Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Panenka: Holandské hviezdy hrajú pre seba

Sportnet|19. jún 2004 o 00:00

Autora nezabudnuteľného "dloubáku", ktorým rozhodol v penaltovom rozstrele finálovú drámu európskeho šampionátu 1976 v Belehrade Česko-Slovensko - Nemecko (3:2) pod charakteristickými fúzikmi zdobí nezmenený ...

Autora nezabudnuteľného "dloubáku", ktorým rozhodol v penaltovom rozstrele finálovú drámu európskeho šampionátu 1976 v Belehrade Česko-Slovensko - Nemecko (3:2) pod charakteristickými fúzikmi zdobí nezmenený skromný úsmev. Päťdesiatpäťročná futbalová legenda Antonín PANENKA sa v tlačových strediskách portugalského EURO s akreditáciou českej televízie pohybuje nenápadne. EURO sleduje v úlohe spolukomentátora Pavla Čapka.


Ako sa vám sedí na komentátorskom stanovisku?

"Ježišmária, radšej by som na ihrisku absolvoval aj sto mojich neobľúbených šprintov. Je to niečo úplne nové. Ja mám sklony naplno sa ponoriť do hry, sústrediť sa na loptu a zrazu treba o tom hovoriť. Keď sa už odhodlám a začnem, uvedomím si, koľko ľudí ma doma môže počuť, a zrazu mám výčitky, či ich nevyrušujem pri tom, v čom som bol pred chvíľou sám. Neviem odhadnúť, kam až môžem zájsť. Ale chlapci z televízie sú milí, trpezlivo ma usmerňujú."

Čo urobí český tím v sobotu v Aveire s Holanďanmi?

"No, isté je, že horšie ako s Lotyšmi už naši hrať nemôžu. Ten zápas nám vôbec nevyšiel. Hráči boli v útlme, s loptou narábali kŕčovito. Zrejme k tomu prispelo, že fanúšikovia to brali ako formalitu. To, že nakoniec povinné body vydreli, bolo pozitívne. Po stretnutí som si všimol, že zo zničených a utrápených hráčov spadlo bremeno zodpovednosti. Proti Holandsku by už mali atakovať svoje ozajstné možnosti."

V čom vidíte prednosti a slabiny Holandska?

"Silu každý dobre pochopí, keď si vezme do ruky ich súpisku a číta veľké mená. Rešpekt vzbudzujú aj tie, čo ostanú na lavičke. Na druhej strane sa neviem zbaviť silného dojmu, že veľké individuality hrajú najmä pre seba, na mužstvo až tak nemyslia. V tom je česká šanca, naši sú tímovejší."

Komu by ste dali na starosť van Nistelrooya?

"Tréner Brückner hrá na štyroch obrancov, dnes sa už ortodoxná osobka veľmi nenosí. Samozrejme, ak sa priblíži k šestnástke, mal by ho niekto prebrať. Skôr Ujfaluši ako Bolf. Ten je trochu zraniteľný po zemi, je citlivý na rýchlosť, čo van Nistelrooy vie využiť. Ale v zápase s Nemcami sa šesťdesiat, možno sedemdesiat minút po ihrisku len potácal. A zrazu gól. V tom je jeho veľkosť."

V Coimbre ste komentovali duel Anglicka so Švajčiarskom. Ako sa vám páčil?

"No, nič moc. U Angličanov mi chýbalo to, čo vyhlasoval ich kapitán Beckham pred zápasom. Na súpera nakoniec nevyleteli s počiatočným náporom, čo inokedy zvyknem u nich veľmi oceňovať. Namiesto toho uprednostnili zaistenú defenzívu, nemali veľkú vôľu hnať sa dopredu, tridsať minút sa mi zdalo, že stoja. Výsledok 3:0 vyzerá jasne, ale na trávniku to také nebolo."

Čo hovoríte na osemnásťročného strelca dvoch gólov Wayna Rooneyho?

"Veľmi zaujímavý mladík. Hoci ja obľubujem iné typy - kreatívnejšie, možno technickejšie, zapáčil sa mi. Pôsobí ako samorast, bijec, čo na ihrisku dostane veľa a rovnako aj rozdá. Ako keby prišiel rovno z ulice. Ale niečo výnimočné v ňom je."

Ktoré hviezdy patria k vašim najobľúbenejším?

"Zidanemu neodolá určite nik. Mám rád aj Taliana Tottiho. Škoda, že doplatil na svoj hlúpy skrat."

Padol vám na EURO do oka nový Platini alebo Panenka s výnimočnou kopacou technikou?

"Nechcem byť staromilec, no romantických typov ubúda. Kopaciu techniku hráči síce majú, načo by potom toľko trénovali, ale ich tvorivosť sa ukáže až po prebratí lopty. Keď si dajú hlavu hore a nakoniec nahrajú do šírky najbližšiemu. V tímoch Španielska a Portugalska som videl tvorcov - nealibistov najviac."

Váš favorit na titul?

"Mňa tu zatiaľ žiadne mužstvo nenadchlo, nik nevyčnieva. Ani Francúzi. V zápase s Chorvátmi remizovali so šťastím. Dúfam, že ma niekto usvedčí z hlbokého omylu."

Ako sa vám sedí na komentátorskom stanovisku?

Ježišmária, radšej by som na ihrisku absolvoval aj sto mojich neobľúbených šprintov. Je to niečo úplne nové. Ja mám sklony naplno sa ponoriť do hry, sústrediť sa na loptu a zrazu treba o tom hovoriť. Keď sa už odhodlám a začnem, uvedomím si, koľko ľudí ma doma môže počuť, a zrazu mám výčitky, či ich nevyrušujem pri tom, v čom som bol pred chvíľou sám. Neviem odhadnúť, kam až môžem zájsť. Ale chlapci z televízie sú milí, trpezlivo ma usmerňujú.


