Sobota, 12. júna, 2021Meniny má Zlatko

Pálffy napriek zraneniu nestratí ani dolár

Sportnet|19. jan 2004 o 00:00

Progresívne dane v zámorí zredukujú miliónové zárobky hokejových hviezd v NHL o polovicu, na Slovensku by pri novej rovnej dani našli raj


Žigmund Pálffy letí vľavo. FOTO - TASRNajlepšie zarábajúcim športovcom Slovenska je hokejista Žigmund Pálffy. S klubom NHL Los Angeles Kings má zmluvu na 7,25 milióna amerických dolárov ročne. Tridsaťjedenročný najlepší strelec kráľov sa však začiatkom januára v zápase s Anaheimom nešťastne zrazil s protihráčom Toddom Simpsonom a musel sa podrobiť operácii ramena. Náročná rekonvalescencia si vyžiada šesť mesiacov. Pre Pálffyho sa sezóna skončila v polovici, nehrozí mu skrátenie platu? pýtajú sa fanúšikovia.

„Pálffy nestratí ani dolár. Utrpel pracovný úraz. Na základe zmluvy medzi NHL a hráčskou asociáciou (NHLPA) preberá finančnú záťaž maródky poisťovňa, v počiatočnej fáze samotný klub," hovorí Pálffyho agent Petr Svoboda.

Zdravotné a sociálne poistenie na neskorší dôchodok garantuje každá zmluva profesionálneho hráča NHL.

Iný agent slovenského pôvodu pomenoval aj isté riziká. „Rozhodujúce je, či úraz priamo súvisel s tréningom, alebo so zápasom, či sa udial na pracovisku. Keby sa hokejistovi stalo niečo trebárs pri rekreačnom tenise alebo futbale, nastali by komplikácie. Najhoršie, čo sa môže stať, keď sa niekto zraní pri zjazdovom lyžovaní, jazde na motorke, zoskoku padákom, horolezectve. Tieto činnosti sú v zmluvách vyslovene zakázané."

Český hokejista Viktor Ujčík sa zranil po páde pri jazde na motocykli a počas absencie v extralige mu ušli značné peniaze. Podobných prípadov sa stalo v NHL viac, preto sa viacerí zvyknú ešte individuálne pripoistiť.

Ďalšou dôležitou otázkou pre hráčov sú dane. Hokejový priemysel NHL je súčasťou celkového ekonomického systému, musí prísne rešpektovať najmä daňové zákony. Aby sa hokejisti mohli sústrediť na svoj športový výkon, nechajú sa v obchodných vzťahoch so svojím klubom zastupovať agentúrami alebo fyzickými osobami. Zjednodušene platí, že závratné platy našich hviezd, ktoré zaplavujú médiá, sa po zdanení zredukujú na polovicu.

Komplikovanosť v USA je daná kombináciou federálnej a štátnej dane, ktoré treba sčítať. V Kanade sú tiež odlišné sadzby daní v jednotlivých provinciách.

V USA funguje progresívna daň. So stúpajúcim príjmom rastie daňové zaťaženie. Pre bežného robotníka, ktorý zarobí ročne maximálne 18-tisíc dolárov, platí pásmo 16-percentnej dane. Pre bohatšie skupiny s príjmom nad 100 000 dolárov (v niektorých štátoch USA nad dvestotisíc) sa daň vyšplhá až na 42 percent. Do tejto krutej daňovej skupiny patria všetci slovenskí hokejisti z NHL. Z tohto pohľadu by bola pre nich nová slovenská rovná daň (19 percent) rajom.

Z obrovských príjmov športovcov si slušne žijú aj agenti hráčov. Podľa slovenského agenta je bežná odmena za sprostredkovanie zmluvy a iná právna starostlivosť (v juniorskom veku však aj isté investície ako hradenie účasti na rôznych špeciálnych prípravných kempoch) šesť percent z príjmu klienta. Petr Svoboda tvrdí, že dnešní mladí hráči už nie sú takí naivní a provízie pre hráčskych zástupcov sa pohybujú od 1,5 do ideálnych šiestich percent.

Prúdenie peňazí býva tiež rôzne. Niekedy ide hráčov hrubý plat najprv agentúre, ktorá ho očistí od všetkých daňových a poistných zaťažení a hráčovi pošle na konto iba netto sumu. Iné kluby sa postarajú o zdanenie samy.

Súvisiace články