Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Paralympiádu začala - Chlebáková chce medailu

Sportnet|Publikované 11. mar 2006 o 08:05

Prekonáme všetky prekážky - tak znelo ústredné motto piatkového ceremoniálu, ktorý odštartoval Hry IX. paralympiády v Turíne. Hlavnými protagonistami slávnostného večera pred 25-tisíc divákmi na Stadio Olimpico a miliónmi pred televíznymi obrazovkami ...

Prekonáme všetky prekážky - tak znelo ústredné motto piatkového ceremoniálu, ktorý odštartoval Hry IX. paralympiády v Turíne. Hlavnými protagonistami slávnostného večera pred 25-tisíc divákmi na Stadio Olimpico a miliónmi pred televíznymi obrazovkami mali byť horolezec Reinhold Messner a bývalý jazdec formuly 1 Alex Zanardi, ktorému po ťažkej havárii v Nemecku museli amputovať obe nohy. Slovenskú vlajku medzi 1300 športovcami zo 40 krajín niesol zrakovo postihnutý zjazdár Radomír Dudáš. Organizátori, ktorým pomáha tritisíc dobrovoľníkov, veria, že počas deviatich súťažných dní si cestu na športoviská, ktoré donedávna hostili olympionikov, nájde 250-tisíc návštevníkov.

Slovensko má zo zimných olympiád už 24 medailí (12 strieborných a 12 bronzových), v ďalšiu tajne dúfa už v dnešnom zjazde žien. Iveta Chlebáková bola vo štvrtkovom tréningu zjazdu v kategórii stojacich štvrtá. Ten včerajší vyhrala. Organizátori najprv výsledky pre silný vietor na svahu v Sestriere neuznali, pretože posledných dvanásť zjazdárov na trať z obavy o ich bezpečnosť nepustili. V Ivetinej kategórii stojacich však stihli prísť do cieľa všetky pretekárky, a tak rozhodnutie dodatočne zmenili a výsledky uznali.

"Očakávam medailu v každej disciplíne," odvážne tvrdila 42-ročná dvojnásobná bronzová medailistka zo Salt Lake City. Na stupňoch víťazov stála v slalome a super-G, zo zjazdu ešte medailu nemá. V Utahu skončila siedma. Jej osobný tréner Jozef Ledvák privolával aj kúsok šťastia. "Ak ho Ivetka bude mať, môže sa jej podariť dobrý výsledok. Všetky pretekárky chcú vyhrať, ale ona najviac," tvrdí s nádejou. Chlebáková sa na trať vydá ako prvá zo slovenskej výpravy dnes o 10.00 h.

O hodinu neskôr odštartuje v Pragelate dvojica biatlonistov v pretekoch na 12,5 km: Vladimír Gajdičiar (sediaci) a Marián Baláž (zrakovo postihnutý). "Celú sezónu sa pohybujú od štvrtého do desiateho miesta, ale o medailu sa chcú pokúsiť. Veľa bude záležať, ako zvládnu streľbu," tvrdí ich tréner Vladimír Gogolák. Oboch čaká ťažký víkend, hneď na druhý deň absolvujú beh na 5 km voľnou technikou.

Na nedeľný superobrovský slalom (od 11.00 h) ladí formu aj sedmička Martin Krivoš, Peter Šútor (sediaci) a zrakovo postihnutí Radomír Dudáš, Daniel Cintula, Miroslav Haraus, Štefan Kopčík a Marek Kubačka. Kopčík, v 54 rokoch najstarší člen našej výpravy, bude jazdiť so servismanom Dušanom Šimom, keďže jeho navádzač Juraj Bublík si nešťastne zranil koleno.

Pre Slovákov je to ďalšia turínska komplikácia, ešte vo štvrtok neprešla zrakovo postihnutá zjazdárka Henrieta Farkašová klasifikáciou postihnutia. Hoci jej v októbri minulého roku Francúz Challé potvrdil zaradenie do kategórie B3, švédsky lekár ho o päť mesiacov neskôr v Turíne zamietol. "Podali sme protest, štvorčlenná lekárska komisia len o Henriete rokovala tri a pol hodiny, no napokon ju do súťaže nepustila. Znáša to však veľmi dobre, pomáha v dedine ostatným," vysvetľoval šéf slovenskej výpravy Martin Doroš.

V 41-člennej slovenskej výprave tak nakoniec figuruje namiesto 26 len 23 športovcov, keďže po vyradení Farkašovej prišiel o možnosť štartu aj jej navádzač Štefan Blažo.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články