Utorok, 19. január, 2021Meniny má Drahomíra, Mário

Ozval sa vážny hlas proti diskriminácii Kolpaka i ďalších Slovákov

TASR|Publikované 11. júl 2002 o 16:06

Luxemburg 11. júna (TASR) - Nemecký hádzanársky zväz (DHB) podľa generálnej prokurátorky Európskeho súdneho dvora Christine Stixovej-Hacklovej diskriminuje ...

Luxemburg 11. júna (TASR) - Nemecký hádzanársky zväz (DHB) podľa generálnej prokurátorky Európskeho súdneho dvora Christine Stixovej-Hacklovej diskriminuje Slovákov účinkujúcich v jeho súťažiach.

Podľa rakúskej právničky by mali športové zväzy v Európe nakladať so slovenskými športovcami ako s členmi Európskej únie. Stixová-Hacklová sa vo štvrtok v tomto duchu vyjadrila k sťažnosti slovenského reprezentačného brankára Maroša Kolpaka na nemecký zväz, ktorý nechce akceptovať jeho novú zmluvu s TSV Östringen odvolávajúcu sa na asociačnú dohodu medzi EÚ a Slovenskou republikou.

Pravidlo, ktoré obmedzuje počet cudzincov z krajín mimo EÚ v ligových a pohárových súťažiach, je podľa Rakúšanky v rozpore s dohodou, ktorú Slovensko s EÚ uzavrelo. Stanovisko Stixovej-Hecklovej nie je pre európsky súd záväzné, ale ten vo väčšine prípadov názor generálneho prokurátora akceptuje.

Stixová-Hacklová normu dvoch cudzincov z krajín mimo EÚ považuje za obmedzovanie pohybu pracovných síl a diskrimináciu Slovákov. Práve účasť v ligových a pohárových zápasoch je podľa nej časť pracovnej náplne športovca. Podobnú zmluvu ako so Slovenskom uzavrela EÚ aj s ostatnými kandidátskymi krajinami.

Na konečný verdikt Európskeho súdneho dvora si Kolpak i DHB však budú musieť ešte počkať.

br ph sr

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.