Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Osrblie doprialo v šprinte SP plným priehrštím Nemcom, Slováci bez bodu

TASR|Publikované 16. dec 2005 o 16:57

Osrblie 16. decembra (TASR) - Rýchlostné preteky 3. kola Svetového pohára biatlonistov v Osrblí boli v piatkovom zasneženom popoludní v znamení úplnej ...

Osrblie 16. decembra (TASR) - Rýchlostné preteky 3. kola Svetového pohára biatlonistov v Osrblí boli v piatkovom zasneženom popoludní v znamení úplnej hegemónie Nemcov, ktorí si pre seba vyhradili stupeň víťazov. Na 10 km trati zvládol najlepšie šprint Alexander Wolf s náskokom 5,5 sekundy pred Michaelom Röschom a 16,6 sekundy pred Svenom Fischerom. Dokonca aj na 4. mieste figuroval Nemec Michael Greis, čo sa zapíše do histórie pretekov SP ako totálna nadvláda Nemcov. Slovenská reprezentácia si tentoraz do hodnotenia SP nepripísala žiaden bod, keď zaostala za bodovanou tridsiatkou, na 49. mieste skončil napriek čistej streľbe Pavol Hurajt, na 68. Marek Matiaško a na 77. medzi 111 štartujúcimi debutant v SP Matej Kazár. V priebežnom hodnotení SP vystriedal po šiestich pretekoch na čele v Osrblí neštartujúceho Nóra Björndalena Francúz Poirée, napriek svojmu až 12. miestu v šprinte.

V Osrblí sa zvrtlo počasie, od rána husto snežilo, navyše fúkal aj silný nárazový vietor. V pohotovosti boli metly na streleckých položkách, ktorými odstraňovali sneh, biatlonisti si na zlepšenie viditeľnosti pomáhali krytmi na tvárach. Nemci si Osrblie v 3. kole SP obľúbili. Ak vo vytrvalostných pretekoch deň predtým mali na stupňoch víťazov dvoch, tak v šprinte na 10 km už medzi seba nikoho nepustili. Opäť sa ukázali bežecky vynikajúco pripravení, najlepšie 26-ročný Alexander Wolf, ktorý o päť dní bude oslavovať narodeniny. Wolf si siahol na svoje premiérové sezónne víťazstvo, keď v celej svojej kariére sa z triumfu tešil druhýkrát. Rovnako ako on aj jeho krajan, druhý v poradí Michael Rösch zvládol čisto streľbu. Na vytrvalostnej dvadsiatke sa vo štvrtok tešil Rösch z 3. priečky, prvýkrát v kariére sa postavil na stupeň víťazov, a v piatok ukázal, že to nebola náhoda. Na treťom mieste dobehol víťaz vytrvalostných pretekov Sven Fischer, strelecky takmer neomylný, no práve streľba, presne úplne posledný 10-ty výstrel, ho pripravila o víťazné double. V Osrblí sa ukázal s malokalibrovkou v dokonalej forme, keď v súčte dvoch pretekov 29-krát za sebou trafil terč a až 30-tym minul. Pred mierením urobil chybu, vyšiel z rytmu, dlho cielil na terčík, čo ho pripravilo o pozíciu najvyššiu.

Husté sneženie a vietor síce boli nepríjemné, no strelecké výkony aj v nepriaznivom počasí, s nulou na teplomeri, boli úctyhodné. Do poradia medzi najlepšími sa hlásil prekvapujúco aj neznámy Nór Emil Svendsen. So štartovným číslom 96 atakoval stupeň víťazov, no v záverečnom finiši mu už chýbalo viac síl. Okrem čisto strieľajúceho Svendsena mali šancu presadiť sa v najlepšej trojke aj ďalší, no nevyhli sa chybám. Napríklad Čech Dostál mal v stúpaní pred cieľom nepríjemný pád, na strelnici pohorel tradične v polohe stojmo s tromi zakolísaniami jeho krajan Šlesingr, posledným výstrelom minul terč Nemec Birnbacher, Rakúšan Sumann v stojke zaváhal až dvakrát a aj Rus Čudov sa pripravil o lepšiu pozíciu s jedným trestným okruhom po streľbe stojmo. Strelecky opäť nevynikol jeden z favoritov, v Osrblí historicky najúspešnejší Francúz Raphael Poirée, ktorý z desiatich výstrelov netrafil prvý a posledný terč.

Slovenská reprezentácia opäť zložila daň z pomalšieho behu a u 68. Mareka Matiaška (0-3) z nepresnej streľby stojmo s tromi netrafenými terčami. Pomalý beh zrazil na kolená 49. Pavla Hurajta, ktorý napriek čistej streľbe neskončil v bodovanej tridsiatke. Marek Matiaško si zasa v sebe zasial nepokoj súvisiaci s tým, že v Osrblí na strelnici sa mu nedarí a nikdy v tomto areáli nepostúpil do stíhacích pretekov SP. Debut v SP so 77. miestom nevyšiel úplne ani mladému Matejovi Kazárovi (1-2). V nedeľných stíhacích pretekoch bude mať slovenský biatlon zastúpenie len v Pavlovi Hurajtovi, keď Matiaško a Kazár sa medzi 60-ku štartujúcich nekvalifikovali.

Výsledky

muži

šprint na 10 km: 1. Alexander Wolf 26:52,7 (0), 2. Michael Rösch +5,5 (0), 3. Sven Fischer +16,6 (1), 4. Michael Greis (všetci Nem.) +17,8 (1), 5. Emil Svendsen (Nór.) +23,5 (0), 6. Carl-Johan Bergman (Švéd.) +26,8 (1), 7. Roman Dostál (ČR) +31,3 (0), 8. Maksim Čudov +42,3 (1), 9. Nikolaj Kruglov (obaja Rus.) +44,4 (0), 10. Aleksej Ajdarov (Bielorus.) +51,5 (0), ...49. Pavol Hurajt +2:05,6 (0), 68. Marek Matiaško +2:37,3 (3), 77. Matej Kazár (všetci SR) +3:06,1 (3)

Priebežné hodnotenie SP (6. z 26 pretekov): 1. Poirée (Fr.) 185, 2. Wolf 174, 3. Björndalen 173, ...67. Matiaško 3

SP v šprinte (3. z 10): 1. Wolf 97, 2. Fischer 86, 3. Poirée 81

Súvisiace články