Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

P. Pollákovi len pomaly dochádza, aký úspech dosiahol

Sportnet|Publikované 28. nov 2006 o 00:00

Pattaya/Košice - Skvelý úspech dosiahol na majstrovstvách sveta vo windsurfingu v triede Raceboard Košičan Patrik Pollák. V Thajsku sav konkurencii

48 surfistov tešil zo zlata. Dvojnásobný účastník OH v Atlante a v Sydney sa tak zrazu stáva veľkým želiezkom v ohni aj pre čínsky prístav Qingdao, kde sa v roku 2008 uskutoční regata v rámci pekingskej olympiády. Pravda, v inej triede, ako teraz v Thajsku. Keďže od dnes štartuje na ďalšej regate v tejto krajine, domov sa vráti až 6.-7. decembra. Včera sa nám ho podarilo telefonicky zastihnúť.

Gratulujeme k zisku titulu majstra sveta. Aká bola noc po triumfe - spali ste vôbec, alebo len oslavovali?

"Bol som taký unavený, že okolo polnoci som nechal ostatných oslavovať a išiel som si pospať. Celý týždeň bol veľmi náročný."

Už ste strávili víťazstvo, alebo vám len pomaličky dochádza, aký úspech ste dosiahli?

"Pomaličky mi to dochádza. Zajtra (dnes, pozn.) mi začínajú ďalšie preteky, takže už myslím skôr na ne."

Postarali ste sa o poriadnu 'pecku'. Šokovali ste celý svet - pretekár zo suchozemskej krajiny sa stal majstrom sveta vo windsurfingu. Ako sa na to pozerali v dejisku šampionátu?

"Minulý rok som v Španielsku tri dni viedol na majstrovstvách sveta. Nakoniec som však skončil na 13. mieste. Medzi pretekármi som teda nebol úplne neznámy, poznali ma. Samozrejme, všetci mi gratulovali. S mnohými sa poznáme už niekoľko rokov, lebo spolu súťažime. Blahoželali mi, že po toľkých rokoch som konečne získal najcennejšiu medailu."

Študovali sa mapy? Hľadalo sa Slovensko?

"Pre pretekárov z prvej desiatky-dvadsiatky nie som neznámy človek, takže vedia o koho ide. V Thajsku som už pred tým bol na MS v triede Mistral, ktoré boli dve pláže odtiaľ. Ľudia odtiaľ si ma pamätajú. Nie je to teda až tak, že nevedeli, ktorá bije, ale, samozrejme, pýtali sa ma odkiaľ som a podobne."

Ale organizátorov ste azda prekvapili, že ste zvíťazili po suverénnom priebehu...

"Určite. Síce ma registrovali, ale veľmi so mnou nerátali na celkové prvenstvo. Zo začiatku pretekov to bolo veľmi vyrovnané, ale tým, že sa tu predstavili tri nové surfy, s ktorými sa môže pretekať, nik dopredu nevedel, ako to nakoniec skončí. Nik sa s tými ľuďmi nemohol zatiaľ porovnávať. Druhý Talian Giordano mal vo vetre dosť veľkú výhodu."

V programe bolo spolu desať rozjázd. Keďže ste v nich postupne skončili 2., 3., 2., 1., 1., 3., 1., 1. a 1. Mohli ste si dovoliť nepostaviť sa na štart poslednej rozjazdy. Keďže najhoriša rozjazda sa škrtá, vám škrtli práve tú desiatu. Náskok ste však mali už dostačujúci a titul vám nemohol uniknúť. Trochu neľutujete, že raceboard nie je olympijská trieda?

"Na 'rejsoch' mi v podstate jazdíme 15 rokov. Mám s nimi dlhoročné skúsenosti. Čo sa týka olympijskej triedy, jej výber ja neovplyvním. V Pekingu sa bude súťažiť v triede RS:X. Čo sa týka plachty, je ten istý rozmer ako v raceboarde. RS:X je podmnožinou raceboardu, ale má trochu iný typ plaváka. Najmä v silnejšom vetre sa na ňom jazdí inak. Tento rok som už jazdil niektoré regaty na RS:X na Pacifických majstrovstvách USA v San Francisku, kde som skončil tretí."

