Nedeľa, 20. júna, 2021Meniny má Valéria

Orr: Bitky v NHL sú lepšie ako atak zozadu

Bobby Orr (Autor: SITA/AP)
Tomáš Prokop|14. okt 2013 o 16:52

Jeden z najlepších obrancov histórie obhajuje zachovanie pästných súbojov v NHL.

BRATISLAVA. V NHL sa od začiatku leta najviac diskutuje o tom, či bitky patria naďalej do ligy. Legendárny Steve Yzerman je aj s niektorými inými manažérmi za to, aby pästné súboje úplne zmizli.

„Hráči by mali byť za bitku vylúčení do konca zápasu. Trestáme a suspendujeme hokejistov po úderoch do oblasti hlavy, no ešte stále tolerujeme bitky,“ povedal manažér Tampy Bay prednedávnom.

Za časté bitky dištanc

Posledným názorom prispela aj ďalšia legenda, možno najlepší obranca histórie Bobby Orr. Niekdajšia hviezda Boston Bruins je za to, aby boli bitkári za časté prehrešky trestaní. Tak ako to funguje v juniorskej OHL. Ak sa hráč bijú často, dostane automaticky dvojzápasový dištanc, ktorý sa môže zvýšiť na štvorzápasový a vyšší.

„Napriek všetkým výhradám, ktoré mám, bitky do NHL patria. Nikdy som si ich neužíval, ale to, že ako mladý hráč som neuhol, ma pripravilo na tvrdé prekážky. Získal som rešpekt spoluhráčov aj protihráčov,“ napísal Orr pre The Globe and Mail.

Šesťdesiatpäťročný Kanaďan dodáva, že vždy je lepšie, keď vás vyzve súper na férovú bitku, ako keby vás napadol zozadu hokejkou.

„Hokej je fyzická hra. Ak sa vám nedarí, niekedy prichádza frustrácia. V týchto situáciách by som určite radšej čelil súperovi v bitke namiesto toho, aby ma napadol hokejkou alebo lakťom pri hre.“

Podľa Orra sú najväčším problémom častých zranení provokatéri, ktorí idú po hviezdach, ale málokedy im to niekto oplatí. „Najlepšie to vidno na Sidneym Crosbym. Áno, keď provokuje a koleduje si, tak musí čakať odplatu, ale na druhej strane, ak by mal hráča, ktorý ho chráni a zjedná päsťami poriadok, tak by bola aj hra čistejšia a Sid by nemal toľko zranení.“

Nemajú voľnosť

Problémom NHL je podľa bostonskej legendy striktné rozhodovanie.

„Rozhodcovia nemôžu vidieť všetko. Hráči budú vždy vedieť, ako ich oklamať, ale keby mali väčšiu možnosť rozhodovať podľa vlastných skúseností, hre by to pomohlo a skôr by vymizli zákernosti.

Súvisiace články