parrosa prepustili s otrasom mozgu, Yzerman navrhuje tresty do konca zápasu

Zranený Parros na ľade. (Autor: SITA/AP)
TASR|3. okt 2013 o 10:10

V zámorí sa opäť rozprúdila debata o bitkách v NHL.

MONTREAL. Hokejistu Montrealu Canadiens Georgea Parrosa, ktorý sa škaredo zranil v otváracom zápase 97. ročníka NHL proti Torontu (3:4), už prepustili z nemocnice.

Kanadský bitkár utrpel pri dopade tvárou na ľad otras mozgu a čaká ho podľa lekárov bližšie neurčená pauza.

Parros, ktorý posilnil Canadiens v lete ako voľný hráč, sa nešťastne zranil pri bitke s Coltonom Orrom v tretej tretine.

Tridsaťtriročný útočník chcel súperovi zasadiť úder, keď ho ten stiahol k zemi a Parros nešťastne dopadol bradou na ľad. Desať minút potom ležal v bedzvedomí na ľade.

Skúsený krídelník neskôr normálne komunikoval s okolím a v stredu ráno ho doktori pustili do domácej liečby.

"Ďakujem všetkým za podporu," uviedol pár hodín po stretnutí na svojom twitterovom účte. Zatiaľ zostáva otázne, kedy sa bude môcť Parros vrátiť na ľad, jeho spoluhráči dúfajú, že to bude čoskoro.

"Ako ho poznám, veľmi rýchlo sa vylieči a onedlho bude opäť v našej zostave," verí útočník Montrealu Brendan Gallagher.

Orr: Bola to strašidelná situácia

Orr bol z celého incidentu zdrvený. "Nikdy nechcete vidieť takto sa zraniť hráča," citovala bitkára Maple Leafs televízna stanica TSN.

"Udialo sa to veľmi rýchlo. Stratil som rovnováhu a on cezo mňa prepadol. Bola to strašidelná situácia. Dúfam, že bude v poriadku," dodal Orr.

Yzerman navrhuje vyššie tresty

Parrosovo zranenie opäť otvorilo v zámorí diskusiu o tom, či bitky patria k hokeju. Podľa niektorých generálnych manažérov by sa mali pästné súboje v NHL úplne zakázať.

Manažér Tampy Bay Lightning a bývalý skvelý útočník Steve Yzerman tvrdí, že nastal správny čas, aby sa urobili dramatické kroky vedúce k odstráneniu bitiek.

"Podľa môjho názoru by hráči mali byť za bitku vylúčení do konca zápasu. Trestáme a suspendujeme hokejistov po úderoch do oblasti hlavy pri stretoch na ľade, no ešte stále tolerujeme bitky."

Rovnako zmýšľajú aj Jim Rutherford z Caroliny či GM Pittsburghu Ray Shero. "Musíme sa bitiek zbaviť. Musí to nejako ísť," uviedol Rutherford.

Navrhuje tvrdé tresty pre hráčov, ktorí sa počas sezóny viackrát zapoja do pästných duelov.

Názory generálnych manažérov podporil aj bývalý legendárny tréner Scotty Bowman.

Hráči považujú bitky za esenciálnu súčasť

Napriek škaredému zraneniu Parrosa si väčšina hráčov stále myslí, že bitky sú esenciálnou súčasťou NHL.

V prieskume, ktorý sa uskutočnil v sezóne 2011/2012, sa až 98 percent hokejistov priklonilo k zachovaniu pästných súbojov v profilige.

"Viac hráčov sa zraní pri bodyčekoch, rôznych kolíziách či zásahoch pukov, než pri bitkách. Nemyslím si, že po tomto zranení by sme mali hneď uvažovať o zakázaní bitiek," uviedol obranca Montrealu Josh Gorges.

Súvisiace články