Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Pápež povolil, aby sa časť olympiády mohla konať vo Vatikáne

Pápež František je športovým fanúšikom. (Autor: TASR/AP)
SITA|Publikované 19. dec 2014 o 14:03

Na Námestí svätého Petra by sa mohli konať súťaže v lukostreľbe či bedmintone.

RÍM. Pápež František nebude prekážkou v snahách Talianskeho olympijského výboru o usporiadanie časti programu olympijských hier 2024 na území Vatikánu.

Sedemdesiatosemročný pontifik podporil talianske snahy, ale upozornil, že on nebude ich súčasťou. František sa v piatok stretol s členmi Talianskeho olympijského výboru a následne celebroval slávnostnú omšu pri príležitosti stého výročia vzniku organizácie.

Olympiáda - mierové posolstvo

Rím sa chce uchádzať o usporiadanie OH 2024. V tejto súvislosti sa v talianskych médiách začalo špekulovať o tom, že dejiskom súťaží by sa mohol stať aj Vatikán.

Pre Quotidiano Nazionale to povedal bývalý prefekt Kongregácie pre svätorečenie José Saraiva Martins. František je veľkým fanúšikom futbalu a olympijské hry chápe aj ako mierové posolstvo.

"Želám Rímu všetko najlepšie v snahách o olympijské hry 2024. Nebudem však v ich centre," vyhlásil František. Podľa periodika Quotidiano Nazionale by vo Vatikáne mohli súťažiť lukostrelci alebo bedmintonisti, ich súťaže by sa konali na Námestí svätého Petra.

Bolo by to v súlade s nedávno schválenou novelou olympijských pravidiel, podľa ktorej sa v budúcnosti budú môcť súťaže pod piatimi kruhmi odohrávať aj na území viacerých štátov.

Nielen uchádzať, ale aj získať

Taliani dokonca uvažujú o tom, že okrem Ríma by sa ďalšími centrami olympijského diania v roku 2024 mohli stať Florencia, Neapol a tiež mestá na Sardínii.

Podľa talianskeho premiéra Mattea Renziho je vláda ochotná podporiť myšlienku kandidatúry Ríma na OH 2024.

"My sa nechceme len uchádzať, my chceme olympijské hry aj získať. Vláda určite bude spolupracovať na tomto veľkolepom projekte," vyhlásil Renzi.

Autor: SITA

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.