Streda, 3. marec, 2021Meniny má Bohumil, Bohumila

Organizátori MS v Katare nerešpektujú ľudské práva robotníkov

TASR|Publikované 17. nov 2011 o 10:05

Predstavitelia Medzinárodnej odborovej konfederácie informovali o pracovníkoch migrujúcich z Kataru pre "neľudské podmienky".

BERN. Ak Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) nezabezpečí dodržiavanie ľudských práv robotníkov podieľajúcich sa na výstavbe štadiónov k majstrovstvám sveta 2022 v Katare, odborové zväzy budú žiadať presunutie šampionátu do inej krajiny.

Zástupcovia odborárov prezentovali vo štvrtok prezidentovi FIFA Seppovi Blatterovi list s názvom "Žiadny šampionát v Katare bez ľudských práv".

Vedenie FIFA súhlasilo so stretnutím po tom, ako predstavitelia Medzinárodnej odborovej konfederácie (ITUC) informovali v správe o pracovníkoch migrujúcich z Kataru pre "neľudské podmienky".

ITUC bude podľa vlastných slov aj naďalej "prijímať správy o nebezpečných pracovných podmienkach a zneužití práv pracovníkov v Katare v snahe postaviť deväť štadiónov v priebehu 10 rokov."

Na túto prácu využívajú v Katare prevažne prisťahovalcov. Podľa generálneho tajomníka FIFA Sharana Burrowa má "FIFA silu a právo, aby z požiadaviek odborárov spravila pre usporiadateľov MS 2022 v Katare záväzok."

Neľudské podmienky pre robotníkov nie sú až takým nezvyčajným javom pri príprave vrcholných športových podujatí. Mnohí čínski robotníci napríklad pred OH 2008 v Pekingu reagovali na degradujúce podmienky samovraždou.

Robotníci, ktorí pracovali na olympijských stavbách pochádzali väčšinou z vidieka, pričom mali len dočasné pracovné povolenia, aby nevznikali slumy. Investori nezriedka robotníkom na konci roka nezaplatili dohodnuté peniaze a tí tak často pracovali len za stravu.

Informovala agentúra Reuters.

Súvisiace články