Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Parížskemu prekvapeniu sa páči slovo korytnačka

Sportnet|Publikované 7. jún 2006 o 00:00

Sedemnásťročná Češka NICOLE VAIDIŠOVÁ sníva v Paríži svoj tenisový sen. V nedeľu vyradila na centrálnom kurte v osemfinále svetovú jednotku, domácu hráčku Amélie Mauresmovú 6:7 (5), 6:1, 6:3 a včera po podobnom priebehu zdolala bývalú hráčku č. 1 na ...

Nicole Vaidišová má postavu modelky (183 cm, 63 kg) už ako 15-ročná pózovala pre prestížny časopis Vogue. Aj na včerajšej tlačovke v Paríži mala čím zaujať fotografov. FOTO - ONDREJ GAJDOŠ

Sedemnásťročná Češka NICOLE VAIDIŠOVÁ sníva v Paríži svoj tenisový sen. V nedeľu vyradila na centrálnom kurte v osemfinále svetovú jednotku, domácu hráčku Amélie Mauresmovú 6:7 (5), 6:1, 6:3 a včera po podobnom priebehu zdolala bývalú hráčku č. 1 na svete Venus Williamsovú z USA 6:7 (5), 6:1, 6:4. Vysoká, štíhla dievčina z Bolletieriho akadémie sa prvý raz v kariére dostala do semifinále grandslamového turnaja, zo 16. miesta svetového rebríčka sa posunie výrazne nahor.

Aj v zápase s Venus Williamsovou ste prehrali prvý set a potom ste vývoj obrátili. Čím to je, že rozbiehate pomalšie?

"Sama neviem. Ale nebola by som proti, keby to takto zostalo až do konca turnaja a ja by som už len víťazila (smiech). Nevedela som sa dostať do správneho rytmu, zle som servovala, celkove z oboch strán nebol prvý set najvydarenejší. Chvíľu som si pre to na dvorci nadávala. Dôležité však bolo, že v ďalšom priebehu som sa zlepšila a predviedla som už veľmi dobrý tenis. Z predchádzajúceho zápasu proti Venus som vedela, že ju musím tlačiť, rozbehať po kurte - inak by som len zbierala loptičky po jej víťazných úderoch."

Proti staršej zo sestier Williamsových ste hrali vlani vo finále atukového turnaja v Istanbule, Američanka vyhrala 6:3, 6:2. Čo sa odvtedy zmenilo?

"V mnohom som sa zdokonalila. S otcom-trénerom som tvrdo pracovala v príprave a prejavilo sa to na zlepšení pohybu, sily, rýchlosti. Ak to skĺbim v tenise, prichádzajú lepšie výsledky."

Venus Williamsová sa stala svetovou jednotkou vo februári 2002. Kedy ste o nej prvý raz počuli?

"Keď som mala jedenásť či dvanásť rokov. Hrala som s takou istou raketou ako ona. Obdivovala som jej herný štýl, najmä bekhend mala skvelý. A mala jedno z najrýchlejších podaní. Na US Open 2004 - na mojom prvom grandslamovom turnaji - som ju prvý raz videla v šatni naživo. Aj všetky ďalšie veľké hráčky. Bola som vzrušená. Dnes hrám s nimi vyrovnané zápasy a dokážem ich zdolať. Paráda."

V predchádzajúcich dvoch zápasoch s francúzskymi tenistkami Rezaíovou a Mauersmovou bolo obecenstvo na centri proti vám, vo štvrťfinále vás už povzbudzovalo. Váš dojem?

"Už som prešla cez francúzske barikády... Ale vážne: publikum sa bavilo na tenise, držalo palce dobrému zápasu. Bolo férové."

Na Roland Garros štartujete druhý raz, vlani ste skončili v druhom kole. Čo ste chceli dosiahnuť na začiatku tohtoročného turnaja?

"Vravela som si, že by bolo dobré, keby som prvý raz v kariére prešla na grandslamovom turnaji do druhého týždňa. Dokázala som to, a pritom antuka nie je môj najobľúbenejší povrch. Radšej hrám na betóne."

Môže byť parížsky turnaj prelomový vo vašej kariére?

"Nebránila by som sa tomu. Určite mi však dodá viac sebavedomia a ukáže sa to aj na hernom prejave."

Pripravujete si už reč vo francúzštine na sobotňajšie preberanie hlavnej ceny?

"Čože? Ani mi nenapadne. Veď mám pred sebou veľmi ťažký semifinálový zápas s Kuznecovovou. Nemyslím na finále, ale na najbližší duel."

S Kuznecovovou ste hrali vlani vo Wimbledone, vyradila vás v treťom kole. Aká je to súperka?

"Dobre sa na kurte pohybuje, hrá veľmi rýchlo. Ale ak zopakujem výkony z predchádzajúcich dvoch zápasov, mám šancu na víťazstvo."

Študujete v Prahe na obchodnej akadémii, zvládate skúšky popri tenise?

"Hm, pravdu povediac štúdium teraz nestíham. Skúšky som mala v pláne na budúci týždeň, no termín musím posunúť. Nestihnem ani štvrtkovú svadbu tenistky Kláry Koukalovej."

Prvé roky ste prežili v Nemecku, nezažili ste spoločné Československo. Ako vychádzate so slovenskými tenistkami a poznáte nejaké slovenské slová?

"Poznám sa s dievčatami na okruhu WTA Tour, občas aj spolu trénujeme. Poznám viac slovenských slov, ale najviac sa mi páči korytnačka - to ešte z rokov, keď som doma pozerala rozprávky."

Súvisiace články