Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Otec Gáborík: Prežívame najkrajšie obdobie

Stanley Cup vďaka Mariánovi Gáboríkovi prišiel do Trenčína piatykrát za posledných sedem rokov. (Autor: FOTO - TASR)
Ondrej Gajdoš|Publikované 14. júl 2014 o 15:15

Zisk slávnej hokejovej trofeje prežívajú s Mariánom Gáboríkom aj jeho rodičia. Málokto vie, čo všetko za tým je. V Columbuse bol na dne, o to viac si dnes úspech vážime,“ vraví otec Pavol.

TRENČÍN. Piatkovú oslavu Stanley Cupu v Trenčíne silno precítil otec útočníka Los Angeles Kings Pavol Gáborík. Väčšiu časť play off sledoval s manželkou Silviou v Amerike, tešili sa z Mariánových gólov a víťazstiev jeho mužstva.

„Prežívame najkrajšie obdobie Marošovej kariéry,“ vravel svieži šesťdesiatnik.

„Pre nás je Stanleyho pohár niečím špeciálnym. Málokto vie, čo je za tým. Ale my sme to zažili. Lepšie i horšie obdobia. V Columbuse bol na dne. Hokejové šťastie sa mu presýpalo medzi prstami a dlho ho nemohol zachytiť. O to viac si teraz vážime úspech.“

Zapadol do nového tímu

Otec Gáborík bol stále pozitívne naladený a dúfal, že zmena by mohla prísť po výmene Mariána z Columbusu do Los Angeles v základnej časti NHL. „Keď som s ním telefonoval krátko po trejde, tak mi vravel, že o dvadsať minút musí byť v lietadle, aby stihol večerný zápas tímu Kings vo Winnipegu,“ spomínal Pavol Gáborík na začiatok marca a dával dokopy mozaiku krokov, ktoré vyvrcholili najcennejším klubovým titulom.

„Lietadlo stihol a večer hral, už to bol dobrý signál. Nastúpil v útoku s Anžem Kopitarom a hoci hrali spolu prvý raz, hneď to bol výborný výkon a zvíťazili 3:1.“

Hráči Kings prijali novú posilu do kabíny. Otec aj na diaľku cítil, že Marián sa v klube rýchlo udomácňuje. V devätnástich zápasoch základnej časti dosiahol 16 bodov za päť gólov a jedenásť asistencií.

Plnil koučove pokyny

V play off prežili králi z Los Angeles kritické stavy. V prvom kole senzačne obrátili sériu so San Jose z 0:3 na 4:3. Rovnako s Anaheimom aj s Chicagom sa dramaticky rozhodovalo v siedmom zápase.

Finále s New York Rangers malo pre slovenského útočníka osobitnú príchuť, hral proti svojim bývalým spoluhráčom.

„Aj napriek nepriaznivému začiatku z mužstva išla obrovská vnútorná sila, sebavedomie,“ postrehol otec Gáborík, keď sledoval zápasy v zaplnených arénach.

„Najmä semifinálová séria s Chicagom bola akoby z inej galaxie. Aj v siedmom zápase sa hral strhujúci otvorený hokej s prečísleniami na oboch stranách, útoky sa prelievali od jednej bránky k druhej. Nakoniec rozhodol o postupe Los Angeles jediný moment, rovnako mohol prísť aj na druhej strane.“

Kanadský tréner Darryl Sutter poznal Gáboríka, vedel o jeho prednostiach v ofenzíve - rýchlosti a streleckých schopnostiach. Našiel mu miesto v prvom útoku pri Kopitarovi a kapitánovi Bownovi.

„Tréner vycítil, čo Maroš potrebuje. Že sa nemusí vrhať do striel, ale využíval jeho kreativitu,“ postrehol.

„Plnil koučove pokyny: pohyboval sa v priestore pred bránkou súpera, aj keď to často bolelo, že dostal ranu do krku. Viazal na seba hráčov. Hral zodpovedne, nerobil chyby. Dával góly a niektoré boli veľmi dôležité.“

So štrnástimi gólmi sa stal najlepším strelcom play off.

Spokojný v Los Angeles

Keď sa pred mesiacom Marián Gáborík rozhodol podpísať s Los Angeles sedemročný kontrakt na 34 miliónov dolárov, otec bol s voľbou spokojný.

„Záujem prejavili aj iné kluby NHL, kde by zarobil viac,“ poznamenal. „Maroš ukázal, že je vďačný osudu, keď sa dostal do tímu Kings a že sú preňho dôležitejšie iné veci, nielen peniaze.“

Mužstvo Los Angeles má dva Stanley Cupy za posledné tri roky (2012, 2014). Keď mali Gáboríkovi spoluhráči z útoku Kopitar s Brownom porovnať, ktorý z titulov si viac cenia, odpovedali: Ten tretí, nasledujúci.

„Aj na Marošovi vidím, že získal novú motiváciu, hlad po ďalších víťazstvách,“ doplnil Pavol Gáborík.

Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.