Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Pamätáte si na Skuhravého a hetrik proti Kostarike? Má 25 rokov

Tomáš Skuhravý. (Autor: internet)
Pavol Spál, SITA|Publikované 23. jún 2015 o 13:10

Československo zdolalo v osemfinále MS 1990 Kostariku 4:1, výrazný podiel na tomto triumfe mal dnes 49-ročný Skuhravý.

BARI, BRATISLAVA. Bomber, či Bombero. Táto prezývka patrí k Tomášovi Skuhravému. Futbalistovi s bujnou hrivou, z ktorého hlavy lietala lopta delovou rýchlosťou a písalo sa o ňom: „Tú hlavu by mal svätiť pápež."

Dnes ubehlo 25 rokov od chvíle, keď Skuhravého preslávil hetrik v osemfinále majstrovstiev sveta 1990 proti Kostarike. Československo vtedy vyhralo 4:1. Rodák z Českého Brodu sa presadil v 12., 63. a 82. min duelu. Na prvé dva góly mu prihral Ľubomír Moravčík, na tretí Jozef Chovanec.

O zvyšné góly sa postarali Kostaričan Rónald González a Luboš Kubík - po nádhernej strele z priameho kopu. .

Skuhravý sa stal s piatimi gólmi druhým najlepším kanonierom turnaja.

Vtedy, o tretej hodine ráno - po pamätnom zápase, potajomky podpísal zmluvu s FC Janov, kam prestúpil zo Sparty Praha.

„Bolo to krásne, zmenil sa mi svet. Zrazu som mohol hrať taliansku ligu proti hviezdam - Maradonovi, van Bastenovi, Gullitovi," spínal pre české médiá.

Pre Skuhravého bolo Taliansko rajom a stala sa z neho modla. Ako prvý športovec sa objavil v prestížnej relácii Gen, ktorá predstavovala elitu českého národa.

Iba bývalého prezidenta Václava Havla poznali v tom čase vo svete viac ako Skuhravého. Kvôli nemu sa chodilo v Janove na futbal.

Žil ako kráľ

Ako kráľ si žil v Celle Ligure, asi 30 kilometrov od Janova. Mal prenajaté poschodie v prepychovej vile na skalnatom útese. Pripomínalo to zámok s palmami a pomarančmi , ktoré si mohol trhať na záhrade.

Pod strmou záhradou mu špliechalo more. Na pláži bol v papučiach za dve minúty.

„Vozil sa v športiaku a na reprezentačné zrazy jazdil dvestopäťdesiatkilometrovou rýchlosťou. Keď prišiel, bol taký roztrasený, že jeho prvá cesta viedla k barovému

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Pavol Spál sa prioritne venuje futbalu, okrem toho hádzanej, boxu, MMA a občas aj hokeju. Ako reportér sa zúčastnil na MS vo futbale v roku 2010, EURO 2016 a na MS v hádzanej 2009. Od roku 2009 nechýbal takmer na žiadnom zápase slovenskej futbalovej reprezentácie.
Ďalší autori: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.