Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Otvárací ceremoniál v znamení histórie i bolestnej súčasnosti

TASR|Publikované 9. feb 2002 o 07:20

Salt Lake City 9. februára (TASR) - Slávnostným štvorhodinovým otváracím ceremoniálom sa v sobotu v Salt Lake City začali XIX. zimné olympijské hry, ...

Salt Lake City 9. februára (TASR) - Slávnostným štvorhodinovým otváracím ceremoniálom sa v sobotu v Salt Lake City začali XIX. zimné olympijské hry, na ktorých sa zúčastňuje rekordný počet 2531 športovcov zo 77 krajín. Ešte dlho pred príhovorom prezidenta USA Georga Busha priniesli americkí športovci na Rice Eccles štadión vlajku USA, ktorá sa našla pod troskami mrakodrapov zničených v New Yorku po teroristických útokoch 11. septembra minulého roku.

Pôsobivý ceremoniál sledovalo na štadióne v Salt Lake City 52.000 divákov a ďalšie milióny prostredníctvom televíznych obrazoviek na celom svete. Jeho hlavným motívom bola ľudskosť, ktorú symbolizuje svetlo ako nositeľ života a nádeje. Na ľadovej ploche sa v jednej z hlavných úloh programu predstavil držiteľ bronzovej olympijskej medaily zo ZOH v Sarajeve 1984 v krasokorčuľovaní Jozef Sabovčík, ktorý sa prezentoval viacerými efektnými prvkami zo svojho nesporného športového umenia. Svoje vystúpenie tento bratislavský rodák zakončil saltom za búrlivého potlesku nadšeného publika. Tradične ako prví delfilovali športovci z kolísky olympijských hier z Grécka, najväčší potlesk si však vyslúžili reprezentanti hostiteľskej krajiny, ktorí sa predstavili ako poslední. Slovenskú zástavu niesol kapitán hokejovej reprezentácie Róbert Petrovický, zo 70-člennej výpravy sa na defilé zúčastnilo 53 členov, pričom Slovensko vypochodovalo na plochu štadióna s poradovým číslom 61.

Ďalším bodom scenára bolo predstavenie americkej histórie a mytológie pôvodných obyvateľov. Organizátori za prispenia pôsobivej domorodej hudby vypustili nad štadión živého orla ako symbol slobody a ľudskej túžby po voľnosti, čo patrí medzi základné princípy amerických hodnôt. Nasledoval nástup piatich náčelníkov miestnych indiánskych kmeňov na neodmysliteľných mustangoch a impozantný medvedí tanec ich ďalších súkmeňovcov, ktorí na záver svojho vystúpenia symbolicky vytvorili päť olympijských kruhov.

Obrazy americkej histórie pokračovali ukážkami z osídlovania amerického západu prvými osadníkmi. Po príspevku country skupiny Dixie Chicks nasledoval jeden z vrcholov večera, vystúpenie 300-členného mormonského chrámového zboru pod taktovkou mága filmovej hudby Johna Williamsa.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge v úvode oficiálneho príhovoru poďakoval celej Amerike a pozdravil športovcov celého sveta.

"Verím, že hry sa budú niesť v duchu fair-play. Každý z vás sa môže stať šampiónom bez ohľadu na výsledky. Ľudia Ameriky, váš národ prežil veľkú tragédiu, ktorá mala dopad na celý svet. Sme s vami, chceme spolu s vami naplniť tie pravé ideály, ideály pre celý svet," uviedol J. Rogge a vyzval prezidenta USA, aby predniesol tradičnú otváraciu formulku olympijských hier.

"Otváram zimné olympijské hry v Salt Lake City," vyhlásil G. Bush netradične z tábora amerických športovcov.

Olympijskú zástavu priniesli k stožiaru nositeľ Nobelovej ceny za mier Desmond Tuttu, olympijský víťaz v alpskom lyžovaní Jean-Claude Killy, ale aj bývalý poľský prezident Lech Walesa, či filmový režisér a producent Stephen Spilberg. Po krátkom nezabudnuteľnom príspevku rockera Stinga a zloženom sľube športovcov a rozhodcov o 5.30 SEČ olympijský oheň zapálila dvadsiatka zlatých hokejistov USA z Lake Placid. Ceremoniál vyvrcholil Beethovenovou Ódou na radosť.

Autor: TASR

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.