Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Otvorili výstavu fotografa Jana Pavlíka

Sportnet|Publikované 5. nov 2006 o 23:00

V bratislavskej galérii Medium včera podvečer slávnostne otvorili najucelenejšiu prezentáciu tvorby predčasne zomrelého slovenského fotografa Jana

Pavlíka, ktorá je verejnosti prístupná od soboty. Ide o poslednú výstavu, ktorá je súčasťou Mesiaca fotografie.

Pavlík sa narodil v roku 1963 v Snine, vyštudoval Strednú umelecko-priemyselnú školu v Košiciach a tiež navštevoval Katedru fotografie na pražskej FAMU. V českej metropole sa zoznámil s ďalšími slovenskými fotografmi, ktorí boli neskôr označovaní ako predstavitelia Novej slovenskej vlny. Sem okrem neho patril aj Tono Stacho, Rudo Prekop, Peter Župník, Miro Švolík, Vasil Stanko a ďalší.

Pavlík bol známy pod niekoľkými pseudonymami ako JPS, Snina, Giano alebo Janko Oknaj. Svoj život dobrovoľne ukončil v roku 1988. Retrospektívna výstava zahŕňa súbor čiernobielych fotografií s názvom Ernest a Alica. Pre autora sú v podstate zosobnením biblických postáv Adama a Evy. Pavlík vlastnoručne na fotografie dopísal aj jednotlivé názvy a svoje komentáre.

Súčasťou expozície je tiež cyklus fotokoláží a asambláží, ktoré fotograf vytvoril v prvej polovici roku 1987. Po prvýkrát ju pred 19 rokmi nainštalovali v budove FAMU, avšak v priebehu niekoľkých hodín bola predčasne zrušená kvôli nesúhlasu pedagogickej rady. Návštevníci galérie Medium si tak môžu pozrieť snímky doplnené útržkami lepiacej pásky, samolepkami, cukríkmi a inými drobnými predmetmi.

Výstava, kurátorom ktorej je David Korecký, bude pre verejnosť otvorená do 30. novembra tohto roka.

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.