Nedeľa, 28. február, 2021Meniny má Zlatica

Oslavy osemdesiatin bardejovského futbalu vyvrcholia víkendovou futbalovou šou

Sportnet|Publikované 26. sep 2002 o 00:00

Bardejov - Futbal v Bardejove zažal písať svoju bohatú históriu v roku 1922. V období zrodu prvých kontaktov s "koženou" malo mesto niečo vyše šesť

tisícok obyvateľov. Začali ho hrávať nadšenci na pouličných "pľackoch" neorganizované družstvá. Napríklad Orol a Makabi. Nadšenie študentov a vojakov bardejovskej vojenskej posádky dalo podnet k založeniu mestského futbalového klubu s názvom BSC Bardejov. Písal sa rok 19922. Jeho prvým predsedom sa stal Július Grofčík. Odvtedy sa názov klubu viackrát menil. Na ŠK (1932), Sokol OSK (1949), Sokol ČSSZ (1951), Slavoj (1953), TJ Partizán (1962), BSC Jas (1992), BŠK od roku 1998.

Za obdobie dlhých 80 rokov dosiahol bardejovský futbal rad významných medzníkov. V roku 1948 to bol postup do Vsl. divízie, v roku 1961 sa Bardejovčania radovali z postupu do druhej celoštátnej ligy a v roku 1994 panoval na hornom Šariši ošiaľ po tom, čo mužstvo BSC Jas Bardejov postúpilo medzi slovenskú futbalovú elitu. Spomienky na roky minulé hrejú ešte i dnes, kedy futbalisti BŠK hrávajú na treťoligových ihriskách.

To však nebránilo členom Klubu priateľov bardejovského futbalu, na čele s Jozefom Tarcalom, pri príležitosti osemdesiatin zorganizovať v rámci vyvrcholenia osláv futbalovú šou. Tú otvoria zajtra o 15. hodine na štadióne BŠK Bardejov stretnutím futbalových internacionálov TJ Partizán Bardejov - Tatran Prešov. V oboch tímoch nastúpia viacerí hráči, ktorí obliekali dresy Bardejova i Prešova. Tréner bardejovského výberu Július Pašiak nominoval týchto futbalistov: Remeta, Zlacký - P. Štefančin, Kohút, Pekár, M. Tarcala, Orenič, Žofaj, Bochin, Hudák, Bičkoš, Lauko, J. Štefančin, Geffert, Turčányi, V. Vankovič, Vajcík, Herstek, A. Lehocký, Čobej, Fečko, Vilím. Kouč Prešovčanov, mimochodom jeden z tých, ktorí hrávali aj za Bardejov, Ladislav Pavlovič vyberie základnú jedenástku z týchto hráčov: Kováč, Laca - Komanický, Čabala, Baláž, Sopko, Mačupa, Semančík, B. Majerník, Molka, Š. Varga, Kozman, Šálka, R. Pavlovič, Sobota, Bartek, Štefan, Prno. Slávnostný výkop zápasu prevedie primátor mesta Bardejov a predseda správnej rady BŠK Boris Hanuščák.

Futbalové oslavy v Bardejove budú pokračovať i na druhý deň, v sobotu 28. septembra od 14. hodiny. Na štadióne BŠK uvidia diváci kultúrny program, slávnostné ocenenie bývalých hráčov, trénerov a funkcionárov, minizápas bardejovských futbalových nádejí a od 15. hodiny treťoligový súboj Bardejov - Michalovce.

Organizátori dávajú zároveň na známosť, že vstup na všetky podujatia v rámci osláv 80. výročia založenia organizovaného futbalu v Bardejove, je zdarma. V sobotu zlatistý mok v areáli futbalového stánku BŠK sa bude čapovať zdarma.

Súvisiace články