Čo urobí český tím v sobotu v Aveire s Holanďanmi?

No, isté je, že horšie ako s Lotyšmi už naši hrať nemôžu. Ten zápas nám vôbec nevyšiel. Hráči boli v útlme, s loptou narábali kŕčovito. Zrejme k tomu prispelo, že fanúšikovia to brali ako formalitu. To, že nakoniec povinné body vydreli, bolo pozitívne. Po stretnutí som si všimol, že zo zničených a utrápených hráčov spadlo bremeno zodpovednosti. Proti Holandsku by už mali atakovať svoje ozajstné možnosti.


V čom vidíte prednosti a slabiny Holandska?

Silu každý dobre pochopí, keď si vezme do ruky ich súpisku a číta veľké mená. Rešpekt vzbudzujú aj tie, čo ostanú na lavičke. Na druhej strane sa neviem zbaviť silného dojmu, že veľké individuality hrajú najmä pre seba, na mužstvo až tak nemyslia. V tom je česká šanca, naši sú tímovejší.


Komu by ste dali na starosť van Nistelrooya?

Tréner Brückner hrá na štyroch obrancov, dnes sa už ortodoxná osobka veľmi nenosí. Samozrejme, ak sa priblíži k šestnástke, mal by ho niekto prebrať. Skôr Ujfaluši ako Bolf. Ten je trochu zraniteľný po zemi, je citlivý na rýchlosť, čo van Nistelrooy vie využiť. Ale v zápase s Nemcami sa šesťdesiat, možno sedemdesiat minút po ihrisku len potácal. A zrazu gól. V tom je jeho veľkosť.


V Coimbre ste komentovali duel Anglicka so Švajčiarskom. Ako sa vám páčil?

No, nič moc. U Angličanov mi chýbalo to, čo vyhlasoval ich kapitán Beckham pred zápasom. Na súpera nakoniec nevyleteli s počiatočným náporom, čo inokedy zvyknem u nich veľmi oceňovať. Namiesto toho uprednostnili zaistenú defenzívu, nemali veľkú vôľu hnať sa dopredu, tridsať minút sa mi zdalo, že stoja. Výsledok 3:0 vyzerá jasne, ale na trávniku to také nebolo.


Čo hovoríte na osemnásťročného strelca dvoch gólov Wayna Rooneyho?

Veľmi zaujímavý mladík. Hoci ja obľubujem iné typy - kreatívnejšie, možno technickejšie, zapáčil sa mi. Pôsobí ako samorast, bijec, čo na ihrisku dostane veľa a rovnako aj rozdá. Ako keby prišiel rovno z ulice. Ale niečo výnimočné v ňom je.


Ktoré hviezdy patria k vašim najobľúbenejším?

Zidanemu neodolá určite nik. Mám rád aj Taliana Tottiho. Škoda, že doplatil na svoj hlúpy skrat.


Padol vám na EURO do oka nový Platini alebo Panenka s výnimočnou kopacou technikou?

Nechcem byť staromilec, no romantických typov ubúda. Kopaciu techniku hráči síce majú, načo by potom toľko trénovali, ale ich tvorivosť sa ukáže až po prebratí lopty. Keď si dajú hlavu hore a nakoniec nahrajú do šírky najbližšiemu. V tímoch Španielska a Portugalska som videl tvorcov - nealibistov najviac.


Váš favorit na titul?

Mňa tu zatiaľ žiadne mužstvo nenadchlo, nik nevyčnieva. Ani Francúzi. V zápase s Chorvátmi remizovali so šťastím. Dúfam, že ma niekto usvedčí z hlbokého omylu.


Často si spomínate na veľké chvíle v Belehrade '76?

Iba pri podobných otázkach alebo pri rôznych spomienkových futbalových stretnutiach. Sám nemám potrebu oživovať si ich, hoci sa cítim príjemne, keď v televízii vidím archívne zábery, ako sa tešíme s pohárom.


Kam sa posunul odvtedy futbal?

Postihla ho intenzifikácia. Je rýchlejší, agresívnejší, fyzicky náročnejší a o to bezfarebnejší. Asi to tak má byť.


V Lisabone je aj tréner slovenskej reprezentácie, váš spoluhráč zo zlatého tímu '76 Dušan Galis. Stretli ste sa?

Nevedel som, že je tu. Štadióny sú veľké a som rád, keď sa mi podarí prejsť všetkými bezpečnostnými kontrolami a sadnúť si včas k mikrofónu. Nehovoriac o tom, že by sa patrilo aj niečo pred prenosom pripraviť.


S ktorými bývalými spoluhráčmi z reprezentácie zo Slovenska ste najčastejšie v kontakte?

S bratmi Čapkovičovcami. Pri spomínaných výročných zápasoch sa zídeme viacerí. Pardon, nedávno som telefonoval s Tónom Ondrušom.


Padla reč aj na Slovan, čo hovoríte na to, že vypadol? Ondruš stále figuruje v štruktúre tohto klubu. Kolujú spomienky, ako ste sa slovanistom položartom prihovárali: Zdravím pánov profesionálov. Dávali ste tým najavo, že prišiel chlapec z malej Bohemky. A na ihrisku ste im poslali často ďalší pozdrav spoza šestnástky do vinkla.

Pekné časy. Naozaj sme chodili na Slovan ako na veľký európsky štadión. Je smutné, kam sa potopil, no stalo sa to aj väčším klubom. Tóno o Slovane nehovoril. Mal som pocit, že v zahraničí ho už klub veľmi nezaujíma. To nie je dobré.

Súvisiace články