Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Paríž sa lúčil: Au revoir Guga

Gustavo Kuerten sa lúči s fanúšikmi na turnaji Roland Garros. Po prehre v 1. kole s domácim tenistom Mathieuom 3:6, 4:6, 2:6 hral v Paríži naposledy. (Autor: SITA/AP)
Sportnet|Publikované 26. máj 2008 o 22:00

Bývalá svetová jednotka sa preslávila srdcom na antuke centrálneho dvorca.


PARÍŽ, BRATISLAVA. Brazílčan Gustavo Kuerten prehral v úvodnom dni turnaja Roland Garros svoj zápas 1. kola s domácim Paulom-Henrim Mathieuom 3:6, 4:6, 2:6, ale po skončení zožal väčší aplauz ako víťaz. Obecenstvo vytrvalo skandovalo jeho prezývku: Guga, Guga, Guga! A navyše od prezidenta Francúzskej tenisovej federácie Christiana Bimesa dostal špeciálnu cenu - vrstvu antukového kurtu zaliatu v skle.

Tridsaťjedenročnému tenistovi sa v očiach zaligotali slzy, keď odchádzal z centrálneho kurtu. Kuerten sa v tejto sezóne lúči s kariérou, na mieste svojich najväčších úspechov hral naposledy.

Kariéru ukončilo zranenie

Trojnásobného víťaza Roland Garros trápia od roku 2002 bolesti pravého bedrového kĺbu, má za sebou dve operácie. V posledných rokoch už hrá málo, tento rok štartoval iba na piatich turnajoch. A vyhral jediný zápas: doma vo Florianopolise zdolal v 1. kole Kolumbijčana Salamanku 6:4, 6:4. Bývalá svetová jednotka sa prepadla na 1141. miesto rebríčka ATP.

Organizátori grandslamového turnaja v Paríži mu dali voľnú kartu, aby sa mohol prísť rozlúčiť.

„Vyšlo mi to lepšie, než som očakával,“ vravel pre webovú stránku turnaja Roland Garros po prehre s 19. hráčom sveta. „Išli mi všetky údery: forhend, bekhend, servis, kraťasy aj voleje. V niektorých výmenách som sa cítil ako zdatný súper. Hral som toľko, čo mi dovolilo moje telo.“

Paríž videl tenisovú sambu

Kuerten si získal Paríž so svojou tenisovou sambou v roku 1997. Vtedy ešte ako pomerne neznámy mladík zo 66. miesta svetového rebríčka zdolal troch predchádzajúcich víťazov turnaja - v 3. kole Rakúšana Mustera, vo štvrťfinále Rusa Kafeľnikova, vo finále Španiela Brugueru – a prvý raz vystúpil na antukový trón.

Je prvým Brazílčanom s titulom na Roland Garros.

Štíhly dlháň ničil súperov jednoručným bekhendom krížom i po čiare, mal účinný forhend i štipľavé podanie.

Srdce pre divákov

Prvenstvá v Paríži zopakoval aj v rokoch 2000 a 2001, na prelome tisícročí sa stal svetovou jednotkou.

Pri triumfe pred siedmimi rokmi nakreslil pre divákov na dvorci veľké srdce.

„Tenis mi dal veľa vedomostí,“ povedal. „Mnohé som sa pri ňom naučil. Osobitne v posledných troch­štyroch rokoch, keď som musel riešiť nejednu ťažkú situáciu. Takže som rástol aj osobnostne. Tenis rozšíril môj svet a ja som sa v ňom dobre adaptoval.“

Gustavo Kuerten

Narodil sa 10. septembra 1976 vo Florianopolise (Braz.).

K tenisu ho ako 6-ročného priviedli rodičia. Otec Aldo zomrel v roku 1985, keď rozhodoval na empajri zápas juniorov. Mama Alice vedie Kuertenovu nadáciu pre telesne hendikepovaných. Starší brat Rafael sa venuje obchodnej činnosti, mladší brat Guilherme bol telesne postihnutý a vlani v novembri zomrel.

Športovými idolmi Gustava boli futbalový kráľ Pelé a majster sveta formuly 1 Ayrton Senna.

V kariére vybojoval 20 turnajo­vých titulov v dvojhre, z toho tri grandslamové v Paríži (1997, 2000, 2001).

Víťazstvo na Roland Garros 2001 považuje za najemotívnejšie v kariére, vo 4. kole s Američanom Russellom obrátil z 0:2 na sety na konečných 3:2 a z vďačnosti za podporu nakreslil divákom raketou na antuku veľké srdce. Po finále so Španielom Corretjom pridal ešte jedno.

Najlepšiu formu cítil na turnaji Masters Cup 2000 v Lisabone, po ňom sa stal svetovou jednotkou.

V roku 2002 sa začali jeho zdravotné ťažkosti s bedrovým kĺbom, prvú operáciu podstúpil vo februári v Nashville, ďalšiu v septembri 2004 v Pittsburghu.

Jeho dlhoročným trénerom bol Larri Passos.

Na prémiách zarobil 14,8 milióna dolárov.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.