Streda, 20. január, 2021Meniny má Dalibor

Parížsku Bercy ovládli J+J, ruský ex-prezident Jeľcin a bývalý zberač loptičiek Južnyj

Sportnet|Publikované 2. dec 2002 o 23:00

Pred finále tohtoročného Davis Cupu si viac verili Rusi. Ako sa ukázalo, oprávnene. Kafeľnikov, Safin a Južnyj nedovolili Francúzom v ich pätnástej

finálovej účasti DC zaknihovať na vlastnej pôde jubilejné desiate víťazstvo, naopak, pri svojej tretej účasti sami zaknihovali premiérové. Mimochodom, pred 1 500 ruskými fanúšikmi v hľadiosku!

Osobitnou kapitolou v hale Bercy bola prítomnosť bývalého ruského prezidenta, už 71 - ročného Borisa Jeľcina. Ten zaujal už v piatok, nielen neustálym vykrikovaním "molodec, molodec", či tým, že si už počas prvej dvojhry (Mathieu - Safin 4:6, 6:3, 1:6, 4:6) dal dole sako. Televízne kamery si všimli i to, ako Jeľcin vyskakoval zo sedadla a ako v jednom momente odstrčil francúzsku zástavu fanúšikov zo sedadiel pred ním, bránila mu totiž vo výhľade. Francúzskym novinárom sa toto gesto veľmi nepozdávalo, Jeľcin ich však rýchlo odzbrojil svojim typickým úsmevom a maximálnou ochotou. A ruský prezident, hoci bývalý, má pre Západ stále zaujímavý nádych.

Nechýbali ani francúzski prominenti. V piatok francúzsky prezident Jacques Chirac, ktorý sa však ponáhľal, oslavoval sedemdesiatku. V nedeľu zas doletel útočník Arsenalu Londýn Thierry Henry, obaja však len sedeli a usmievali sa. Povzbudzoval Jeľcin.

Azda najviac Jeľcin vyskakoval po tom, čo Safin v súboji s Grosjeanom vyrovnal na 2:2. "Míša, Míša," okamžite hnal zo zaťatou päsťou vpred Michaila Južného. "Bol som vo víťaznej nálade," povedal už po stretnutí Mathieua a Južného pre Reuters ruský ex- prezident, ktorý sa označil za talizman ruského družstva.

Nechajme však prvé J, hoci atraktívne a venujme sa druhému J. Je ním Michail Južnyj.

Ešte v roku 1995 sledoval Kafeľnikova s úctivým odstupom. Bodaj by nie, Kafeľnikov hral so Samprasom a ďalšími hviezdami svetového tenisu, kým mladý Južnyj, síce ruský tenisový talent (čo však vtedy vedeli len v Moskve) bol na DC prítomný ako zberač loptičiek! O sedem rokov, tento víkend, v rozhodujúcej dvojhre Južnyj nahrádza práve Kafeľnikova, všetci sú šokovaní ťahom nehrajúceho kapitána Tarpiščeva. Za stavu 2:2 nasadiť hráča, ktorý doteraz v DC z piatich zápasov prehral štyri!

S nasadením Južného to bol možno menej riskantný ťah, ako ponechanie Kafeľnikova. Ten prehral, výrazne hladko, piatkovú dvojhru s Grosjeanom (6:7, 3:6, 0:6), bol i pri sobotňajšej prehre vo štvorhre (francúzske duo Escude, Santoro zdolalo Safina s Kafeľnikovom 6:3, 3:6, 5:7, 6:3, 6:4). Navyše, ruský tenisový "Kalašnikov" dal dopredu vedieť, že po finále DC s kariérou končí, zdá sa, že nohy a ruky mu zväzovala i premotivovanosť.

Nik z Rusov ho však neodsudzoval. "Jevgenij pre náš tenis urobil toľko, že mu musíme byť vďační," povedal Safin na tlačovke, po svojom nedeľňajšom víťazstve.

Nič však nesmerovalo ku tomu, že Južnyj zažije svoj doteraz najväčší tenisový večer. S rovnako 20 ročným Paulom Henrim Mathieuom prehral v prvých dvoch setoch hladko 3:6, 2:6 a Bercy sa chystala na oslavu.

Storočná história finálových zápasov DC totiž nepamätá, aby v rozhodujúcom zápase niektorý z hráčov otočil vývoj stretnutia z 0:2 na 3:2. Na parížskej antuke však Južnyj prepísal históriu, pomohli mu k tomu pevnejšie nervy ako mal francúzsky mladík.

Po 237 minútach Južnyj vydrel víťazstvo (3:6, 2:6, 6:3, 7:5, 6:4), dal Rusku vytúžený titul a sebe získal prívlastok gerój. Hrdina. "Južnyj má pevný charakter, silné nervy a je to bojovník," povedal Jeľcin. A čo Južnyj? "Priznávam, bol som veľmi nervózny. Keď som prehrával 0:2 na sety, povedal som si, že tomu nechám voľný priebeh. A že uvidím, čo sa vlastne stane," usmieval sa po zápase Južnyj. Aké jednoduché: voľný priebeh...

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.