Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Pády ako vo vatičke: Lyžiari budú mať airbagy

Airbagy testovali vlani v talianskom stredisku Val Gardena. (Autor: gizmag.com)
Andrej Kuzmány|Publikované 21. nov 2014 o 21:09

Musíme urobiť všetko preto, aby sme zranenia minimalizovali, hovorí Sarah Lewisová z FIS.

BRATISLAVA. Počas tréningu na zjazdovke v Beaver Creeku sa rútil na skok Golden Eagle. V plnej rýchlosti. Viac ako stodesať kilometrov za hodinu.

Po odraze sa pretočil, nohy mu vyleteli do vzduchu. Dopadol tvrdo. Na hlavu. Zlomil si viacero tvárových kostí, natrhol triesla. A lyža ho hlboko porezala v oblasti brucha. Aksel Lund Svindal vtedy pre zranenie nesúťažil rok.

Od januára bude alpské lyžovanie bezpečnejšie. Zjazdári budú môcť vo všetkých pretekoch Svetového pohára používať airbagy. Chrániť by mali hlavu, chrbticu, kľúčne kosti i ramená.

„Je jasné, že sa zranenia môžu prihodiť aj v budúcnosti. Musíme však urobiť všetko preto, aby sme ich minimalizovali,“ hovorí pre agentúru AP generálna sekretárka Medzinárodnej lyžiarskej federácie (FIS) Sarah Lewisová.

Airbagy prvýkrát použijú ženy. Desiateho januára počas pretekov v rakúskom stredisku Bad Kleinkirchheim. Dovtedy ich môžu testovať iba v tréningoch zjazdu.

Najskôr motocyklisti

Airbagy vyvinul taliansky výrobca Dainese. Na podobnom systéme ochrany už predtým pracoval – v seriáli cestných motocyklov.

Pretekári v minulosti testovali nafukovacie vesty. Ich princíp bol jednoduchý – vesta sa nafúkla, keď sa telo jazdca náhle oddelilo od stroja. Neujali sa. „Problém spočíval v tom, že pretekári často padnú na zem, aj keď sú stále vo fyzickom kontakte s motocyklom,“ píše web gizmag.com, ktorý sa zaoberá najnovšími technológiami.

Dainese vybudoval komplexný systém s množstvom senzorov, GPS jednotkou a mikroprocesorom, ktorý rozlišuje rôzne druhy pohybov. A na základe komplikovaného algoritmu dokáže určiť, či sa stala alebo nestala havária.

Medzinárodná lyžiarska federácia začala nad podobným systémom ochrany pretekárov uvažovať prvýkrát pred piatimi rokmi. Vtedy sa vo Svetovom pohári udiali tri vážne nehody. V priebehu dvanástich mesiacov. Rakúšanovi Matthiasovi Lanzingerovi po páde v Kvitfjelli amputovali nohu, Američan Scott Macartney a Švajčiar Daniel Albrecht utrpeli v Kitzbüheli život ohrozujúce poranenie mozgu.

Sedemsto minút

Ochranný systém alpských lyžiarov sa zakladá na podobnom princípe ako pri motocyklistoch. Vývojári

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Andrej Kuzmány

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.