Nedeľa, 13. júna, 2021Meniny má Anton

Ospravedlnte sa pán Advocaat!

Sportnet|21. jún 2004 o 00:00

Po prehre "oranjes" s Českom ktorýsi z veľmi smutných Holanďanov poznamenal: "Dick Advocaat si musí nájsť právnika, aby dokázal ospravedlniť nezmyselné striedanie najlepšieho muža na ihrisku!"

Postup kormidelníka skvele rozbehnutých hráčov mužstva túžiaceho po víťazstve nevedel pochopiť ani odborník, ani laik. Iba ak by zranenie, ale to nepripustil práve mladý hráč, ktorý sa však vôbec nesťažoval, iba s horkosťou v hlase precedil: " Nad Lotyšmi musíme vyhrať, ale ani to za určitých okolností nemusí stačiť."

Arjen Robben, lebo o ňom je reč, nastúpil len v šiestom medzištátnom zápase, ale počínal si ako skúsený, ostrieľaný vlk. Najskôr posadil loptu na hlavu Boumu, potom našiel Van Nistelrooya. Viazal na seba Grygeru, ten po chorobe nestačil. Skúsený Karel Brückner obetoval na jeho stráženie Poborského a čiastkovo i Rosického. Odišiel Robben, dvaja českí futbalisti podporili ofenzívu a gólostroj.

Robben, hráč útočiaci zľava, má zmysel pre rýchlu kombináciu, skvelé vedenie lopty a dribling, jeho oči sa upierajú na bránu. To je budúca hviezda holandského, ale tiež svetového futbalu. Nadšení futbaloví experti to vedia už dlhšie.

Už skôr si ho vyhliadol Manchester United, no vedenie PSV Eindhoven sa otvorene posťažovalo na neseriózny prístup a chamtivosť. Alexa Fergusona pri rokovaniach o prestupovej sume. A tak predbežný súhlas dostal FC Chelsea. Cena 12 miliónov libier sa však vraj vyšplhala na 18 miliónov!

Už jeho vstup do najvyššej súťaže bol impozantný. V decembri roku 2000 mal Groningen viac zranených hráčov. Van Dijkovi chýbal najmä zranený Drent. Kľúčový duel s Feyenoordom klopal na dvere, a tak vytiahol ucháňa. Ten sa odvďačil skvelým výkonom. Noviny písali, že svojimi trikmi terorizoval súpera a reprezentačný obranca Van Wonderen nedokázal Robbena zastaviť.

Tréner mal zrazu obavy, aby 16-ročného chlapca nevyniesli do neba. Arjen si túto školu pochvaľoval: "V Groningene to bol dobrý začiatok, mohol som dozrievať fyzicky a pripravovať sa psychicky na väčšiu záťaž. Mentálne dozrievanie je rovnako dôležité. SPSV som bol dohodnutý už skôr, ale podmienku som si dal dokončiť strednú školu. Ak by som sa zranil, čo môže znamenať aj koniec kariéry, musím mať niečo v rukách." Obdivuhodné myslenie mladíka.

Chválil ho aj Týt Týt (prezývka Overmarsa) a odporúčal, aby prestúpil do zahraničia. Premiéru v reprezentácii mal už v apríli 2003 s Portugalskom, v treťom zápase proti Moldavsku už skóroval. Gól dal aj Američanom, no nemyslí len na vlastné zakončenie, gólovú slávu. Dokazoval to aj v súboji s Čechmi, no tentoraz to nebol on, kto by zámer zmaril. "Robben Hood" pôjde na Ostrovy, potvrdil prezident PSV Van Raaij. Otec Hans pridupľoval: "Chelsea, to je dobrá vízia aj pre takého mladíka, ako je Arjen."

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
15:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Škótsko vs. Česko
18:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Poľsko vs. Slovensko
21:00
Euro 2020 - Skupinová fáza
Španielsko vs. Švédsko
Kurzy prináša