Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Paralympiáda: Náš lyžiar išiel po bronz, dostal striebro

Sportnet|15. mar 2006 o 00:00

Ešte dve dvojice čakali v Sestriere na štart superobrovského slalomu zrakovo postihnutých, no Slovensko už vedelo, že druhá paralympijská ...

Druhú medailu na turínskej paralympiáde - bronzovú - získali včera v super G Košičan Radomír Dudáš s navádzačom Marošom Hudíkom (v pozadí). FOTO - WWW. SPV.SK

Zrakovo postihnutý R. Dudáš s návadzačom M. Hudíkom skončili v super G tretí, ale zlatého Nemca diskvalifikovaliEšte dve dvojice čakali v Sestriere na štart superobrovského slalomu zrakovo postihnutých, no Slovensko už vedelo, že druhá paralympijská medaila z Turína je na svete. Dolu svahom sa spustili už len najmladší člen našej výpravy v Taliansku Jakub Krako (15 r.) a najstarší Štefan Kopčík (54 r.), no Radomíra Dudáša s navádzačom Marošom Hudíkom z vtedajšieho tretieho miesta nevytlačili.

Pre 33-ročného maséra z Košíc to bola už tretia paralympijská medaila. V Salt Lake City si vyjazdil striebro zo slalomu a bronz z obrovského slalomu. Zo super G ešte medailu nemal. V Nagane 1998 preteky nedokončil, o štyri roky neskôr v Salt Lake City po nedorozumení v tíme nestihol štart.

Až Turín mu zasadil na tvári medailový úsmev. "Nebyť jednej chybičky v strednej časti trate, kde sme stratili stopu, možno sme mohli byť aj strieborní, ale na zlatého Nemca Gradwohla by sme aj tak nemali. Som milo prekvapený, že to stačilo na bronz," tešil sa Dudáš.

Nemci oslavovali len dve hodiny

Netušil, že žiadnu bronzovú medailu nedostane. Talianska výprava si dodatočne pozrela jazdu zlatého Nemca a podala protest, že Gerda Gradwohla od navádzača Karla Heinza Vachenauera delila nepovolená vzdialenosť (môžu ísť maximálne bránku od seba). Jury im dala za pravdu, Nemcov dve hodiny po pretekoch diskvalifikovala a na najvyšší stupeň posunula pôvodne striebornú taliansku dvojicu Gianmario Dal Maistro s navádzačom Tommasom Balassom.

Dudáš s Hudíkom poskočili na druhé miesto. Od zlatých Talianov delilo Slovákov iba 21 stotín sekundy, ale nesmútili, že prvý zimný paralympijský titul pre Slovensko nevybojovali. "Možno neskôr, ale teraz mi to ľúto nie je. Ten Talian je zlatý chalan a dlho sa mu nedarilo. Zaslúžil si ho," doprial mu titul Dudáš, ešte stále prekvapený z nečakanej zmeny hodnoty medaily.

Bertanza Slovákov vytrápil

V cieli sa však vytrápil, kým získal istotu, že sa po pretekoch postaví na stupne víťazov. Na štarte bol ešte výborný Španiel Eric Villalon, ktorý ho vo finále Svetového pohára v Artesine porazil.

Aj Talian Luigi Bertanza, ktorého pri úplnej slepote a dobrej forme zvýhodňoval aj koeficient. Španielovi preteky nevyšli, dlho to vyzeralo, že Bertanza bude rýchlejší ako Rado. No pád v poslednej bránke ho stál cenné stotinky a prepadol sa až za slovenskú dvojicu. "To sme si vydýchli. Hoci v závere trate už strácal, do posledného okamihu som nevedel, či bude o desatinku pred nami, alebo za nami," priznal navádzač Maroš Hudík, ktorý Radovi referuje o priebehu trate. Dudáš pre vrodenú zrakovú chybu na veľkú výsledkovú tabuľu nedovidí.

Pre Hudíka je to prvá paralympijská medaila. Dvadsaťtriročný lyžiar z Dolnej Lehoty pri Podbrezovej, robí Dudášovi navádzača len druhú sezónu. "Predtým som robil asistenta trénera zdravým juniorkám, no keď ma po náhodnom stretnutí v lanovke v rakúskom Hintertuxe Jozef Ledvák s Braňom Mažgútom oslovili, či by som nechcel robiť navádzača, rovno som povedal, že áno. Tá predchádzajúca robota ma voľajako nenadchýnala," opisoval Hudík. Ešte v pondelok večer bojoval v paralympijskej dedine v Sestriere s horúčkou, aby sa na druhý deň dočkal striebornej odmeny.

Hudíkova veľká obeta

Zástupca vedúceho výpravy a bývalý tréner zrakovo postihnutých Gabriel Jamnický si spoluprácu Dudáš - Hudík nevie vynachváliť. "U nevidiacich robí veľmi veľa navádzač. Dlho sme Radovi nevedeli nájsť vhodný typ, až prišiel Maroš, ktorého schopnosť vcítiť sa do problémov nevidiaceho človeka oboch dvíha hore. A navyše je to výborný lyžiar. Je to od neho úžasná obeta, že s ním pracujeme," chválil ho Jamnický.

Hudík to berie ako normálnu robotu. A svojho partnera na svahu obdivuje. "Najmä za odvahu. Ja už keď nastane malá inverzia a nevidím si podklad pod nohami, mám trochu strach. Rado nevidí nasledujúcu bránku a nebojí sa spustiť dole," vraví Hudík, bývalý majster Slovenska v lyžovaní v rôznych vekových kategóriách.

Biatlon

Rýchlostné preteky na 7,5 km - sediaci: 5. Vladimír Gajdičiar 26:06,5 (0 trestných okruhov, +47,4 s od víťaza).

Rýchlostné preteky na 7,5 km - zrakovo postihnutí: 4. Marián Baláž 23:27,4 (3 tr. okruhy, +2:33,3).

Zjazdové lyžovanie

Super G sediaci: 21. Martin Krivoš 1:21,53 (+8,70), 34. Peter Šútor 1:25,94 (+13,11).

Super G zrakovo postihnutí: 2. Radomír Dudáš (navádzač Maroš Hudík) 1:14,37 (+0,21), 5. Miroslav Haraus (Miroslav Buľovský) 1:20,06 (+5,90), 6. Jakub Krako (Juraj Medera) 1:25,07 (+10,91), 8. Štefan Kopčík (Dušan Šimo) 1:27,80 (+13,64), Daniel Cintula s navádzačom Michalom Červeňom preteky nedokončili.

Súvisiace články