Piatok, 22. január, 2021Meniny má Zora

Orientační bežci prešli ďalšou usporiadateľskou skúškou

(Autor: Anton Onder)
Sportnet|Publikované 4. sep 2018 o 22:00

Na podujatí štartovalo vyše 500 pretekárov z dvanástich krajín.

KOŠICE. V roku 2020 čaká Klub orientačného behu Akademik TU Košice usporiadanie jedného z najväčších podujatí orientačných bežcov a to majstrovstvá sveta veteránov WMOC 2020, na ktorom sa očakáva vyše päťtisíc veteránov z celého sveta.

Nedávno akademici usporiadali počas troch dní už tradičné podujatie Slovak Karst Cup.

Tri etapy sa uskutočnili v atypickom krasovom teréne Slovenského krasu na Silickej planine a jedna etapa sa konala v areáli anglického parku Betliar.

Na uvedenom podujatí štartovalo vyše 500 pretekárov z 12 krajín v 41 kategóriách.

Celkovým víťazom elitnej kategórie mužov sa stal Ondrej Piják (Kobra Bratislava) a v ženskej elite prvá skončila Ukrajinka Olena Postelniak (SKIF Sumy) pred Ruskou Ekaterinou Vlasovou vo farbách ATU Košice.

Elitní pretekári a veteráni usporiadajúceho klubu ATU Košice na týchto pretekoch neštartovali, ale plnili si organizátorské povinnosti a zhostili sa ich veľmi dobre.

V mládežníckych kategóriách sa do 3. miesta v celkovom poradí presadili štyria pretekári klubu ATU Košice.

Jakub Karol Janšo vyhral v súčte časov zo štyroch etáp kategóriu žiakov do 12 rokov a celkovým prvenstvom ho napodobnil mladší dorastenec Lukáš Novota, pričom tretí v rovnakej kategórii M-16A skončil Martin Roháč.

V kategórii W-16A druhá skončila Ľuboslava Weissová.

Z ďalších pretekárov východoslovenských klubov víťazstvo v nižšej výkonnostnej kategórii M21-B dosiahol Tomáš Sokol a tretí skončil Dávid Franko (obaja KOB Kysak).

Ich oddielová kolegyňa Annamária Pavelová skončila tretia v náborovej kategórii.

Vo veteránskej kategórii W45-B druhé miesto obsadila Dana Barčová (Čingov Spišská Nová Ves).

Po skončení pretekov sme riaditeľovi pretekov Jozefovi Pollákovi položili niekoľko otázok.

Splnili sa vaše predstavy ohľadom účasti?

„Boli ročníky, keď štartovalo aj vyše 700 pretekárov. Konkurencia pretekov v zaujímavých terénoch z roka na rok narastá, štart viac ako 500 pretekárov je pekný počet.“

Aké boli ohlasy účastníkov zo zahraničia na organizáciu pretekov a krasový terén, ktorý bude aj na MS veteránov?

„Ohlasy účastníkov boli pozitívne. Páčil sa im terén, veď preto prišli v takom počte. Myslím, že aj trate sa nám vydarili, striedali sa náročnejšie etapy s menej náročnými. Taktiež organizačne všetko klapalo, takže bola spokojnosť.“

Zúčastnili sa pretekov nejakí pozorovatelia ohľadom veteránskych MS?

„Počas samotných pretekov nie. Týždeň pred podujatím sme však mali v Košiciach na prvej kontrolnej návšteve medzinárodných kontrolórov, ktorých úlohou bolo hlavne schválenie terénov, typov ubytovaní a programu šampionátu. Vyjadrili spokojnosť so stavom príprav.“

Autor: Sportnet

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.