Piatok, 30. júla, 2021Meniny má Libuša

Organizátori očakávajú rekordnú návštevnosť i zisky

Sportnet|5. jún 2006 o 00:00

Areál Rolanda Garrosa v Boulonskom lesíku na juhozápade Paríža, pomenovaný po francúzskom pilotovi z prvej svetovej vojny, praskal cez víkend vo švíkoch. Tisícky tenisových fanúšikov sa prišli pozrieť na súboje najlepších hráčov sveta na druhom grandslam

ovom turnaji roka. Prejsť tristo metrov po hlavnej aleji medzi centrálnym štadiónom Philippa Chatriera a dvorcom Suzanne Lenglenovej trvalo v tlačenici aj štvrť hodiny a majitelia vstupeniek nervózne podupkávali, že neuvidia prvé gemy vybraných zápasov. Dlhé rady stáli pred bufetmi, v butikoch sa oblečenie s logom turnaja míňalo, akoby bolo zadarmo.

Organizátori očakávajú, že tohto roku prekonajú vlaňajší rekord v návštevnosti za dva týždne súbojov 387 064 divákov - a tým aj v ziskoch podujatia. Prvý raz sa hrala hlavná súťaž už v nedeľu a do areálu prišlo takmer 30-tisíc ľudí. Lístky stoja od 12,50 do 67,50 eura podľa dôležitosti stretnutí a ich umiestenia na dvorcoch.

Na centrálnom štadióne dvíhal v sobotu popoludní divákov zo sedadiel takmer päťhodinový súboj domáceho Paula Henriho Mathieua s Rafaelom Nadalom zo Španielska, v ktorom obhajca titulu predĺžil svoju víťaznú sériu na antuke už na 56 zápasov a večer mohol v pohode oslavovať svoje dvadsiate narodeniny. Očakávané finále Nadala so svetovou jednotkou Rogerom Federerom zo Švajčiarska je stále bližšie.

Na Lenglenovej kurte zvádzal svoj márny zápas 3. kola nasadený český tenista Radek Štěpánek s domácim Julienom Benneteauom. Turnajová jedenástka vyhrala síce prvý set 7:5, ale potom desaťtisícové hľadisko vyhecovalo francúzskeho hráča a vývoj sa obrátil: Benneteau získal druhý aj tretí set 7:5 a 7:6 a na začiatku štvrtého sa Štěpánek dal ošetrovať. "Bolo mi zle od žalúdka, krútila sa mi hlava, nemal som žiadnu silu," opísal Radek svoj stav. Lekár mu príliš nepomohol, zoslabnutý český hráč prehral aj štvrtý set 3:6 a lúčil sa so súťažou.

Zakrátko nastúpila na kurt Štěpánkova priateľka Martina Hingisová zo Švajčiarska, s úsmevom na tvári zvalcovala za 45 minút Chorvátku Ivanu Lisjakovú 6:1, 6:1. Nahrala tak na smeč slovenskému hráčovi Dominikovi Hrbatému, ktorý sa len pousmial pri požiadavkách tenistiek, aby na grandslamových turnajoch dostávali také isté prémie ako muži. V Paríži sú tohto roku prvý raz rovnaké prize money pre jedných aj druhých, čím sa Roland Garros pripojil k turnajom Australian Open a US Open. V závere tohto týždňa dostanú víťazi dvojhier na parížskej antuke po 940 000 eur. Len vo Wimbledone stále zostávajú muži v miernej výhode.

"Nie je to len môj názor, ale v našej šatni ho počujem zo všetkých strán: ak sa ženy dožadujú rovnakých peňazí, mali by hrať zápasy na tri víťazné sety, a nie na dva," vravel Hrbatý. "Muži strávia na kurte až tri razy viac času, päťseťáky trvajú aj vyše štyroch hodín, kým ženám trvá trojseťák maximálne dve a pol hodiny. A už nehovorím o tom, že vari polovica hráčok trpí nadváhou... Ja však s odmenami nič nenarobím, to je starosť iných ľudí."

ONDREJ GAJDOŠ,

Paríž

Súvisiace články