Uvedomili ste si, že ste dosiahli historický úspech. Pred trinástimi rokmi ste síce boli akademický majster sveta, no tentoraz ste sa stali majstrom sveta v elitnej kategórii. A to sa ešte nikomu zo Slovenska nepodarilo.

"Nejako to tak neberiem, ale určite takýto úspech poteší. Verím, že potešil aj ľudí na zväze a, že ma konečne začnú brať, ako reprezentanta..."

Pollákovci sú windsurfingoví fanatici

(tp)

Najväčším fanúšikom 34-ročného Patrika Polláka je bezpochyby jeho otec JUDr. Jozef Pollák, ktorému tiež učaroval windsurfing a aj po šesťdesiatke štartuje na veteránskych regatách. Mimochodom, na medzinárodných majstrovstvách Francúzka, ktoré Patrik vyhral, skončil jeho otec tretí vo veteránskej kategórii! Pollákovci sú doslova windsurfingová rodina. Patrikova sestra Barbora, dnes už Kubínová, je majsterkou Fínska v tomto športovom odvetví! Otec Jozef Pollák však môže byť hrdý aj na zaťa Radovana Kubína, ktorý na majstrovstvách Fínska skončil druhý. Obaja pôsobia vo Fínsku už niekoľko rokov, keďže pracujú v azda najznámejšej firme na výrobu mobilných telefónov na svete. Na svoje ratolesti, ktoré od detstva viedol k windsurfingu, je právom hrdý, pretože ich vychovával sám. Ich mamička zomrela pred 22 rokmi. Jozef Pollák bol 14 rokov predsedom Slovenskej asociácie windsurfingu, ktorej bol zakladajúcim členom. V roku 2003 abdikoval na tento post aj na protest proti nominačným kritériám na OH v Aténach. Na ne si prekvapujúco vybojoval účasť Žilinčan Martin Lapoš, ktorý v Grécku skončil posledný... So synom však na windsurfing nezatrpkli. Ako J. Pollák hovorí, aj preto, lebo windsurfing nie je šport, ale životný štýl a toho sa držia už niekoľko rokov. Najnovšie sa teší nielen zo synovho úspechu, ale aj z toho, že ATU Košice sa stal druhým najlepším jachtárskym klubom na Slovensku, čo je historický úspech.

"Musím si to pomaličky stráviť. Je to veľká vec, preto sa z neho nemôžem ťešiť raz-dva, ale musím si ho vychutnávať postupne," povedal J. Pollák na margo titulu majstra sveta a pokračoval: "Viete, keď sa Paťo vráti domov a uvidím trofej na stole, tak na mňa ešte viac doľahne tento úspech. Každopádne je to veľmi dobrý pocit a vyvrcholenie Patrikovho snaženia. Dva týždne pred šampionátom sme boli na sústredení vo Francúzsku. Na jeho konci boli na programe otvorené majstrovstvá Francúzska blízko Marseille. Paťo suverénne zvíťazil a po prvý raz v histórii vyhral Slovák majstrovstvá Francúzska. Už vtedy som videl, že je v dobre pohode. Priebežné výsledky, ktoré začali prichádzať z Thajska ma utvrdili v tom, že ešte nezabudol jazdiť. V podstate Raceboard je jedným z typov Mistralu, ktorý pred tým Paťo jazdil. Mistral sa však jazdil s plachtou veľkou len 7,5 metra, raceboard ju má veľkú 9,5 metra. Skúsenosti tak zúžitkoval na jednotku. V minulosti s touto plachtou vyhral majstrovstvá Európy v Poľsku. Viete, že mám obrovskú radosť. Je to výsledok 17-18-ročného snaženia a určitá satisfakcia. Nie je to síce tenis alebo futbal, ale verím, že sa v niekom pohne svedomie a v Bratislave nám aspoň preplatia náklady spojené s majstrovstvami sveta. Doteraz sme všetko financovali z vlastných prostriedkov."

Súvisiace články