Sobota, 24. júla, 2021Meniny má Vladimír

Paralympijské: IPC vylúčil mentálne postihnutých športovcov

TASR|29. jan 2001 o 22:42

Bonn 29. január (TASR) - Medzinárodný paralympijský výbor (IPC) v pondelok oznámil, že v dôsledku škandálu okolo španielskej basketbalovej reprezentácie, ktorá vyhrala turnaj na PH 2000 v Sydney, vylúčil všetkých mentálne postihnutých športovcov z paralym

pijských aktivít. "Vzhľadom na vážne problémy s potvrdením oprávnenosti štartovať za IPC u mentálne postihnutých športovcov, ktoré sa vyskytli v posledných mesiacoch, IPC vylučuje všetkých športovcov s mentálnym postihnutím zo všetkých aktivít IPC," píše sa v komuniké IPC vydanom v jeho sídle v Bonne.

Ďalej IPC oznámil, že vo veci začne ďalšie vyšetrovanie. Najvyšší orgán postihnutých športovcov tiež jednostranne zrušil členstvo Medzinárodnej organizácii športovcov s mentálnym postihnutím a vylúčil z exekutívy IPC bývalého prezidenta tejto organizácie Španiela Farnanda Martina Vicenteho, ktorý v novembri minulého roka odstúpil z funkcie viceprezidenta Španielskeho paralympijského výboru.

Škandál vypukol po návrate španielkej paralympijskej výpravy zo Sydney začiatkom novembra, keď člen basketbalového tímu Carlos Ribagorda vyhlásil, že on a niekoľko ďalších držiteľov zlatej medaily nie je vôbec mentálne postihnutých. Ribagorda dokonca obvinil spolu 15 španielskych paralympionikov, aj v ďalších športoch ako plávanie a stolný tenis, že nie sú mentálne postihnutí.

Slovensko získalo na PH 2000 tri medaily v športoch mentálne postihnutých - zlato a bronz v plávaní a striebro v stolnom tenise.